İnsanın Anlam Yetisi Üzerine Bir Deneme (1689) / John Locke

John Locke dilin kendisindeki kesinlik ile çok ilgilenmiştir: “Muğlak ve manasız konuşma biçimleri ve dilin istismarı öyle uzun bir süre bilimin gizemleri olarak kabul edildi ve neredeyse hiçbir anlam taşımayan zor ve yanlış kullanılmış kelimelere, adeta reçeteli olarak, derin öğrenme ve spekülasyonun zirvesiyle karıştırma hakkı verildi ki bunların cehaletin kılıfı ve gerçek bilginin ayak bağı olduklarına ne sarf edenleri ne de işitenleri ikna etmek kolay olacaktır.

“Söylenmiş olanlardan hareketle, bütün insanların üzerinde hemfikir olduğu tek bir pratik ilke olmadığı ve dolayısıyla hiçbir şeyin doğuştan gelmediği, bence her türlü kuşkunun ötesindedir.”

“Madem sorulacak o halde, bir insan NE ZAMAN herhangi bir fikir sahibi olmaya BAŞLAR? Bence doğru cevap, İLK KEZ HERHANGİ BİR DUYUMA SAHİP OLMAYA BAŞLADIĞI ZAMAN. Çünkü duyular içeri taşımadan zihinde herhangi bir fikir ortaya çıkmayacağından, anlaktaki fikirlerin duyularla aynı yaşta olduklarını anlıyorum.”

“İlkeler, sırf onları ilk ne zaman kabullendiğimiz hatırlamadığımız için doğuştan geliyormuş gibi görünür. Belki de doğuştan gelen tek şey, ilkelere uygun yaşama dileğimizdir; her türlü ilkeye, yeter ki hayata bir düzen ve anlam versin. Ama fikirler ve düşünceler, tıpkı sanat ve bilimler gibi bizimle birlikte doğmaz ve genellikle de bir kişi tarafından diğerine karşı kullanılırlar. Bundan dolayı da özgürlük rotasında kişiler, hakikatleri kendileri sınamak zorundadırlar; aksi halde birinin yanlış hâkimiyeti altında olabilirler.”

“Anlama yetisinin doğasına yönelik bu soruşturmayla; konuyla ilgili kuvvetleri, nereye kadar uzandıklarını, nelerle hangi derecede orantılı olduklarını ve nerede bizi başarısızlığa uğrattıklarını keşfedebilirsem eğer, sanırım insanın o meşgul aklıyla kavrama yetisini aşıp şeyleri kurcalarken daha ihtiyatlı olmasını sağlamaya faydalı olabilir bu.”

“Bütün fikirlerimiz, basit ya da karmaşık, kaynağını duyusal deneyimlerde bulur. Hepimiz boş levhalarız, erdem ve karakter doğuştan gelmez.”

John Locke

Düşünce özgürlüğünü, insan eylemlerini akla göre düzenlemek anlayışını en geniş ölçüde yayan ilk düşünür olmuştur. Avrupa’daki aydınlanma ve Akıl Çağı’nın gerçek kurucusu olarak kabul edilir.

John Locke, 29 Ağustos 1632 tarihinde Wrington, Somerset, İngiltere’de doğmuştur. Babası Kumaş ticareti ile uğraşan bir tüccar aileden gelmekle beraber noterlik yapmakta idi. John Locke Üniversite eğitimini Oxford Üniversitesi’nde yaptı, en çok tabiat bilimleriyle tıp okudu. Hayata atıldıktan sonra hem yazar, hem de siyaset adamı olarak çalıştı.

John Locke, Brendenburg Dükalığı’nda İngiliz elçiliği katibi olarak çalıştı. İngiltere’ye döndükten sonra da 8 yıl Lord Shaftesbury adında bir İngiliz aristokratının yanında özel hekimlik yaptı. Lord Shaftesbury, 1683 yılında İngiltere’den ayrılarak Hollanda’ya gidince John Locke de 1683 yılında İngiltere’den ayrılarak Hollanda’ya gitti. 1689’da İkinci İngiliz Devrimi Başarı kazanınca İngiltere’ye dönebildi. Ancak daha sonra tekrar Fransa’ya iltica etmek zorunda kaldı.

John Locke, Doğal hukuk doktrinini savunanlardan biridir. Bütün eserlerinde gelenek ve otoritenin her çeşidinden kurtulmak gerektiğini, insan hayatına ancak aklın kılavuzluk edebileceğini ileri sürer. Bu düşünceleriyle Liberalizmin, tabii bir din anlayışının, Rasyonel Pedagojinin öncüsü olmuştur.

Mutlakıyet yönetimlerini ilk sarsan kişi olarak tarihe geçmiştir, mutlakıyet yönetimine açtığı sarsıntılar sonucunda zamanla derin yarıklar oluşmuştur ve üç büyük devrimin temelleri oluşmuştur. İngiliz, Amerikan ve Fransız devrimlerinin temelini oluşturan filozof olarak akıllara yer etmiştir.

Locke’a göre ahlak da matematik gibi tanıtlamaya elverişlidir çünkü ahlaksal yargıların karşılık geldikleri cisimlerin özleri bilinebilir. İyi ve kötü, haz ve acıdan ya da bizde haz ve acıya yol açan şeyden ve istençli eylemlerimizin etik yasalarla uyuşup uyuşmamasından başkası değildir.

Üç çeşit yasa vardır:

  1. Kutsal yasa,
  2. Yurttaşlık yasası,
  3. Ahlak yasası.

İnsanın doğal durumu herkesin herkese karşı savaşı değil, özgürlük durumudur ama bu durumu yöneten bir doğa yasası vardır. Bu yasa aklın yasasıdır; insana eşit ve bağımsız olduğunu öğretir. İnsanların doğuştan sahip oldukları doğal haklar, kendini koruma ve yaşamını savunma hakkı, özgür olma hakkı ve mülkiyet hakkıdır. İnsanlar doğal olarak özgür oldukları için kimse öz onayı olmaksızın başkasının politik gücüne uyruk edilemez. Fakat insanlar haklarından daha güvenli bir ortam kurmak için vazgeçer ve bazı hak ve yetkilerini toplumun çoğunluğuna devredecek biçimde sözleşirler. Böylece doğa durumundan çıkarak yurttaş toplumuna geçmek için bireysel istençlerini toplumun istencine bağlarlar. Bu şekilde kurulan hükümet toplumunun hak ve özgürlüklerini korumak, refahı için çalışmak zorundadır. Çıkarılan yasaları uygulamak yürütme erkine ve anlaşmazlıkları gidermek yargı erkine düşer.

Yargılama ve cezalandırma hakkını kendi iradesiyle yargıçlara, yani yargı erkine bırakan toplum üyeleri, uygulanacak yasaların hazırlanması ve yürürlüğe konulması görevini de bir başka güce, parlamentoya vermiştir. Fakat bu da yeterli değildir, bir de yürütme erkine ihtiyaç vardır. Yasamanın koyduğu pozitif yasaları uygulayacak, ayrıca anlaşmaları yapacak, savaşa ve barışa karar verecektir.

John Locke, aydınlanma felsefesinin yolunu açmış ve deneyimi çıkış noktası alan ampirik felsefenin temellerini atarak kendisinden sonra gelen George Berkeley, David Hume gibi büyük ampirik felsefecilerin yanı sıra Voltaire ve Immanuel Kant gibi aydınlanma çağının en büyük düşünürlerini etkilemiştir.

John Locke, 28 Ekim 1704 tarihinde Essex, İngiltere’de72 yaşında ölmüştür.

Kitapları:

‘An Essay Concerning Human Understanding’ (İnsanın Anlama Yetisi Üzerine Bir Deneme)

‘Some Thoughts Concerning Education’ (Eğitim Üzerine Bazı Düşünceler)

‘A Letter Concerning Toleration’ (Hoşgörü Üzerine Bir Mektup)

‘Two Treatises of Government’ (Yönetim Üzerine İki İnceleme)

‘Hükümet Üzerine İki Deneme’

‘Devlet’

‘A Letter Concerning Toleration’ (Tolerans Üzerine Bir Mektup)

On The Reasonableness Of Christianity (Hristiyanlığın Akla Uygunluğu Üstüne)

Kaynak:Biyografi.info

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette