Atlas Silkindi (1957) / Ayn Rand

“Hakkında hararetli tartışmalar yapılan Atlas Silkindi kitabını insanlar ya sever ya da ondan nefret eder. Kitap varoluşun temel unsurlarından birini ele alır: Nereye kadar bencil olmalı? Daha üst düzeyde, insanların ulaşabileceği ve ulaşmak zorunda oldukları seviyeler hakkındadır, gizemli ve müstehcen bir romantizm ile felsefi bir çalışmanın karışımıdır.

Rand’a göre ‘Neden yaşıyorum?’ ya da ‘Varoluşumu haklı gösterecek ne yapabilir ya da ne yaratabilirim?’ diye sormayan kişiler ölüden farksızdır. Kahramanlarından biri çoğu insanın aslında yaşamak istemediğini, yaşamaktan kaçtığını söyler. Dagny Taggart, Francisco D’Anconia’ya en kötü insanın kim olduğunu sorduğunda o, ‘Bir amacı olmayan insan,’ yanıtını verir.

Rand’a göre servet kişinin tasarladıklarının gerçekleştiğine işaret eder. Bir şey yaratmak ve bundan kazanç sağlamak insanlığın temelinde vardır. Kitapta, ‘servet yaratıcıları, kendinizle gurur duyun!’ diye haykırılır. Yenilikler oluşturma ve üretme özgürlüğünüz için savaşın ve asla üretken olmama suçunu işlemeyin. En iyi toplum, insanların yarattıkları en iyi şeyleri başkalarının en iyi yarattıkları şeylerle değiş tokuş ettiği toplumdur.

Uzun süre gülünç bulunan Rand’ın görüşlerinin çoğu günümüzde doğru kabul ediliyor. Yirmi birinci yüzyılda ekonomik yaşam yalnızca teknolojinin zaferi değil, aynı zamanda bireylerin hayal gücüyle yarattığı bir buluşlar kültürüdür.

Atlas Silkindi’de ana motif dolar işaretidir. Bu sembol yaratıcı aklın devlet, din ve gelenekler karşısında kazandığı zaferi simgeler. Sıradanlıktan ve onun boğucu gücünden kurtuluşunu temsil eder. Kitap kişinin ilk görevinin yaşam sevincine sahip olmanın değerine varılması olduğunu ifade eder.

Rand çoğu kişiyi tedirgin eden ideal bir insanlık kavramı yaratmış gerçek bir radikaldir ve görüşleri hala hazmedilmeye çalışılmaktadır. Kitap neredeyse bin seksen sayfadan oluşur ve okunacak bir kitaptan ziyade içine girilecek bir dünyadır. Bu uzunluktaki çoğu eser gibi bu kitap da aslında daha kısa olabilir ve daha iyi düzeltilebilirdi. Yine de sözcüklerin ardında yatan ruh sizi önemli bir eser okumakta olduğunuza inandırır.”

***************************************************************

“Gözlerini ileriye dikti, raylar ile mesafeleri eritip birleştiren bir pus vardı; o pus her an parçalanıp bir felaket şeklinde karşılarında belirebilirdi. Bir arabada kendini neden bu kadar güvende hissettiğini merak etti, oysa önüne bir engel çıksa ona ilk çarpan göğsü ve ön cam olurdu. Yanıtı düşününce gülümsedi: Bu ilk olmanın, nereye gittiğini görmenin ve bilmenin getirdiği güvendi, bilinmeyen bir güç tarafından bilinmeyen bir yere doğru körü körüne sürüklenmiyordu. Varolmanın en yüce duygusu bu: Güvenmek değil, bilmek.”

“Neden makinelere bakınca her zaman böylesine sevinçli bir güven duyuyordu? Motorlar çelikten dövülmüş bir nevi ahlak kuralıydı.”

“Hayatın, hayal kırıklığı olduğunu ve mutluluğun insan için imkansız olduğu sonucuna ulaşınca feryat etme; yakıtını kontrol et, istediğin yere seni o getirdi.”

“Kendi kaderini oluştur, değerli bir şey yarat, düşünmeye cesaret ederek daha yüce bir insanlık oluştur.”

Ayn Rand

 

2 Şubat 1905 tarihinde, Rusya’nın St. Petersburg şehrinde dünyaya geldi. Altı yaşından itibaren okumayı keşfetti ve iki yıl sonra bir Fransız dergisinde ilk imgesel çocukluk kahramanını buldu. Dokuz yaşına geldiğinde kariyerini roman yazmak üzerine kurmaya karar verdi. Rus kültüründeki mistisizm ve kolektivizme tamamen karşıydı. Özellikle hayranı olduğu Victor Hugo’nun eserleriyle tanıştıktan sonra kendini Avrupa’lı bir yazar olarak görmeye başladı.

Lise yıllarındayken, 1917 yılında gerçekleşen ve desteklediği “Kerenski Devrimi”ne ve tamamen karşı olduğu “Bolşevik Devrimi”ne tanıklık etti. Karışıklıktan kaçmak isteyen ailesi Kırım’a göç etti. Lise eğitimini burada tamamladı. Komünist düzene geçildikten sonra babasının sahip olduğu eczane kamulaştırıldı. Bu durum yüzünden yazar ve ailesi, açlıkla mücadele ederek yaşamak zorunda kaldılar. Lise eğitiminde Amerikan tarihi ile karşılaştığında, bu ülkeyi özgür bir insanın yaşayabileceği bir yer olarak model aldı.

Ailesi Kırım’dan döndükten sonra, felsefe ve tarih eğitimi almak için Pentograd Üniversitesi’ne girdi. Burada eğitim gördüğü süre boyunca onun için daha da sıkıcılaşan ülkesindeki en büyük eğlencesi Western filmleri oldu. Bunun üzerine 1924 yılında sinema sanatları okuluna girdi.

1925 yılının sonlarında, Sovyet Rusya’dan, bir ziyaret için aldığı izinle A.B.D’ye gitti. Rus yetkililere bu ziyaretin kısa süreceğini söylemesine rağmen, bir daha geri dönmemeyi kafasına koymuştu.

Şubat 1926 tarihinde New York’a geldi. Altı ay boyunca Chicago’daki akrabalarıyla vakit geçirdikten sonra, 1931 yılında Amerikan vatandaşlığı aldı ve senaristlik yapmak için Hollywood’a gitti.

Hollywood’daki ikinci gününde, Cecil B. DeMille’nin teklifiyle ilk işine başladı. Film stüdyosundaki işinin ilk haftasında, aktör Frank O’Connor ile tanıştı ve 1929yılında, elli yıl sürecek olan evlilikleri başladı.

Studyoda çalışmaya başladıktan yıllar sonra, 1932 de “Red Pawn” adlı senaryosunu Universal Pictures’a sattı. 1934 yılında ilk romanı “We the Living” (Yaşamak İstiyorum) ‘i tamamladı. Ancak bu kitap pek çok yayınevi tarafından geri çevirildi. İki yıl sonra,1936’da, A.B.D’ deki The Macmillan Company ve İngiltere’deki Cassells and Company bu kitabı yayınladı.

1935 yılında “The Fountainhead” (Hayatın Kaynağı) adlı kitabını yazmaya başladı. Kitabını tamamladıktan sonra, yayınlanması için gittiği oniki yayınevi tarafından geri çevirildi. Sonunda, Bobs – Merrill adlı yayınevi, 1943 yılında kitabı yayınladı. Bu kitap kısa bir süre içinde en çok satanlar arasına girdi.

1938 yılında “Anthem” (Ben) kitabını yayınladı.

1942 yılında Roma’da kendisinin haberi olmadan “We the Living” kitabı üzerine iki film yapıldı ve bu filmler Benitto Mussolini yönetimindeki hükümet tarafından sansürlendi. Sansüre rağmen Sovyet Rusya’yı kötüleyen içeriği yüzünden birsüre daha yayınlanmasına izin verildi.

1943 yılının sonlarında The Fountainhead kitabını senaryolaştırmak için Hollywood’a döndü. Ancak savaş yüzünden bu prodüksyon 1948 yılına ertelendi.

1946 yılında, Hall Wallis şirketi için çalıştığı sıralarda “Atlas Shurugged” (Atlas Vazgeçti) adlı romanına başladı. 1951 yılında New York’ a taşınarak bütün zamanını yeni kitabına harcamaya başladı.

En büyük esesi olan “Atlas Shurugged” , 1957 yılında basıldı ve çok büyük bir başarı yakaladı. Bu kitabında yazar kendine özgü objektivist felsefesini dramatize ederek anlattı. Rand daha sonra kendi oluşturduğu “Objektivizm” felsefesi hakkında yazılar yazdı ve bu konuyla ilgili konferanslar verdi. 1962 yılından 1976yılına kadar yazılarını yayınladı.

Yakalandığı kanser hastalığını yenen Rand, 6 Mart 1982 tarihinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Mezarı, Newk’taki Kensico Mezarlığı’ndadır.

Rand’ın kitapları öldükten sonra da basılmaya ve satılmaya devam etti. Kitapları toplamda yirmi milyona yakın sattı.

Eserleri

1934 Night of January 16th

1936 We The Living

1938 Anthem

1943 The Fountainhead

1957 Atlas Shrugged

1961 For the New Intellectual

1964 The Virtue of Selfishness

1966 Capitalism: The Unknown Ideal

1967 Introduction to Objectivist Epistemology

1969 The Romantic Manifesto

1971 The New Left: The Anti-Industrial Revolution

1982 Philosophy: Who Needs It

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette