The Life You Can Save (2009) / Peter Singer

“Şayet insanlar yeterince yiyecek, su veya sağlık hizmeti bulmadığı için ölüyorsa ve siz büyük bir şey feda etmeksizin bunu önleyebiliyorsanız, bunu önlemeniz gerekir.

Yardım kuruluşlarına para bağışında bulunarak hayat kurtarma sorumluluğunu, fazla bir bedel ödemeksizin doğrudan gerçekleştirebilirsiniz. Dolayısıyla yardım kuruluşlarına yardımda bulunmamak yanlıştır.”

“Çoğumuz boğulmakta olan bir çocuğu hiç tereddütsüz kurtaracağımızdan ve bunu bize ciddi bir zararı olsa bile yapacağımızdan kesinlikle eminizdir. Ama her gün binlerce çocuk ölürken kıymetini bilmediğimiz ve olmasalar aramayacağımız şeylere para harcarız. Yanlış mı? O halde yoksullara karşı yükümlülüklerimizin sınırı nedir?”

“Singer para ya da yiyecek vermek bağımlılığı besler tezini kabul eder ama buna karşılık olarak, para ya da yiyecek yardımını sadece kıtlık ya da sel gibi aciliyetlerde yapmamız gerektiğini dikkat çeker. Toplulukların sürdürülebilir zenginlik kaynakları yaratmalarına ya da kendi yiyeceklerinin yetiştirmelerine yardım çok daha iyidir.”

“Kitabın bir bölümünün konu aldığı sorun, vermenin duygusal getirilerinin de ötesine geçip onun tartışma götürmez ahlaki yönünü görmemiz gerektiğidir. Buda’nın da dediği gibi: Yüreğini iyilik yapmaya teşvik et, bunu tekrar tekrar yap, göreceksin için sevinçle dolacak.”

“Yabancılara, özellikle de kendi toplumumuzun dışındakilere yardımda bulunmak iyi bir şey olabilir fakat bunu yapmamız gereken bir şey olarak düşünmeyiz. Ama eğer yukarıda sunulan tez doğruysa, çoğumuzun kabul edilebilir davranış olarak saydığı şeyin yeni, daha netameli bir ışık altında gözden geçirilmesi şarttır. İhtiyaçlarımızdan fazlasını konserlere veya moda olan ayakkabılara, lüks yemeklere veya iyi şaraplara ya da uzak yerlerdeki tatillere harcadığımızda yanlış bir şey yapıyor oluruz.”

 “İhtiyacı olanlara sistemli bir şekilde yardımda bulunmak, iyi bir hayat sürmenin önemli bir parçasıdır.”

Peter Singer

Peter Singer (6 Temmuz 1946), Avustralyalı filozof ve önde gelen bir hayvan hakları savunucusu.

1999’dan bu yana Princeton Üniversitesi Biyoetik bölümünde görev yapmaktadır. Uzmanlık alanı uygulamalı etik olup etik sorunlara seküler ve yararcı bir açıdan yaklaşır. Kariyerinin çoğunda tercihe dayalı yararcılık görüşünü savunsa da 2014’te hazza dayalı yararcılık görüşünü benimsediğini açıkladı.

Tom Regan ile birlikte 1960’lardaki ilk hayvan hakları ile hayvanları özgürleştirme hareketlerini birleştirmeye ve öncülük etmeye yardım etti. Onun Hayvan Özgürleşmesi (Animal Liberation) adlı kitabı hayvan hakları konusunda çok önemli bir yere sahip olmakla beraber felsefi literatürün çığır açan bir ürünü olarak sayılıyor.

Singer, kendini bir vejetaryen ve “esnek bir vegan” olarak tanımlamaktadır. Mother Jones adlı dergiye verdiği röpartajda konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

“Et yemiyorum. 1971 yılından beri vejetaryenim. Yavaş yavaş vegan yaşama alışıyorum. Büyük oranda vegan sayılırım, fakat esnek bir veganım.” 

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette