Karısını Şapka Sanan Adam (1970) / Oliver Sacks

“Nöroloji ile psikolojinin başka her şeyden bahsederken ‘muhakeme’den hemen hiç bahsetmemesi gariptir, oysa birçok nöropsikolojik rahatsızlığın temelinde muhakeme yetisindeki bozulmalar yatar.

“O halde Süper Touretteli sadece hayatını tek parça halinde sürdürebilmek için ve bir birey olmak için itkileriyle kimsenin olmadığı kadar savaşmak zorundadır. Buradaki mucize, hayatta kalma gücü ve isteği sayesinde çoğunlukla başarılı olmasıdır. Varlığımızın en güçlü yanı, kendimize yabancılaşmadan özgün bireyler olarak hayatımızı sürdürebilmemizdir. Bu güç, herhangi bir itkiden veya hastalıktan daha güçlüdür. Kazanan genelde sağlık olur.

“İnsan beyninin dehası devamlı olarak benlik duyumu yaratmasıdır. Bu benlik duyumu, en korkunç nörolojik rahatsızlıkta bile devam eder.”

Olive Sacks

1933’te doktor anne babanın çocuğu olarak Londra’da dünyaya gelen Sacks, tıp diplomasını Oxford Üniversitesi’nden aldı. 1960’larda Birleşik Devletler’e taşınarak San Francisco’da asistanlık ve California Üniversitesi’nde ihtisas yaptı.

1965’te New york’a taşındı. 1960’larda Bronx’daki Beth Abraham Hastanesi’ndeki uyku hastalığına yakalanmış hastalarla yürüttüğü çalışmalarla tanınmıştır. Sacks bu hastaların çoğunu o zamanlar deney aşamasında olan L-dopa ilacıyla normal hayata döndürdü. Bu deneyler, kitabı Uyanışlar’a (1973) konu oldu. Kitap daha sonra bir Harold Pinter oyunu olan A Kind of Alaska’ya ve Robert De Niro ile Robin Williams’ın rol aldıkları Hollywood filmi Uyanış’a ilham verdi.

Serbest hekimliğin yanı sıra Sacks, Albert Einseteiin Tıp Fakültesi’nde klinik nöroloji profesörü ve New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde misafir nöroloji profesörlüğü yaptı. 2015 yılında kanserden ölmüştür.

Diğer kitapları: Sesleri Görmek: Sağırların Dünyasına Bir Yolculuk (Seeing Voices: A Journey into the Deaf) (1990), Mars’ta Bir Antropolog (An Anthropologist on Mars)(1995), Renkkörleri Adası (The Island of the Colorblind)(1996) ve Tungsten Dayı: Kimyasal Bir Çocukluğun Anıları (Uncle Tungsten:Memories of a Chemical Boyhood)(2001)

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Tek Cevap Kime:“Karısını Şapka Sanan Adam (1970) / Oliver Sacks”

  1. Öykü yılmaz says:

    Çok enteresan bir kitap, bence herkesin okuması lazım..

    **********************************

    Umarım okuyan olur. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette