Yaratıcı Dehanın Sırları / Michael MICHALKO

Trenlerin tekerleklerine hiç baktınız mı? Flanşlıdırlar, yani kayarak raydan çıkmalarını önleyecek kenarlıkları vardır. İlk zamanlarda tren tekerlekleri flanşlı değildi. Demiryolu güvenliğini sağlama problemi şöyle ifade edildi: “Raylar trenler için nasıl daha güvenli hale getirilebilir?” Yüz binlerce kilometre uzunluğa sahip ray hattı gereksiz yere çelik uçlarla üretildi. Problem “Tekerlekler rayların üzerinde nasıl güvenli bir şekilde hareket ettirilebilir?” olarak yeniden tanımlandığında işte o zaman flanşlı tekerlek icat edildi.

Sanırım bazen doğru soruyu sormak, cevabı bulmaktan daha önemli.

Bu arada bu gün “Dünya Pi Günü”

Tarihi M.Ö. 2000 yılına dayan Pi, bilindiği gibi büyüklüğü ve küçüklüğü fark etmeyen her çemberde ya da daire de görülen bu matematik sabiti, çemberin çevresinin çapına bölümüyle elde edilir. Son olarak Kasım 2002’de yine Prof. Kanada başkanlığında dokuz kişilik bir araştırma grubunun beş yıl süren program hazırlama safhasından sonra Tokyo Üniversitesinde Hitaci Süper bilgisayar ile 400 saate aşkın bir sürede 1.24 trilyon basamağa kadar hesaplamışlardır. Yani sonsuz fakat sınırlıdır. Çember gibi basit bir şekilde sonsuza kadar devam eden bir sayı çıkmaktadır. Çemberde Pi yi göremeyiz. (Oralarda bir yerde işte.) Pi sayısı çemberin karanlıkta kalan noktasıdır sanki. Ayrıca Pi Günü, bilim adamı Albert Einstein’ın doğum günü ile aynı tarihe denk gelmektedir. Her yıl 14 Mart’ta kutlanır. Sanırım bu da Amerikan tarih formatında 3/14 olarak göründüğü için. Gizemi hale çözülmemiştir.

Pi sayısının İncil’den geçmiş olmasından dolayı sayıyı kutsayanlar çıkmıştır. Üstelik Tevrat ve Kuran’ın sayılarla şifrelendiği, bu şifreler çözüldüğünde sonsuza kadar olacak her şeyin bulunacağı inancı, pi sayısı da tekrarlanmayan sayılardan olduğundan (tekrarlanmayan olaylar olarak düşünülüyor) bu sayıyla kutsal kitaplarda iddia edilen şifreler arasında ilişki kurulmaya çalışılmaktadır.

Kısaca Pi gelişmenin bir sembolüdür. Onun sırrını ararken kendinizi ve evreni keşfetme şansınız oldukça fazladır. Yaşasın π.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

15 Cevaplar Kime:“Yaratıcı Dehanın Sırları / Michael MICHALKO”

 1. Rayları değil tekerlekleri düzenlemek gerektiği anlaşıldığında, problem de çözülmüş oldu… Bunu kendi hayatımıza da uygulayabiliriz. Problemlerimizi çözmek için önce doğru soruyu sormak gerekiyor. Özel hayat veya iş hayatı farketmez. Sorun bizde mi, karşımızdakinde mi mesela. Bunu doğru saptadığımızda, çözmek için esaslı bir adım atmış oluyoruz. Bizde olduğu sonucuna varmışsak, kendimizi düzeltmemiz gerektiğini anlamış oluyoruz, gibi. Doğru soruyu sormak, insanı çözüme götürüyor. Aksi takdirde, hep aynı yanlışlar üzerinde sürünerek ömrümüzü tüketmeye mahkum kalıyoruz…

  Ayrıca… Dünya Pi Günü kutlu olsun:)

  *********************

  Evet olaylara nasıl bakılması gerektiğini keşfedebilmek çok önemli.
  Umarım pi günü pi gibi olmaz. ehi.

 2. BİR Pİ GÜNÜMÜZ EKSİKTİ.. NEYSE ARTIK BUNU DA ÖĞRENDİM YA ÖLSEM DE GAM YEMEM… NE KADAR CAHİL KALMIŞIM MEĞERSE!!!
  YAKINDA İKİ KERE OKUNUŞ ŞEKLİYLE DE GÜN KUTLAMASI YAPILIRSA HİÇ ŞAŞMAM!.

  ***********************

  Bi yılın 365 gün olmasından oluyor bunlar.
  İnsanoğlu delirmiş her bir günde bi kutlama yapmak istiyor.

 3. Anjelika7 says:

  Müthiş aydınlatıcı bir yazı, gerçekten! Beynimde ışıklar yandığını hissediyorum. Öyle konular buluyorsun ki, düşünce dünyamda yepyeni kapılar açılıyor. Çok önemli paylaşımlar bunlar. Öyle havadan sudan konular değil, herkesin bildiği şeyler hiç değil. Ufkum genişliyor. Kendi adıma çok teşekkür ediyorum. :ck

  :recsel

  ******************************

  Perspektifimizi değiştirebiliyorsak ne mutlu bana. Heveslendim ben.

 4. shibumi says:

  Pi sayısının gizemi ile ilgili birkaç çarpıcı örnek:
  Pi sayısının sonsuza kadar devam eden basamaklarında 360. sırada 360 sayısı bulunmaktadır.
  Pi sayısının ilk 144 basamağının toplamı 666 ya eşittir. 144 ise (6+6)*(6+6) ya eşittir.

  Atmosferik basınç sayısı P= 0,101325 dir. P nin karekökünü alıp 1’e böldüğümüzde Pi sayısını yaklaşık olarak bulabiliyoruz.

  Bir filin ayağı daire şeklindedir ve ayağının çapını ölçüp 2 ile çarptığınızda filin yüksekliğini tahmin edebiliriz.

  *******************************************

  Afrika filinin yüksekliği 3-4 metre, ağırlığı 6-7 tonu bulur. Boyu, bazan 7 metreyi geçebilir. Asya filinin ise boyu 6 metre, omuz başına kadar yüksekliği 2 metre, ortalama ağırlığı da 3-4 ton arasında değişir. Bacakları sütun şeklinde yuvarlak, beş parmaklı ve küçük tırnaklıdır. Ancak en kısa fil 2 metre olsa ayağının çapı 1 metre olmalıdır. Böyle olsaydı. Dört tane bir metre kalınlığında sütun üzerinde duran masa gibi olurdu fil ehi.
  Bu arada pi den file geçiş şıktı. Bi de fil, hortumuyla su içmez. Suyu hortumuna çekerek ağzına püskürtür.
  Fil beslemek istiyorum. Onu eğitsem.

 5. Hülya Aşkaroğlu says:

  Iste budur! :D

  Pİ, FİL; sizi kutluyor, daha derin yazılzrınızı okumak için sabırsızlanıyorum :) ehii

  ***************************

  ( Parmakları klavye üzerinde çılgınca dans eder. Fütursuzca yazar yazar yazar. Arada bir titrer ve garip jest ve mimikler yapar. Manyak mıdır nedir? ehi)

 6. shibumi says:

  Pi çıkmamış yazarken..Düzeltelim:
  Bir filin ayağı daire şeklindedir ve ayağının çapını ölçüp 2.Pi ile çarptığınızda filin yüksekliğini tahmin edebiliriz.
  En kısa filin boyu 2m ise ayağının çapı da yaklaşık 32cm olur.
  (Sanırsam bu daha mantıklı oldu)

  ***************************

  Tam süper oldu.
  Bu arada ben kendi ayak boyumla bu formülü uyguladım 15 santim farkla doğru çıktı. (Bu da % 8 hata demek. )

 7. Handan says:

  Pi sayısıyla okuldan sonra hiç işim olmadı.Böyle bir günün varlığından bile haberim yoktu.Daha ne günler çıkacak merakla bekliyorum.Yine de Pi sayısı günü kutlayanlara kutlu olsun ne deyim..

  *************************

  Daha sırada Avogadro sayısı var. Bence o da kutlanmalı.
  (1811 yılında Avogadro, aynı sıcaklık ve basınç koşulları altında eşit hacimdeki gazların, türleri ne olursa olsun aynı sayıda molekül içereceğini keşfetti. Bu, atomların büyüklüğünü ve ağırlığını isabetli bir şekilde ölçmeyi sağlıyordu. Gavur yapıyo valla. ehi )

 8. shibumi says:

  o ölçü fil için:)..sen fil değilsin ki(yoksa fil misin ki) :linux2:

  ****************************

  Formül çok güzel. Tüm canlılarda denemeli.

 9. Handan says:

  21 Mart Nevruz kutlamaları,22 Mart Dünya Su Günü’ymüş hani hatırlatayım dedim.Onlar için de yazılarını bekliyorum.Sevgiler….

  ************************

  Her gün bi şeyler kutlamak istiyorum ben.

 10. shibumi says:

  o zaman 4 ayak üstü durmak lazım?!!

  ************************

  Dur deniyorum.
  I ıh olmadı ya dizim acıyo.

 11. Anjelika7 says:

  “Gavur yapıyo valla”. Doğru tespit. Onlar olmasa ne yapardık bilmem? Hazıra konmaya o kadar alıştık ki.
  :lapar

  **************************

  Akıl zincirlerimizi kıralım istiyorum.
  Akıl tutulması yaşayan zombiler olmaktan kurtulmalıyız…

 12. misafir says:

  kendimin kaşifi olmak istiyorum, evreninkinin olmasam da olur. gerçi ikisi aynı şey gibi geliyor bana Question

 13. Bir taşla kuş katliamı gibi. :)

 14. misafir says:

  Çok şey istediğimi biliyorum Smile

 15. Hayat hala isteyebilmektir.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette