Kişilik (1980) / Isabel Briggs MYERS

“Başka insanların zihinlerinin bizimkiyle aynı tarzda çalıştığını farz edemeyiz. Genellikle bağlantı kurduğumuz insanlar bizim gibi düşünmezler veya bizim değer verdiğimiz şeylere değer vermezler ya da bizi ilgilendiren şeylere ilgi göstermez.”

“Erişkin içe dönükler mecbur olduklarında etraflarıyla başa çıkabilirler ama en iyi çalışmalarını kafalarının içinde, düşünerek yürütürler. Keza erişkin dışadönükler de düşüncelerle başa çıkabilir ama en iyi dışarıda, eyleme geçerek çalışırlar. İki tür için de doğal tercih bakidir, tıpkı sağ el veya sol el ile iş görme gibi.”

Bir insanın kişilik tipini öğrenirseniz davranışları mantıklı görünmeye başlar.

Isabel Briggs MYERS

IsabelBriggsMyers

1897’de doğan Briggs, Washington D.C.’de annesinden evde eğitim aldı. Babası Lynam Briggs hekimdi ve on yılı aşkın süre Ulusal Standartlar Bürosu’nun müdürlüğünü yaptı. Isabel 1918’de Clarence Myers ile evlendi ve ertesi sene Swarthmore Üniversitesi’nin siyasal bilimler bölümünden mezun oldu.

Testlerini George Washington Üniversitesi’nde 5000’in üzerinde tıp öğrencisine uyguladı. Araştırmayı 12 yıl sonra takip ettiğinde öğrencilerin genellikle tiplerinden beklenecek yolları ( örneğin araştırma, pratisyenlik, cerrahi, idare) takip ettiklerini gördü. Hemşirelerle yürütülen araştırmada 10.000 öğrenci yer aldı. MBTG ilk defa 1957’de Educational Testing Service tarafından yayınlandı.

Isabel Briggs Myers 1980’de öldü. Çalışmalarını bu gün Myers ve Briggs Vakfı devam ettirmektedir.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette