Sayıklamalar 25

* Bence insan hayvan olarak doğar. Onu insan yapan, çevresindeki diğer insanlardır.

* İnsanın para kazanmasını anlıyorum. Anlayamadığım paranın insanları kazanması.

* İnsanoğlu, doğaya sahip değil ait olduğunu anladığında iş işten geçmiş olacak.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

16 Cevaplar Kime:“Sayıklamalar 25”

 1. 1. Sayıklama; İnsanı hayvanlıktan insanlığa terfi ettiren diğer insanlar ise diğer insanları insan yapan nedir, bunu anlayamadım. Bense temelde düşünme ve akıl olarak biliyordum farklılığımızı.
  2 Sayıklama; Bunu ben de anlayamıyorum, Likyalıları saygıyla anıyorum.
  3. Sayıklama; Korkarım evet, yerinde bir saptama.

  ***********************

  1’inci sayıklamada (yada aforizma mı desek bilmiyorum?) ifade etmek istediğim şey; insanın doğduğu zaman ona sosyal bir varlık olduğunu öğreten gücün diğer insanlar olduğu idi.
  Aforizmayı kazırsak altından “İnsan sosyal bir varlık olmadan insan olabilir mi?” sorusu çıkacaktır.
  Bu konu ile ilgili dünya da yaşandığı öne sürülen bi kaç canlı örnek mevcut.
  Bunlardan biri kurt çocuk. Bunla ilgili bir haberi olduğu gibi sunuyorum:
  Rus gazeteleri tarafından ‘kurt oğlan’ olarak genç ormanda kurtlarla birlikte av aranırken görüldü.
  Rusçada dahil hiçbir dil konuşamayan genç, sürekli hırıltı çıkarıyor.Sürekli hırlayan ve kendisine yardımcı olmaya çalışanları ısırmaya çalışan genç, Moskova’da bir klinikte tedavi altına alındı.
  Doktorlar, Rusya’nın Kaluga bölgesinde uzak bir ormanda kurtlarla yaşayan oğlanın küçüklüğünde kurtlar tarafından kaçırılmış olabileceğine inanıyor.
  El ve ayak tırnakları uzayarak pençeye dönüşen genç için açıklamalar yapan polis şefi, “Bu çocuk diğer insanlar için oldukça tehlikelidir.El ve ayakları pençe gibi ayrıca tipik kurt davranışları var.Çok keskin ve kuvvetli dişleri var” dedi.

  Önüne konulan yemekleri tanımayan ve garip karşılayan bu oğlanı tanıyanlar araştırılırken pek çok kişi kendisini kurt sürüsüyle birlikte yiyecek ararken gördüklerini söylediler.

 2. son zamanlarda favori önermem :
  yaşamak içinmi para kazanıyoruz
  para kazanmak içinmi yaşıyoruz…?
  çevremde hep ikinci önermenin örneklerine rastlıyorum. ( böööğk ) heyhak nereye gidiyor bu insanlık ?

  ************************

  Paranın bir araç olduğunu keşfedemeyen insanlar onun tutsağı olarak yaşamlarını tüketirler.

 3. ben birinci sayıklamadayım.. takılı kaldım! hayvan doğan, ilk insanı insan yapan hayvan kim?

  ***************************

  Valla bunu O’na sormalı. ehi.

 4. Hmmm, şu üçüncüsü benim önceki yazım “Doğaya egemen olmak”la ilişkili biraz. Doğaya sahip olmak, kulağın vücuda sahip olması gibi birşey desem olur değil mi? Ne de olsa bunu sen demiştin:) Doğanın bir parçasıyız sadece. Onu egemenliğimiz altına almak için bozduğumuz sürece, gazabına da katlanmamız gerekecek…
  Birinci maddeye göre, insan hayvan olarak doğar, onu çevresindeki insanlar insan haline dönüştürürler. Katılıyorum; çevre insanın yetişmesinde son derece etkilidir. Genetik konusunu ele aldığım bir yazı dizisi var. İnsanın gelişiminde genetik faktörler kadar çevrenin de etkili olduğu sonucuna varmıştık o araştırmada. Yani çevresinde ne tür insanlar olduğuna bağlı olarak gelişir insan. İkizlerden birini iyi bir çevrede, diğerini kötü bir çevrede yetiştirdiğimizde, ikisinin birbirlerinden çok farklı karakterler geliştirdiklerini görürüz. Aynı genetik mirası devraldıkları halde…
  Ve 2. madde. İnsanın para kazanması ile paranın insanı kazanması kısır bir döngü gibidir. Para kazanan insan, para kazandıkça hırslanır ve daha çok kazanmak ister. Bir tür bağımlılık durumu yani. Bu uğurda daha çok çalışır. Ya da parayı kanunsuz yollardan kazanıyorsa, o yollara daha çok dalar. Bir noktadan sonra, para insanı esir alır. Artık insan parayı değil, para insanı kazanıyordur da insanın bundan haberi bile yoktur! Bu tuzağa düşmemek için azla yetinmeyi bilmek gerekir. Azla yetinmeyi bilmek ise olgun, mütevazi bir karakter gerektirir ki bu da herkeste yoktur maalesef. Bu yüzden birçok kişinin bu tuzağa düştüğü görülür.
  (Yeteri kadar yazdığı kanısıyla, yorumuna son verir ve dinlenmeye çekilir)

  ***************************

  Fişimizi çekene kadar yazmalıyız. oh.

 5. Anjelika7 says:

  Birinciye takıldım. Ya çevresindeki diğer insanlar da hayvanlıktan kurtulamamışsa? Son zamanlarda insana seçkinlik ve kalite katan niteliklerin önemsenmediği, hayvansallığın zirve yaptığı gibi bir gözlemim var da. Hayvansallığı benimseyenler, çevresindekilerde de aynı özellikleri bulmak istiyor. Böylesi bir kültür oluşuyor… Bunu sadece ben mi görüyorum acaba? :takut

  ****************************

  Bir yanlışı toplum yapıyorsa o yanlış değildir gibi bir algılama var.
  Bu algılamanın hayvanlaştırdığı insan topluluğu olmaya doğru gidiyoruz.

 6. “İnsanoğlu, doğaya sahip değil ait olduğunu anladığında iş işten geçmiş olacak.” Ben bu cümleden tam bir şey anlayamadım. Bu cümlede bir cümle kurma eksikliği mi var? Yoksa benim cümledeki kurguyu kavrama eksikliğim mi var? Biri bana bunu izah ederse çok memnun kalırım.

  Fikirlere ve düşüncelere saygılıyım. Ama ben de
  “Bence insan hayvan olarak doğar. Onu insan yapan, çevresindeki diğer insanlardır.” düşüncesine katılmıyorum. Şöyle katılmıyorum. Yeni doğan bir insan yavrusu, yeni doğan bir hayvan yavrusundan bile çok aciz. İnsan yavrusunun bu acizliğinden dolayı onu hayvanlaştırıyorsanız bence yanlış. Sizin neyi murat ettiğinizi öğrenebilmem için şimdi diğer yorumlara ve sizin o yorumlara ilişkin görüşlerinize bakmam gerekiyor.

  Yine ilginç bir konu bulmuşunuz Arşimed gibi…
  Bizleri düşünmeye yönlerdirdiğiniz için Teşekkür ederim.

  ******************************

  Ben insanoğlunun tabiyatın sahibi olduğuna inandığını düşünüyorum. Tüm ağaçların, göllerin, denizlerin vs. sahibi gibi görüyor kendini insanoğlu. Ve dünya üzerinde kontrolsüzce coğalmaya devam ediyor.
  Tüm canlılar tabiyata tabidir. Belli bir oranda çoğalır ve tabiyata uyum sağlayarak yaşamlarını sürdürürler. Oysa insanoğlu kontrolsüz şekilde çoğalan tek canlı türü ve tabiyata uyum sağlamaktansa tabiyatı kendine uydurmaya çalışmakta.
  Oysa tabiyat sandığımızdan daha sabırlı ve kendi dengesini oluşturmak için inanılmaz bir akla sahip.
  Bir gün bizler de tabiyatın bir parçası olduğumuzu öğreneceğiz.
  Bir çoğumuz bunu toprağa karışmadan öğrenemiyor.
  Diğer yandan hayvanlar doğduğunda gelişimini tamamlamış olarak doğarlar. Bir çoğu doğar doğmaz yürümeye başlar. Oysa insan gelişimini doğduktan sonra devam ettirir. Belki de bu gelişim sonucunda evrenin hakimi olduğunu sanma yanılgısını yaşıyor…

 7. Ben diğer yorumlara verdiğiniz cevaplardan şu kanıya vardım. Yeni doğan bir insan yavrusu, insanlardan alınıp, herhangi bir hayvan topluluğu arasında yetişirse, o içinde yetiştiği hayvan topluluğuna benzer, yani hayvan olur, ya da hayvanlaşır. Bu bağlamda bence yeni doğan bir insan yavrusu yine hayvan olamaz o NÖTR’dür yani ne insandır, ne de hayvandır. Sizin bu hikayenize göre insan topluluğu içinde yetişirse insan olur, hayvan topluluğu içinde yetişirse hayvan olur. Ama ilk doğuş hali nötr’dür.

  *******************************

  Aslında hayvan tabiri insanın uydurduğu bir tanım.
  İnsan yoksa hayvan da yoktur.
  Hepimiz orgaik canlılarız. Diğerlerinden farklı olarak bizim merakımız var.

 8. İnsanın para kazanması ya da paranın insanı kazanmasındaki görüşlerinize katılıyorum. Bu konuda fazla bir şey yazmaya gerek yok. Görüş çok açık ve nettir.

  **************************

  Para ona verdiğimiz değer kadar bize sahip olabilir.

 9. “Aslında hayvan tabiri insanın uydurduğu bir tanım.
  İnsan yoksa hayvan da yoktur.
  Hepimiz orgaik canlılarız. Diğerlerinden farklı olarak bizim merakımız var.”

  -Yani hayvan ile insan arasındaki tek farkın “merak” olduğunu mu düşünüyorsunuz?

  “İnsanoğlu, doğaya sahip değil ait olduğunu anladığında iş işten geçmiş olacak.”

  -Bu cümlede “değil” ile “ait” arasına bir “,” konsaydı, cümle ne demek istediğini daha belirgin anlatmış olur muydu? olmaz mıydı? Yoksa, gerçekten virgüle gerek yok muydu?

  **************************

  Bence insan, gezegenimizde merak eden tek canlı türü.
  Evet diğerlerinden bizi ayıran hususun merak olduğunu düşünüyorum.
  Çünkü hayvanlar da düşünür.
  Bu arada virgül konusunda haklı olabileceğini düşünüyorum.
  Ama virgül olmadığı zaman da anlam çok değişmiyor sanki.
  Bu arada virgülün hakkın vermek gerek.
  Zira insan bir virgülle adam da olur, eşşek de:
  Oku da adam ol, baban gibi eşşek olma!
  Oku da adam ol baban gibi, eşşek olma!

 10. Anjelika7 says:

  Elbette ki insan doğa’ya sahip değildir, doğa’ya aittir. Diğer tüm canlılar ve cansızlar gibi. Bu cümlenin tartışılacak bir tarafı olduğunu düşünmüyorum doğrusu. Doğa’ya ait olduğunu bilen insanlar, bilmeyenlerden daha mutludurlar bence.
  :thumbup:

  ********************************

  Kendimizi doğaya bırakıp mutlu mutlu yaşayalım. oh.

 11. bu konuyla ilgili yorumumu gökyüzüne yazdım, incelemeseniz de olur :D

 12. Gördüm. İlerideki gökkuşağı. :)

 13. nezaketinize minnettarım Shy

 14. Daha da nezaketli olcam işte. :)

 15. beni utandırmış olursunuz, oldukça çocukçaydı buna yazmış olduğum bir önceki yorum. ama engel olamadım kendime. olmak istemedim belki de :)

 16. İnsan içinden geldiği gibi yorum yapmalı bence. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette