İnsan Şimdi En Zor Geçişle Karşı Karşıya

İnsanın hem bir birey olarak, hem bir tür olarak daha yüksek varoluş düzeylerine ilerlemesi kaçınılmaz mıdır? Yoksa belli bir düzeyde sabitlenebilir, hatta geri gidebilir mi? Cevap, insanın gerçekten belli bir düzeyde sabitlenebileceği ve geri gidebileceğidir. En ilkel varoluş düzeyine kültürel gerilemenin ürkütücü bir örneği Uganda’nın Ik kabilesidir. Bu kabile, topraklarını kaybedince insaniyetin tanınabilecek her türlü belirtisini geride bırakacak derecede yozlaşmıştır. Amerikalı birçok Kızılderili kabilesi de 19.yüzyılın sonlarında benzeri bir kaderi paylaştı. Buna rağmen, insanın daha yüksek düzeylere gelişme eğiliminin her zaman var olduğunu ve ana gövdesine her yıl bir halka daha ekleyebilsin diye bir ağacın kayaları çatlatmasını olanaklı kılan güce benzetilebileceğini akılda tutmalıyız. Yoksulluk, çaresizlik, toplum tarafından onaylanmama ve benzer dış koşullar, ağaç gibi insanı da, büyümesinde sık sık yetersiz bırakır. Çoğu zaman insanın kendi bulunduğu varoluş düzeyini tam ifade etmesi mümkün olmaz. Örneğin az sayıda insanın, insanı ve doğayı fethetmeye kalkışarak materyalist (E-R) değerlerine tümüyle kendini verme fırsatı vardır. Bunun sonucunda insan çoğu zaman bu düzeyde durdurulmuştur ve bu da insanda evrensel bir nitelik olduğuna çok yaygın inanılan “iktidar hırsı”nı geliştirir.

Tür olarak insan, eğer bir sonraki yüksek düzeye geçecekse, her varoluş düzeyini tam olarak idrak etmelidir çünkü ancak değerlerini sınırlarının sonuna götürerek, bu değerlerin uygulanmadığı daha yüksek düzeydeki varoluş sorunuyla tanışabilir. İktidar sorununun ötesinde kendi iç dünyasını tanıma sorunu olduğunu (İnsancıl F-S düzeyini) görmesi için materyalist insanın doğa üzerinde güçlü olması gerekiyordu. Komşusunu kendini tanıması için iyi bir şekilde zorlayamıyor ya da yönlendiremiyordu. Bu yüzden işe yaramaz materyalist değerleri bir yaşam biçimi olarak kaçınılmaz bir biçimde çözülmeye başladı. Böylece ahlaki “çöküntü”nün bir varoluş düzeyinden diğerine geçişte düzenli olarak eşlik ettiği görülmektedir. İnsan güncel algılama ve davranış biçimini bırakır ve fırlatıp atmış olduğu eski düzeylerinde yeni sorununu çözecek bir davranış biçimi arar. Bu kıvranış içinde, materyalist insan elde ettikleri için fedakârlık yapmış olmasını (Mutlakçı D-Q düzeyi) protesto edebilir ya da kendisine karşı yapılan gösterilere son vermek için hukuk ve düzen çağrıları (Benmerkezci C-P düzeyi) yapabilir. Bunların hiçbiri çare olmayacaktır çünkü doğal olarak hiçbir daha alt düzey davranış, onun yeni ve daha üst derecedeki sorununu çözmeyecektir. Materyalist insan, yeni bir algılama ve davranış biçimine (İnsancıl F-S sistemine) doğru ilk adımları atmaya zorlanacaktır. İlk adımıyla birlikte insancıl haline gelir; güçlü olmak ve yönlendirme yapmak yerine başkalarının iç dünyasını artık anladığı ve saygıyla karşıladığı için değil, enerjisinin çoğunu artık kişisel ve kişiler arası deneyim yoluyla ortak yönleri nasıl bulacağı sorununa adandığı için.

Dolayısıyla her varoluş düzeyinde yeni varoluş sorununu çözmek için gereken değerlerin belirlendiği bir oluşum dönemi, belirlenen değerleri sorunun çözümü yönünde uygulama dönemi ve sorunun başarıyla çözümünün ardından değerlerin çöküş dönemi olduğunu görebiliyoruz. Toplumda dönemsel sıkıntı yaratan bu son çöküş aşamasıdır ama insanın yeni varoluş sorunlarını tanıyabilmesi açısından özgür olması için çözülme gereklidir. Buna ek olarak bir de yeni değerlerin kendisini idrak etmekten doğan çöküntü görünümü vardır çünkü bu yeni değerler çoğu zaman eskinin tam antitezidir. Bu anlamda yeni değerler gerçekten toplumun yürürlükteki temelinin ya da bireyin güncel yaşam tarzının nihai çöküşünü temsil eder.

Son olarak, insanın bir varoluş düzeyinden diğerine geçişlerine ilişkin dikkate değer bir deneysel veri vardır. Türümüz varoluş merdiveninin basamaklarında attığı her adımla her yeni düzeyde giderek daha az zaman geçirir. Atalarımızın kabileci insan olmaları (B-O seviyesi), sözcüğün tam anlamıyla milyonlarca yıl sürmüşken, günümüzde teknolojik olarak ileri toplumlarda insan, materyalist insan düzeyinden İnsancıl’a (F-S seviyesi), oradan da varoluşçu insana (G-T Seviyesi) sadece yirmi yıl içinde geçmektedir. Varoluşcu insan düzeyinde uzun süre kalacağımızı beklememiz için her türlü neden vardır, sonra Holilstik’de (H-U Seviye) ve diğer ikinci merdiven basamaklarında daha kısa süre.

İnsan Şimdi En Zor Geçişle Karşı Karşıya.

Şu anda toplumumuz, insan ırkının şimdiye kadar karşılaşmış olduğu en zor ama aynı zamanda en ilginç geçişin üstesinden gelme girişimi içindedir.

“Varoluşun çeşitli düzeylerinden geçerek ilerleme kaçınılmaz değildir”, diye uyarıyor Graves. İnsan yoksulluk, çaresizlik ya da toplum tarafından onaylanmama gibi dış koşullarca şaşırtılabilir. Böyle engeller insanın yolundaki kayacıklar gibi gözünde büyüyebilir ve belirli bir düzeyde sabitlenmeyi ya da bir önceki düzeye gerilemeyi getirebilir.

Graves’in Varoluş Seviyeleri

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

2 Cevaplar Kime:“İnsan Şimdi En Zor Geçişle Karşı Karşıya”

 1. misafir ? says:

  Rahatlatıcı.. Smile

  ********************************

  Bakalım insanoğlu geçişi başarabilecek mi? :)

 2. Turquoise says:

  Neyse ki insan değiliz. ??

  ***********************************

  İşte şans budur. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette