Zaman, Aşk, Bellek / Jonathan WEINER

On yedinci yüzyılda, Fransız düşünürü Blaise Pascal önce gece gökyüzüne sonra da bir uyuz böceğine bakıp, hayalinde; eklemli bacaklar, bacaklarda damarlar, damarlarda kan, kanda salgılar,  salgılarda damlalar, damlalarda buğular ve böyle böyle atomlara kadar giden bir silsile canlandırmış ve sonra bu sonsuz uzayların ebedi sessizliği içimi dehşetle dolduruyor diye yazmıştı. İki uzaydan; yani bilimin iki sonsuzu diye adlandırdığı iki sonsuz uzaydan bahsediyordu. Biri etrafını saran, üstündeki uzay; diğeri ise altında ve içinde taşıdığı… Bu iki sonsuzluktan onu daha çok korkutanı göremediği uzaydı, kendi düşünce ve korkularını oluşturan, parmaklarına kalemi tutturup yazdıran atomların yıldız tozu. Kim kendini bu şekilde hayal edecek olursa kendinden korkar.

Bedenlere zihinlerin ne şekilde bağlandığı anlayışımızın ötesindedir, fakat bizim ne olduğumuz sorusunun da cevabı budur. – Saint Augustine

Tinbergen’in bir kitabında, havada uçarken görünen bir kuş resmi yer alır. Yumurtadan yeni çıkmış kaz yavruları havada bu silueti gördüklerinde, şekli sola doğru gidiyorsa bir kaz, sağa doğru gidiyorsa bir doğan olarak algılarlar. Kaz silueti yavruları korkutmaz ama doğan silueti paniğe kapılmalarına neden olur. Kaz yavruları dost ve düşmanı ayırmayı analarından öğrenmez. Gökyüzünü gördükleri ilk andan itibaren bu bilgiye sahiptirler. Daha çıktıkları yumurtanın kabuğu kafalarından düşmemişken bile bunu bilirler. Peki nasıl? Etolojistler bu tip davranışları alıp bölümlere ve o bölümleri de davranış atomları diye adlandırdıkları alt parçalara ayrıştırmaya çalışırlar. Tüm hayvanlar (insan da dahil) bazı davranışları kalıtsal olarak devralırlar. Biyologlar artık içgüdülerimizden en eski ve en derinlerde yatan bazılarını genler düzeyinde ayrıştırabilmeye başlamışlardır.

Genlerle davranışlar arasındaki fiziksel bağlantıların araştırılmasında ilk yanıtların ya da yanıt taslaklarının bir çoğu bu güne kadar sineklerden geldi: sineğin petek gözüyle zaman, aşk, bellek. Böylesine minik ve yabancı bir yaratıktan, yeni bin yılın bilimine bu kadar çok katkı gelmesi, bir açıdan hayatın tuhaflığına dair bir işaret sanki. Bir başka açıdansa, sadece sineklerle insanların değil tüm canlıların aynı basit malzemeden (aynı genler, aynı atomlar, aynı toprak), aynı basit başlangıç noktasından geliyor olması, hayatın birliği… İlk açıdan bakınca, bütün dünya gözümüze yabancı görünüyor, diğerinden bakıncaysa dünya üzerinde bizden olmayan hiçbir şey bulamıyoruz.

Hayvanlar tabiatlarının gereği olan şeyleri birinden öğrenmeye ihtiyaç duymaksızın zaten bunları bilerek dünyaya gelir. Onaltıncı yüzyılda Montaigne, “Hayatımızın başlangıcı olan meni damlasının, atalarımızın sadece cisminin değil, düşünce ve eğilimlerinin de kayıtlarını taşıması ne harikulade bir şey!” diye  yazmıştır. “O bir damla sıvı, böyle sayısız biçimi neresinde barındırmaktadır? Ya bu biçimler, torunun büyük dedesine, yeğenin amcasına benzemesini sağlayan bütün bu özellikleri, böylesine düşüncesizce ve düzensizce gelişmiş bütün bu özellikleri diğer kişilere nasıl aktarır?”

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

2 Cevaplar Kime:“Zaman, Aşk, Bellek / Jonathan WEINER”

  1. imagine says:

    tamam hepsini anladım. eyvallah. ancak şunu merak ediyorum, herşeyi tanıyoruz, dünya bizde ve biz dünyadayız. ama neden herşey bu kadar yabancı?

  2. Aslında hiçbir şeyi tanımıyoruz. Tanıdığımızı sandığımız bir illüzyon içerisinde yaşıyoruz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette