Sınırsız Beyin Gücü / Nejat SEZİK – II

Beynin gelen bilgiyi işleme biçimi, olumsuz etkenleri görmezden gelmeye dayanır. Dr. Harry Alder, bu durumu örneklendirir: “’Hasta olmak istemiyorum’ mesajı beyinde hasta olarak kaydedilirken, ‘O randevuya geç kalmak istemiyorum’ beyinde geç olarak kaydedilir. ‘Randevu yerine beş dakika erken gitmek istiyorum’ ise erken olarak kaydedilir. Sonuç olarak; ne istemediğinizi değil ne istediğinizi düşünmelisiniz.”

Anlatılanların ışığı altında “Uykusuz olmak istiyorum” dediğimde beynimiz bunu uykusuz olarak kaydecektir ve göz kapaklarımız kendiliğinden kapanma eğilimi gösterecektir. Ya peki “Uykulu olmak istiyorum” dersem? Bu sefer gene gözlerim kapanmak istemeyecek mi? Hmm. Sanırım Türkçede olumsuz yapım eki alan ve anlamı olumsuzlaşmayan kelimeyi keşfettik. Uykulu ve uykusuz da uykuyu alamamış  olma halini betimliyor. :)

Hmm… İçimde hafif bir titremeyle ne istediğimi düşünürken bile devindiğimi tespit ettim.ehi.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

4 Cevaplar Kime:“Sınırsız Beyin Gücü / Nejat SEZİK – II”

  1. işine geleni duymaya meyilli olan rahmetli dedeme benziyor beyin.
    ne istediğimi düşünürken gergedan sürüsü tepindi adeta içimde. çok güzeldi, tüm gün aynı şeyi düşüneceğim :)

  2. Gergedan sayısına bağlı olarak değişebilir durum. :)

  3. değişmedi. makul sınırlar içerisindeyse demek sayıları.

  4. Çiftlik kurulabilir.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette