Milton Modeli Hipnotik Dil Kalıpları

Milton Erickson, hipnozla ilgili işlerinde dili çok sistemli bir şekilde, çoğu zamanda sıra dışı bir şekilde kullanmıştır. Bu kalıplar ilk defa Richard Bandler ve John Grinder tarafından “Milton H. Erickson’un Hipnoz Tekniklerinin Kalıpları” kitaplarında anlatmıştır.

Milton Modeli’ni kullanmak etkili hipnotik iletişim için ön gerekliliktir ve bu kitapta bulunan bütün trans oluşturma örnekleri bu dil kalıplarını kullanmıştır. Çoğu okuyucu hipnotik dil kalıplarını bu yazı dizisinde okuyarak bilinçaltı seviyesinde öğrenmeye başlayacaktır bile. Bu dizide, her yazıda dil kalıplarının pratiğini yapabilmeniz ve dolayısıyla bunları sistemli bir şekilde davranışınıza katabilmeniz için kalıplar daha da ön plana çıkartılmıştır.

Milton Modeli Hipnotik Dil Kalıpları konusu, Ters Meta-Model ve Ek Milton Model Kalıpları ana başlıkları altında ele alınacaktır.

Ters Meta-Model:

Milton Modeli pek çok kez Meta Model’in tersi olarak adlandırılmıştır. Meta Model, Bandler ve Grinder’in “Mucizenin Yapısı” kitabında bütünüyle anlatılmaktadır. Meta Model tecrübeyi daha dolgun bir şekilde belirtmek ve net tanımlamak için kullanılabilecek bir dizi dil kalıbıdır. Milton Model ise bunun aksine kullanıcıya ustaca belirsiz olma yolları sağlar. Ustaca belirsiz olmak, iletişimcinin dinleyiciye o tecrübe için hem çok belirli hem de yeterince genel gelebilecek açıklamalar yapmasını sağlar. Meta Model, herhangi bir cümlede silinmiş olan belirli bilgileri tekrar geri getirme yöntemlerini verir. Milton Model ise, içindeki neredeyse bütün belirli bilgilerin silinmiş olduğu cümleleri kurmanın yollarını açar. Bu da dinleyicinin kendine has iç tecrübesini kullanarak bu silinmiş bilgileri doldurması ihtiyacını doğurur.

Bundan sonraki yazılar aşağıdaki konu başlıklarını açıklayacak şekilde devam edecektir:

1.TERS META-MODEL KALIPLARI
a. Bilgi Toplama
(1)İsimlendirmeler
(2)Belirsiz Fiiller
(3)Belirsiz Referans Endeksi
(4)Silme
b. Anlamsal Olarak Kötü Biçimleme
(1)Sebep Belirten Modelleme veya Bağlantı
(2)Zihin Okuma
(3)Kayıp Performatif
c. Konuşmacının Modelinin Sınırları
(1)Genelleyici Sözcükler
(2)Model Operatörleri
2. EK MİLTON MODELİ KALIPLARI
a. Ön varsayımlar
(1)Zaman Belirten Yan Cümlecikler
(2)Sıra Sayılar
(3)Veya’nın Kullanımı
(4)Farkındalık Yüklemleri
(5)Zarflar ve Sıfatlar
(6)Zaman Değişikliği Belirten Fiiller ve Zarflar
(7)Yorum Belirten Sıfatlar ve Zarflar
b. Dolaylı Ortaya Çıkartma Kalıpları
(1)Gizli Komutlar
(2)Analog İşaretleme
(3)Gizli Soru
(4)Olumsuz Komutlar
(5)Konuşma Önermeleri
(6)Çok Anlamlılık
c. Metafor Kalıpları
(1)Seçmeli Sınırlama İhlalleri
(2)Alıntılar

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

2 Cevaplar Kime:“Milton Modeli Hipnotik Dil Kalıpları”

 1. Kütahyalı says:

  Gelsin dil kalıpları, ilgi-bilgi döngüsünde huzurlanmalı. Smile

  **************************************

  Dilin ötesine geçmek için dili nasıl kullanacağımızı öğrenmemizde fayda olabilir. :)

 2. Turqoise says:

  Dilden zihne oradan bilinç ve bilinç dışına ardından da sonsuz olasılıklar bütününe geçmeli. :)

  *********************************************

  En bi güzeli. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette