Beyin Kullanma Klavuzu – 1 / Mumin Sekman

Beyin açık havada ve ayaktayken daha iyi calışır.Önemli kararlarınızı açık havada yürürken alın.

Beyin örneklerle akıl yürütür. Kararsız kaldığınız bir durumda “Atatürk benim yerimde olsaydı ne  yapardı?” diye düşünün.

Yabancı bir dil öğrenme ve ezber beyni güçlendirir.

Her gün bir kaç yeni kelime öğrenin ve kullanın.

Zihinsel jimnastik yapın. Bunun için bulmaca ve satranç gibi oyunları kullanabilirsiniz.

Zihinsel rutinlerinizi kırın. Bazen telefonu sol elinizle tutun, çantanızı diğer elinizle taşıyın, evinize başka bir yoldan gidin.

Zihinsel  zevklerinizi zenginleştirmek için her gün mutlaka iyi bir özdeyiş kitabından, bir kaç cümle  okuyun.

Güzel bir resme bakın.

Sevdiğiniz bir müziği gözleri kapalı dinleyin

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

8 Cevaplar Kime:“Beyin Kullanma Klavuzu – 1 / Mumin Sekman”

 1. Handan says:

  Sadece beyin kullanma değil hayatı kullanma kılavuzu gibi olmuş bu yazıdakiler.

  *************************

  Klavuz olmadan kullanmak istiyorum ben.

 2. Handan says:

  Zaten o yazdığını kullanamazsın çünkü öyle bir şey yok. :)

  ***************************

  Ya varsa? ( Cebindeki klavuzu çıkartır bakıp tekrar yerine koyar…;)

 3. Handan says:

  Kelimenin yazılışı yanlış onu kastetmiştim.

  **********************

  Hızlı yazıyorum onda mı oluyor acaba?

 4. Handan says:

  Sonunda anlatabildim.Herhalde ondandır.

  *************************

  (Daha hızlı fakat hata yapmadan yazmaya çalışır.)

 5. “Alışkanlıkların zincirleri, önce duyulmayacak kadar hafif, sonra kırılamayacak kadar güçlü olurlar.”
  konuyla da ilgili güzel bir özdeyiş.

 6. Sanırım farkındalık ve azim gerekli.

 7. Müzeyyen says:

  Hepsi iyi güzelde şu “Atatürk benim yerimde olsaydı ne yapardı” kadar saçma bir cümle olamaz yaa :) :)

  Atatürk iyi bir komutandı evet ama müslüman değildi ve dünyanın en zeki başarılı doğru bir kişiliği değilki onu düşüneyim..
  Ben dünyada gelmiş geçmiş en doğru insan Hz Muhammed ne yapardı diye düşünürüm.
  Üstüne de tanımam.

 8. “Hepsi iyi güzelde şu “Atatürk benim yerimde olsaydı ne yapardı” kadar saçma bir cümle olamaz yaa” demişsin fakat ardından çok daha saçma bir kıyas gelmiş. :)
  Hz Muhammed ile Atatürk’ü kıyaslamak elma ile karbüratörü kıyaslamakdan farksız. Biri Müslümanlık aleminin Allah tarafından seçilmiş peygamberi diğeri ise sadece fani bir insan. Bu tür kıyasların hiçbir faydası ve mantığı olmadığı gibi bizi özden uzaklaştırdığını düşünüyorum. Her şey bir yana bir insanın hangi dine mensup olduğunu, dinsiz olup olmadığını ne kadar müslüman olduğunu değerlendirmeye kalkmak nafile bir çabadır. Fakat son günlerde bu çaba olmaktan çıkıp, çoktan insanları ötekileştirmek için kullanılan bir argüman haline gelmiş durumda.
  Diğer yandan “Atatürk benim yerimde olsaydı ne yapardı” cümlesini saçma bulma hakkına saygı duyuyorum. Gerçekten ilk okunduğunda insanda garip bir his yaratıyor. Fakat devlet adamlarının hangi dine mensup olduğuna odaklanmak yerine onların fikirlerini anlamaya çabalarsak daha verimli bir değerlendirme yapabileceğimizi düşünüyorum. Ancak inan ben de merak ediyorum. Acaba günümüzde Hz. Muhammed yaşasaydı ve Müslümanlık alemindeki sapkınlıkları, savaşları, kalp sökmeleri, kan içmeleri, kul hakkı yemeleri, yalanları, paraya tapmaları, hırsızlıkları, sömürüleri, şuursuzlukları ve adaletsizlikte geldikleri inanılmaz boyutları görse ne yapardı? Şöyle biraz yükselip Müslüman alemine bakıyorum ve şok geçiriyorum. Bu kadar kötülüğün, vahşetin, savaşların ve sefaletin hüküm sürdüğü topraklarda Müslümanların yaşıyor olduğunu düşündükçe bir yerlerde çok derin bir hata yaptığımıza kanaat getiriyorum. Müslümanlık onu içselleştirememiş insanlar tarafından çıkar maksatlı kullanıldığında böyle oluyor sanırım. Sonra Müslümanım diyen bir örgüt çıkıyor ve Müslümanlık adına gavur İsraillerin öldürdüğü müslümanlardan çok daha fazlasını öldürüyor. Ne adına? Din adına. Şimdi sen onlar Müslüman değil, onlar da İsrail’in adamları diyeceksin. Sanırım sorun burada. İşimize gelene Müslüman değil deyip sıyrılmak çok kolay. Zor olanı şu sanırım. En çok ben Müslümanım diyenler peşlerine en çok Müslüman olduklarını zanneden insanları alıp nasıl bu denli vahşet yapabiliyorlar? Bunun sebebini düşünebilecek yüreklerimiz var mı? Atatürk ya da Hz. Muhammed olsa ne yapardı demekten daha önemlisi biz fani insanlar olarak ne yapıyoruz? Neyi düşünüyoruz? Düşünüyor muyuz? Allah büyüktür ve yol gösterendir. Görüyor muyuz?
  Not: Yorum yazılan konu başlığının Beyni Kullanma Kılavuzu olması ne kadar ironik değil mi? :))

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette