Çerçeve Boyutunun Değiştirilmesi

Dil İllüzyonları içindeki Çerçeve Boyutunun Değiştirilme kalıbı, herhangi bir durum veya deneyimi algılayışımızla doğrudan ilintilidir. Bu durum veya deneyim sonucu oluşan genelleme veya yargılamanın daha uzun veya kısa, daha büyük veya küçük perspektiften yeniden değerlendirilmesini kapsamaktadır. Örneğin: Beklenti ve arzularımızla ilgili bizi dayanılamayacak derecede üzen bir olay, başkalarının sıkıntılarıyla karşılaştırıldığında birdenbire son derece önemsiz görünebilir.

Kabare filmi çerçeve boyutu değişikliğine iyi bir görsel örnek teşkil etmektedir. Film, melek kılığında güzel sesli bir çocuğun şarkısı ile başlar. Kamera çocuğa doğru yaklaştıkça çocuğun kolunda gamalı haç olan askeri bir elbise giydiğini ve çerçevenin boyutu değiştikçe toplama kampındaki bir Nazi subayı olduğunu fark ederiz. İlk baştaki görüntünün taşıdığı anlam ve duygu, görüntüdeki değişiklikten gelen bilgiyle tamamen değişmiştir.

Benzer değişiklikleri kullandığımız dil ile de yapabiliriz. “Daha geniş bir pencereden duruma bak!” gibi cümlecikler, bir hedef, durum veya olayı algılama yolunda uyguladığımız çerçeve genişliğini doğrudan etkileyecektir. Çerçeve boyutları cümleye daha uzun bir çerçeveyi ön varsayacak kelimeleri ilave etmekle de değiştirilebilir. Örneğin: “On yıl önceki sonuçlar” veya “Gelecek yüzyılda” gibi ifadeler, insanları doğal olarak belirli bir zaman çerçevesi üzerine düşünmeye sevk edecektir.

Daha fazla zaman, daha fazla sayıda insan ekleyerek çerçeve boyutu genişletecek şekilde değiştirilebilir. Ardından kısıtlı bir zaman, tek bir olay belli bir kişiye odaklanarak çerçeve boyutu daraltılabilir. Bu şekilde çerçeve boyutu değiştirildiğinde algınızda da değişiklik meydana gelecektir. Bazı şeyler kısa dönemde başarısızlık gibi görünürken uzun dönemde başarı sağlamak için gerekli adımlar halini alabilir. En uygun davranış şekli, durum hakkındaki genelleme ve yargıları daha olumlu hale getirecek yeni çerçeveler oluşturmaktır.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Tek Cevap Kime:“Çerçeve Boyutunun Değiştirilmesi”

  1. aytekin ünlü says:

    çok süper

    **********************

    Harikalık adeta. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette