Simyacı (1993) / Paulo Coelho

“Bir şey istediğinde tüm evren ona ulaşmana yardımcı olmak için harekete geçer. Bu, önemli bir projenin başlangıcında olan herkes için harika bir inançtır. Ancak diğer yandan söz konusu inanç aslında hiçbir temeli olmayan boş bir umut mudur? Kendinizi adadığınız bir şeye harcadığınız enerjiyi düşünürseniz, muhtemelen hayır. Size istediğinizi vermek için harekete geçen evren aslında bir şeyleri gerçekleştirmek için sergilediğiniz kararlılığın yansımasıdır. Simyacı’yı okurken Goethe’nin önerisi aklımıza gelir: Neyi yapabiliyor ya da yapabileceğinizi hayal ediyorsanız ona başlayın; atılganlık dehayı, gücü ve sihri içerir.

Kitap hayallerin de bir bedeli olduğu gerçeğini göz ardı etmez ama Coelho’nun bir röportajda belirttiği gibi, hayallerimizi yaşamamamızın da bir bedeli vardır.

Dünya bir kitap gibi okunabilir ama eğer tecrübelerimiz yeterince açık değilse, halimizden memnunsak ve herhangi bir riske atılmak istemiyorsak onu anlamamız imkansızdır.

Simyacı, romantik aşkı hayatın merkezine yerleştirmeye karşı çıkan bir aşk öyküsü olarak dikkat çekmektedir. Çoğunlukla bir aşk ilişkisinin hayatın anlamı olduğunu düşünürüz ama bu romantik birliktelik dünyanın geri kalanıyla daha fazla bağlantılı olan bir yaşam sürmemizi engeller. Coelho hayalimizi hayatla sarmamızı söyler. O durumda yaşamımızda anlayabileceğinizden daha fazla yürek olacaktır.

Rahatını, alışageldiği yaşamını, güvenliğini ve varolan ilişkilerini bir yana bırakıp başkalarına bir serap gibi görünen bir şeyin peşine düşmeye kim kalkışır? Bunun için cesaret gerekir ve Coelho’nun kenarları kıvrılmış ve lekelenmiş kitapları daha büyük bir vizyona sahip olabilmek için her gün korkusuzca kararlar alan insanların elinden düşmemektedir.”

**************************************************

“Latince, İspanyolca ve teoloji eğitimi aldı. Ama çocukluğundan beri dünya hakkında bilgi sahibi olmak istiyordu; bu onun için Tanrı’yı tanımaktan ve insanların günahlarını öğrenmekten çok daha önemliydi. Bir gün öğleden sonra ailesine yaptığı bir ziyarette cesaretini toplayıp babasına rahip olmak istemediğini açıkladı. O, yolculuk yapmak istiyordu.”

“Bu itki olumsuz gibi görünür ama aslında kaderinize nasıl ulaşacağınızı gösterir. Ruhunuzu ve iradenizi buna hazırlar çünkü bu gezegende sadece bir tek gerçek vardır: Kim olursanız olun ya da ne yaparsanız yapın, bir şeyi gerçekten istediğinizde bu arzu evrenin ruhundan kaynaklanır. Bu sizin dünyadaki misyonunuzdur. Tek istediğiniz yolculuk yapmak olsa bile mi? Ya da bir dokuma tüccarının kızıyla evlenmek?”

“Hayallerimizden çok çabuk vazgeçiyoruz ancak evren her zaman onları gerçekleştirmemize yardımcı olmaya hazır.”

Paulo Coelho

Paulo Coelho (d. 24 Ağustos 1947, Rio de Janerio), Brezilyalı roman ve söz yazarı.

Paulo Coelho yazarlığa başlamadan önce ülkesinde tanınan bir şarkı sözü yazarıydı. Bir süre gazetecilik de yapan Paulo Coelho, 1986 yılında Hristiyanların Batı Avrupa’dan başlayıp İspanya’da Santiago de Compostela kentinde sona eren geleneksel hac yolculuğunu yaptı. Bu deneyimini Hac (özgün adı: “The Pilgrimage”;) adlı kitabında anlattı. 1988 yılında yayınlanan romanı Simyacı, Coelho’yu en çok okunan çağdaş yazarlardan biri yaptı. 42 ülkede yayınlanan, 26 dile çevrilen Simyacı, benzersiz bir başarıya ulaştı ve bu kitap sayesinde Gabriel Garcia Marquez’den sonra en çok okunan Latin Amerikalı yazar oldu. Paulo Coelho’nun kurduğu Paulo Coelho Enstitüsü, ülkesindeki yoksul çocuk ve yaşlılara yardım etmektedir. Coelho, UNESCO’nun Kültürlerarası Diyaloglar programında danışman olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda İsviçre’nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu’nu düzenleyen Schwab Vakfı’nın yönetim kurulundadır. Paulo Coelho pek çok saygın ödülün sahibi oldu; bunlar arasında Dünya Ekonomik Forumu’nun verdiği Crystal Award ve Fransız Légion d’Honneur nişanı da vardır. Yazar 2002 yılında Brezilya Edebiyat Akademisi’ne kabul edildi. Coelho, ayrıca pek çok saygın basın kuruluşu için haftalık köşe yazıları yazmaktadır. Paulo Coelho Rio de Janerio’da yaşamaktadır.

Son romanı Elif, Portekizce’den sonra ilk olarak Türkçeye çevrildi ve Mart 2011’de yayınlandı. Romanda, yazar ve yetenekli bir keman virtüözü, sıradışı genç bir Türk kızı Hilal’in Sibirya’yı baştan başa geçecekleri bir yolculuk sırasında, kendileri, birbirleri ve varoluşları ile yüzleşmeleri anlatılmaktadır. Kitabın tanıtımı için açtığı yarışmayı Aleph by Raif Kurt[1] videosuyla, Türk sanatçı Raif Kurt kazanmıştır.[2][3][4]

 

Türkçeye çevrilmiş eserleri

Elif, ISBN 978-975-07-1291-3

Beşinci Dağ, ISBN 975-510-829-7

Işığın Savaşçısının Elkitabı, ISBN 975-07-0262-X

On Bir Dakika, ISBN 975-07-0370-7

Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum ve Ağladım, ISBN 975-510-097-0

Simyacı, ISBN 975-510-682-0

Şeytan ve Genç Kadın, ISBN 975-07-0108-9

Veronika Ölmek İstiyor, ISBN 975-510-990-0

Zahir, ISBN 975-07-0579-3

Hac, ISBN 975-07-0650-1

Portobello Cadısı, ISBN 975-510-682-0

Kazanan Yalnızdır, ISBN 975-07-1090-2

Brida, ISBN 978-975-07-1155-8

Akra’da Bulunan Elyazması, ISBN 978-975-07-1539-6

Aldatmak, ISBN 978-975-07-2320-9

Casus, ISBN 978-975-07-3306-2

Hippi ISBN:9789750737589

 

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Paulo_Coelho

 

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette