Bazı Şeyler Görülmesi İçin Saklanır-2

Bir önceki konuda yer alan fotografa daha yakından bakarak yazımıza başlayabiliriz:

Resmi yorumsuz olarak veriyorum.

Biz neyi gösterirlerse ona inanırız. Propaganda uzmanlarının işi, o zayıf noktayı tespit etmek ve kullanmaktır. Neleri hatırlayacağınıza, kimleri sevip, kimlerden nefret edeceğimize karar verenler vardır. Eşikaltı çalışmalarında önemli olan bireyin bakış açısını ve karar verme mekanizmasını etkilemektedir.

Bu beş temel şekilde yapılır :

1.Tachisoscopic görüntüler : Film karelerine ve TV’ye gelen, gözün yakalayamadığı ani flash görüntüler.

2.Görsel gizlenmişler : Görüntülerin arasında saklanmış semboller

3.Fona gizlenmiş ses mesajları : Normal konuşmaların veya müziğin alt fonuna gizlenmiş konuşmalar.

4.Duyumaltı ses mesajları : Beynin ses eşiğinin altındaki mesajlar

5.Hızlandırılmış ses mesajları : Çok hızlandırılmış ve beynin ilk anda bilinçli olarak çözemeyeceği mesajlar.

Sanırım bu mesajların kitlelere yaygın şekilde verilebilmesi için kullanılabilecek en uygun araç medya ve sunulacağı alan ise “reklam” sektörüdür. Bilinçaltı reklâmlarda, en çok iki nokta üzerinde vurgu yapılmaktadır: yok oluş (ölüm)  ve doğuş (seks).

Bunun temel nedeni bilinçaltımızın en çok “doğum” ve “ölüm” içerikli mesajlara tepki vermesidir.  Seks mesajı doğum olayı ile ilişkilendirilirken, yok oluş mesajı da ölüm ile ilişkilendirilmektedir.

Subliminal reklâm kişilerin bilinci dışında yani duyu organlarının algısı dışında, bilinçaltını etkileyecek düzeyde gönderilen ses ve görüntülerdir. Kısacası kişilerin fark etmediği ancak bilinçaltlarını etkileyen gizli mesajlardır.

Bilindiği gibi vücudumuzdaki reaksiyonlar bilinçaltına bağlıdır. Beden dili bilinçaltının hâkimiyetindedir. Bilinçaltımız, fark etmesek de büyük bir buzdağının görünmeyen yüzüdür. Bilincimiz 1/1000 lik bir kısmı kaplarken bilinçaltımız geri kalan 999 bölümü etkisi altında tutar. Bilinçaltımıza gönderilen tüm görüntü, ses ve resimleri kaydetme özelliği 1900’lü yıllardan beri kullanılmaktadır.

Gözün, fovea hareketleri sizin şu anda görmediğiniz şeyleri de görmektedir. Göz, devamlı bir tarama içinde saniyede defalarca yeni görüntüleri almakta ve taradığı bilgileri bilinçaltına atmaktadır. Biz, normal şartlarda gözümüzün fovea hareketleriyle beynimizde depolanan şeylerin çok azını hatırlamaktayız. Ama mesela markete gittiğimizde 10 tane ürün arasından 1 tanesini çekip alıyoruz. Yani gördüğümüzün ve de duyduğumuzun farkında olmadığımız şeylerin, bilinç yüzeyine çıkarak bize o malı satın aldırması söz konusudur.

Bilinçaltımız sakladığı bilgileri, ondan rehberlik veya yardım istediğimizde ortaya çıkartır. Belirli bir işi yapmak için bazen bir dürtü, bir ilham veya önsezi hissederiz. İşte bu bilinçaltı hazinemizin bize sunduğu olağan üstü yetenektir. Bu eşsiz bilgi depomuzun farkına varan reklâmcılar, farklı görsel ya da işitsel oyunlarla bilinçaltımıza ulaşmak vasıtasıyla ürüne yönelmemizi sağlarlar.  Özellikle bu mesaj türünde hedef kitle, geleceğin müşterileri “çocuklar”dır. Çünkü bu yollarla onları etkilemek çok daha kolaydır. Çocukların izlediği birçok çizgi filmde, gerek görsel gerekse işitsel anlamda bu tarz mesajlar içermektedir.

Bu kapsamda çocuklar ve gençler arasında popüler olan X-Man kahramanlarını konu olan çizgi romanda tespit edilen bu kareler gerçekten düşündürücüdür :

1957 yılında market araştırmacısı James Vicary sinema ekranında çok hızlı bir şekilde parlayan mesajların insanların gıda üzerindeki tercihlerini etkilediğini belirtmiştir. Ve ilk olarak “bilinçaltı reklam” tanımlamasını kullanmıştır. Vicary, yaptığı araştırmada “takistoskop” adı verilen cihazla filmlerin arasına “Caca Cola İç” “Patlamış Mısır Ye” mesajları yerleştirmiştir. Bu mesajlar saniyenin 1/3000 kadar kısa bir sürede görünüyor ve her 5 saniyede bir tekrarlanıyordu. Bu filmin arkasından New Jersey’deki Cola satışlarının % 18.1 ile % 57.5 arasında arttığı gözlemlenmiştir.

Konuyla ilgili tespit edilmiş basit bir örneği izlemek için :

linkine tıklayınız.

Bazı eşikaltı reklam çalışma örneklerini değerlendirmelerinize sunuyorum :

BİLİNÇALTIMIZ BİZLERE BIRAKILMAYACAK KADAR DEĞERLİDİR!

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

6 Cevaplar Kime:“Bazı Şeyler Görülmesi İçin Saklanır-2”

 1. Pes doğrusu,söyleyecek söz bulamıyorum.Bu kadar detayı nasıl yakaladın?(Çok dikkatliymişsin:)) Bundan sonra baktığım her şeyde gizli mesaj var mı diye bakıcam sanırım.

  ********************************

  Ahmet Şerif İZGÖREN’in Eşikaltı Büyücüleri kitabını şiddetle tavsiye ediyorum. Orada daha fazla örnek bulabilirsin.

 2. Tavsiyene teşekkür ederim.Daha önce tavsiye ettiklerin gibi alıp okuyacam.

  *************************

  Bu kitabı okuduktan sonra hiç bir reklam panosuna ya da resmine eski gözlerinle bakamayacaksın…

 3. Bundan emin olabilirsin:)

  *********************

  Eminim adeta. :)

 4. Ben Yurtdışındayım kitabı alamıyorum, nasıl indire bilirim…lütfen e-link ver bilir misiniz?

  ******************************************

  Kitabın orjinalini okumuştum. Elektronik kitap şekli var mı malesef bilmiyorum. :(
  Belki de internetden kitap siparişi verebilirsiniz. http://www.kitapyurdu.com/arama/default.asp?anahtar=E%FEikalt%FD+B%FCy%FCc%FCleri&ara.x=23&ara.y=15&stype=4&type=list&populer=0&aramasekli=1&exactly=ON&satis=2&x2=1

 5. misafir says:

  taş devrinde doğmuş olmayı çok isterdim.

 6. Sanırım zamandan ziyade yer yanlış. :)

Trackbacks/Pingbacks

 1. Hipnoz Makineleri Televizyonlar | oyumben - [...] bir başka göstergesi. ( Ayrıntılı bilgi için bakınız: http://www.benoyum.com/?p=357, http://www.benoyum.com/?p=369, http://www.benoyum.com/?p=987 ya da mutlu mesut yaşamınıza devam etmek için…

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette