İnsanlık Durumu (1958) / Hannah Arendt

“Arendt, Nazi subayı Adolf Eichmann’ın Kudüs’te gerçekleştirilen duruşmasını konu alan çalışması Kötülüğün Sıradanlığı: Eichmann Kudüs’te adlı eseriyle şöhrete kavuşmuştur. İnsanlık Durumu kitabı ise bir siyaset felsefesi örneği olarak okunabileceği gibi, insan potansiyeline dair oldukça ilham verici bir teori sunmaktadır.”

“Arendt’e göre doğa esas itibarıyla döngüseldir; fani varlıklar kaçınılmaz sonu fısıldayan ebedi, acımasız bir yaşam ve ölüm sürecidir. Bununla birlikte, insanlara bu döngüsellikten çıkmak için eylemde bulunma yeteneği bahşedilmiştir. Özgür eylem, yeni olan bir şeyi başlatarak acımasız ölümlülük yasasına müdahale etmektedir.”

“Yeni olan her şey he zaman, pratik gündelik hedeflerin amaçlarıyla kesinlik arz eden istatistiki yasalara ve olasılıklara hayret verici bir tuhaflık olarak görülür; bu yüzden yeni, daima bir mucize kisvesinde ortaya çıkar. İnsanın eylemde bulunabilir olması ve ondan beklenmedik olanın beklenilebilir olması, sonsuz olasılıklardan birini gerçekleştirebileceği anlamına gelir. Böyle bir şeyi mümkün kılan her insanın benzersiz olmasıdır, hatta her doğumla benzeriz bir dünyaya gelir. Arendt bu bireysel imkânın reddinin faşist rejimlerin esasını oluşturduğunu ve bu rejimleri bu denli nefret uyandırıcı yapanın da bu ret olduğunu iddia eder.”

“Arendt, insanı hayvandan ayıran özelliğin söz verme ve verdiği sözü yerine getirme becerisi olduğu konusunda Nietzsche’yle hemfikirdir. Temel güvensizliğimiz, özgürlüğe giden yolda ödediğimiz bedeldir fakat verdiğimiz sözleri yerine getirmek için toplumsal gelenekten hukuki sözleşmelere kadar uzanan yöntemler de geliştirmişizdir. Bağışlama ve sözünde durma eylemleri insanları arındırır ve bizi bir başka düzeye taşır.”

“Bir zaman sonra bir insanın kim olduğunun ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bu yüzden insanlar sadece duygusal ya da fiziksel destek uğruna değil, diğer insanların karakterlerini su yüzüne çıkardıklarını görmenin saf hazzı için de birlikte yaşarlar. Bir eylemle ilgili olarak eylemin kendisi değil, onu icra eden fail en çok ilgimizi çeker. Bir insanın, ihtişamlı diyeceğimiz en yüksek aydınlanması budur.”

“Kendimizi insani dünyaya söz ve davranışla dâhil ederiz ve bu dâhil olma ikinci bir doğuş gibidir; orijinal fiziki görünüşümüzün çıplak gerçeğini olumlar ve üstleniriz. Bu dâhil oluş bu dünyaya doğarak yaptığımız ve kendi inisiyatifimizle herhangi bir şeye karşılık vererek yaptığımız başlangıçtan kaynaklanır.”

“Ölümlülerin görevi ve potansiyel olarak sahip oldukları büyüklükleri var olmalarını hak ettirecek, bu sonsuzluk içinde bir nebze kendilerini evlerinde gibi hissedecekleri bir şeyler, işler, eylemler, sözler, ortaya koyabilme yeteneklerinde yatar.”

“Beklenmedik olanı yapmak insanın doğasında vardır ve her doğum, dünyayı değiştirmeye dair bir imkânı beraberinde taşır.”

Hannah Arendt

Hannah Arendt, 14 Ekim 1906 yılında Hannover’de, bir Yahudi mühendisin tek çocuğu olarak doğdu. Marburg ve Freiburg’da üniversite eğitimini tamamladıktan sonra Heidelberg’de Martin Heidegger ve Karl Jaspers’ten felsefe öğrendi ve yirmi iki yaşında yine burada doktorasını verdi.

1929’da Berlin’e yerleşti ve gazeteci Günther Stern ile evlendi. Stern daha sonra Günther Anders takma adı ile filozof olarak tanındı. Çift 1937’de ayrıldı. Hitler’in iktidara gelmesi üzerine 1933’te Almanya’dan ayrılarak Fransa’ya geçti ve Yahudi göçmen hareketi içerisinde aktif olarak yer aldı. 1940’a dek çeşitli Yahudi örgütlerinde sosyal görevli olarak çalıştı. 1940’ta Heinrich Blücher ile evlendi. Daha sonra Amerika’ya yerleşti ve 1951’de ABD yurttaşlığına geçti.

1953 yılında Princeton’da Christian Gauss konferanslarına çağırıldı. Böylece California, Chicago, Columbia, Northwestern, Cornell ve başka üniversitelerde verdiği dersleri içeren seçkin bir akademik kariyer başladı. New York’taki New School for Social Research’de felsefe profesörü oldu.

Hannah Arendt, 04 Aralık 1975 yılında New York’taki evinde öldü.

Eserleri

1951  The Origins of Totalitarianism

1958  The Human Condition

1961  Past and Future, Between Past and Future

1963  On Revolution, Eichmann in Jerusalem

1968  Men in Dark Times

1970  On Violence

1972  Crises of the Republic

Kaynak: http://www.kimkimdir.gen.tr/kimkimdir.php?id=6557

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette