Beyin Gücü / Karl ALBRECHT – II

*        Bir sihirbaz tarafından kandırılmanın zevki, uyum sağlamanıza neden olduğu zihinsel eğilimin ani yıkımında yatar.

*        Muhakeme etmeyen kişi bağnaz; edemeyen kişi geri zekalı; buna cesaret edemeyen kişi ise köledir.

         -William DRUMMOND

*        Sağduyu diye kabul edilen şey, çoğu zaman, alışkanlık içine yoğrulmuş aptallıktır.

          -Herman WOUK

*        Filozof Stendahl’ın sözleriyle, “Çoban daima koyuna, onların çıkarlarıyla kendilerininkinin aynı olduğunu ikna etmeye çalışır.

*        Hayatın içinde ilerlemek için iki yol vardır: her şeye inanmak ve her şeyden şüphe etmek. Her iki yol da düşünmeyi gerektirir.

          -Alfred KORZYBSKI

*        Tavuklardan biri aniden konuşmaya başlar, “Fakat efendim! Biz hiç yenilmek istemiyoruz!” “Değerli hayvanlarım,” diye çıkışır çiftci, “asıl noktadan uzaklaşıyorsunuz!”

          Belirli bir durum içinde bir kişi için asıl olan nokta bir diğeri için asıl olmayabilir. Sizin duruma bakışınız gerçekten farklı bile olsa maniplasyon konusunda becerikli bir kişi herhangi bir etmeni “asıl nokta” olarak kabul etmenizi isteyebilir. ( Ben bunu bir yerden hatırlıyorum ya. Sadece “değerli hayvanlarım” yerine “değerli vatandaşlarım” diyor. Ehi. )

*        Aşk ideal olandır, evlilik ise gerçektir. Gerçekle ideal olanı karıştırmak asla cezasız kalmaz.

         -Goethe

*        Bir adam asla yanıldığını kabullenmekten utanmamalıdır. Aslında bu, bugün dünden daha zeki olduğunu başka kelimelerle söylemektir.

          -Alexander POPE

*        … Hiç kimse dış dünyayı görmemiştir. Farkında olabileceğimiz tek şey elektriksel uyarıların beyinde yapılan yorumlarıdır. Sahip olduğumuz tek dünya görüntüsü içimizde yaşayan televizyon ekranı üzerindedir. Görsel korteks aslında bir ekrandır ve gözleriniz, frekanslar ve ışık yoğunluğu hakkında bize bilgi veren iki kameradır. Gözlerimiz açıkken dünyaya baktığımızı söyleriz fakat aslında tam olarak baktığımız, görsel korteks ekranıdır. Gördüğümüz şeyler retinal aktiviteyi göstermek için uygun biçimlerde canlanan milyonlarca beyin hücresidir.

          -Alyce GREER

*        Bir gün Hoca’ya bir alim “Kader nedir?” diye sorar. Nasreddin şöyle yanıtlar, “Kader, her biri bir diğerini etkileyen, birbiri içine geçmiş olayların sonsuz şekilde birbirini takip etmesidir.” Alim çıkışarak “ Bu tam bir cevap sayılmaz. Ben sebep sonuca inanırım” diye cevap verir. “Pekala “ der Hoca, “Şuna bak.” Sokaktan geçen bir alay insanı göstererek: “Adam asılmaya götürülüyor. Bunun sebebi birinin ona bir parça gümüş vermesi ve böylece cinayet işlediği bıçağı almasını sağlaması mı yoksa onu adam öldürürken birinin görmüş olması mı ya da kimsenin ona engel olmaması mı?”

*        Tüm genellemeler tehlikelidir, hatta bu bile.

          -Alexander DUMAS

*        Eylem halindeki cehaletten daha korkunç bir şey yoktur.

          -Goethe

*        Yeni bir fikre uzanan insan aklı gerçek boyutlarına asla geri dönmez.

         -Oliver Wendell HOLMES

*        Herkesin benzer düşündüğü bir yerde, hiç kimse çok fazla düşünmez.

          -Walter LIPPMAN

*        Açıkca ortada olanının analizini yapmak, çok sıradışı bir akıl gerektirir.

         -Alfred North WHİTEHEAD

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

7 Cevaplar Kime:“Beyin Gücü / Karl ALBRECHT – II”

 1. Asitavandas says:

  KUZULARIN SESSİZLİĞİ

  Onnnn yeddiiiiii, onnnn sekkkizzzzzzz, geç geç geç! kara kuzu sana sölüyomm ” ne zaman sıra sana gelse düzeni bozup, çitten atlamıyon, yandan geçiyon kafam karışıyo bi saat oldu uyuyamadım.”
  Kara kuzu- Sıra yok, atlamak yok arkadaşlar, kullanılıyoruz, yoruluyoruz, beyfendi uyusun diye yıpranıyoruz!Özgürlük istiyoruz. Dağlara bağlara yayılalım!
  Diğer kuzular- Özgürlük, özgürlük, dağlara, dağlara!….
  Uyku sahibi- Arkadaşlar, arkadaşlar! Esas noktadan uzaklaşıyoruz, mesele şudur ki: Sizler benim tarafımdan oluşturulmuş, yegane görevleri çitten sırayla atlamak olan uysal kuzarsınız; … dınız, dınız,, Noooluyoo nooluyoooo!??
  Kara kuzu: Şimdiye kadar uysal oldukta noldu? Sütümüzü emdiniz, yünümüzü kırptınız, kafamızı kestiniz. Yetmedi bide uykunuzda sabaha kadar çitten atlatıyorsunuz. Dağlara arkadaşlar!
  Uyku S- Dağlara haaaa? Kim var dağlarda? Kurt kurt yer sizi kırt kırt! Aç kalırsınız hemde, ararsınız sıcacık ağılınızı. Ben sizin liderinizim otoritenizim, her şeyinizim. Sizin kuzu milleti olarak çok önemli hasletleriniz var. Bunuda geçenlerde bi büyüğümüz söledi: Siz lideriniz uçurumdan atladığına peşinden gidiyomuşsunuz hooooppp diye!…
  Kara kuzu- Geçti o günler geçtiiii. Kurt yiyecekmiş yer üçümüzü beşimizi doyar. Siz bizi sürü sürü katlediyorsunuz. Eceliyle ölen yaşlı koyun yok. Ortalama ömür bi buçuk yıl, oda hırpalana hırpalana geçiyor. Derimizi gerimizi kurtaramıyoruz. Toplanın arkadaşlar: Çıkıyoruz beyin uykusundan!
  Uyku kuzuları(hep beraber): Meeee meeee meliyelim, bu uykuyu terk edelim!..
  Uyku sahibi: Sabah oluyo işe gitçezz yıktılar çiti, uyku neyim kalmadı naaapsam? Hahhh bende varoşların seçilmiş prensi olim bari. Vatandaşlarım ellerinde adım yazılı pusulalarla sandığa gitsinler.
  Onbeeeeşşşşş, onnnnaltıııııııı, onyeeeeeeee….

  **************************

  Uyurken neden çitten atlayan kuzu sayıldığını kavradım birden.
  Bu şartlarda keçi saysak hepsini kaçırırdık valla. ehi.

  Bi de Mevlana’nın bir sözü geldi aklıma:
  Kurdun kuzuyu yemeye niyetlenmesinde şaşılacak bir şey yok.
  Şaşılacak olan odur ki, bu kuzu, kurda gönül bağlamış, aşık olmuştur.

  Fakat “Devran döner!” diye bir söz var.
  Merak ediyorum; bir gün kuzular çitten atlayan insancıkları sayabilecekler mi?

 2. müzeyyen says:

  Komik ama gerçekci cümleler…Bunca zeki insan kafa patlatmış ve bu neticelerin dile getirmiş bizde hazıra konup hmm evet doğru diyerek tasdik ediyoruz. Suçluluk duymalımıyız :)

  ************************

  Bence duymamalıyız.
  Kendi kendimize konuşup sayıklarsak işe yarayabilir. ehi.

 3. Yanıldığını kabullenmekte farklı bir zekayı gerektirir,tüm genellemeler tehlikeli ve yanlış sonuçlar doğurabilir. Eylem halindeki cehaletten daha korkunç bir şey yoktur ile herkesin benzer düşündüğü bir yerde,hiç kimse çok fazla düşünmez cümlelerinin altında yatan gerçekte aynı bana göre.

  ******************************

  Belki de evrendeki tüm gerçeklerin kökeni aynıdır?
  Neden olmasın?

 4. Manipulasyonun zevk vermemeye başladığı noktada insan bilgeleşiyor demektir.
  Bu da benden.

  **********************************

  Bilgeler artıkça manipülasyonlar azalacaktır…

 5. mavikadife says:

  Tüm bu sözleri okuduğumda karşıma gelen domino taşlarıydı,,sabırla emekle dizilmiş domino taşları. Renklerini bizler belirleyebiliriz.
  Birine vurulan ince bir darbe(düşünce yoğunluğu) ile peşpeşe düşen her düşüşle bir parça daha ile,,,sonuca ulaşılan nihayetinde resme ulaşmak, müthiş doygunluk hissi..ki bazen bile isteye ilüzyon…gibi gibi veya veya bir puzzle her ne ise düşünmek sabır işidir ve peşinden değişim gelir müspet veya menfi tercih bizlerin yeter ki….?
  saçmalamışta olabilirim suçlusu Beethoven’ın 5. senfonisidir beni lanet olası romantizme buladı!

  ***************************

  Biz buna aklın zincirleme rekasiyonu diyoruz.
  Bunu beşinci senfoni yapıyor olabilir…

 6. misafir says:

  “Belirli bir durum içinde bir kişi için asıl olan nokta bir diğeri için asıl olmayabilir. Sizin duruma bakışınız gerçekten farklı bile olsa maniplasyon konusunda becerikli bir kişi herhangi bir etmeni “asıl nokta” olarak kabul etmenizi isteyebilir.”
  bazı insanlar bana kendimi suçlu hissettirebiliyor. ben bunu kendime yaptırabiliyorumThinking

 7. Oysa bilinçsel güç bizim elimizde olmalı.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette