Dil İllüzyonları

Dil illüzyonları, NLP prensipleri temelinde bir iletişim aracı olarak kullandığımız “dil” ve dilin günlük etkileşimlerimizde yarattığı sihirli sonuçları ele almaktadır.

NLP’nin ortak kurucularından Richard Bandler ve John Grinder, psikoterapinin farklı alanlarında dünyaca ünlü üç ismin (Fritz Perls, Virginia Satir ve Milton Erickson) sezgi yeteneklerini ve kullandıkları dil kalıplarını modelleyerek Meta Model’i oluşturmuşlardır.

Blogun bu kategorisinde, Robert Dilts’in birçok dil kalıbı ile beraber, insanları ikna etmede ve inanç sistemlerini etkilemede kullandıkları temel bazı dil becerisi mekanizmalarını çözme çalışmaları yer alacaktır.

“Dil illüzyonları özünde, temel inançlarımızı dil aracılığı ile ortaya çıkaran, değiştiren veya farklı bir şekle dönüştüren sözel kategori ve gruplardan oluşmaktadır. Diğer bir ifadeyle açıklamak gerekirse bunlara, inançlarımızın şekillendiği zihinsel haritalarımızı etkileyen “sözel yeniden çerçeveler” de diyebilir ve ortaya çıktığı tarihten bu yana, ikna ve inanç değiştirme konusundaki en etkin araç olma özelliğini halen korumakta olduğunu söyleyebiliriz.

NLP kelimeleri, derin yapıların ifade veya temsili için kullanılan yüzey yapılar olarak tanımlanmaktadır. Özel dil kalıbını gerçekten anlamak veya yaratıcı bir biçimde uygulamak için, o kalıbın derin yapısına inmek ve o derin yapıyı anlamak gerekir. Bunun yapılmadığı durumlarda bizler, sadece bize verilen örnekleri taklit eder veya papağan gibi tekrarlamakla yetinmek zorunda kalırız. Bu nedenle dilin büyüsünü öğrenir ve denerken, gerçek sihri sahte oyunlardan ayırmanın önemini unutmamamız gerekir. Çünkü değişimin sihri, kelimelerin çok daha ötesinde bir şeylere dokunmaktan ileri gelir.

Dil İllüzyonları’nın insanı oldukça etkileyen güçlü bir konu olmasının temel nedeni, insana doğru zamanda doğru kelimeyi kullanma yetisini biçimsel tekniklerin ve özel içeriklerin yardımına ihtiyaç duymadan sağlamasıdır. Umarım dilin büyüsüne ve konuşarak inanç değiştirme konularına yapacağımız yolculuktan keyif alırsınız.”

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Tek Cevap Kime:“Dil İllüzyonları”

  1. kuyunun delisi says:

    çok çabalarsak sözden öncesine ulaşacağımızı düşünüyorum.. Shut Mouth

    **************************************

    Az kaldı. :))

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette