F-S Sistemi [Yeşil] Seviye Altı (İnsancıl)

Kural: Kendisi ve başkaları için hemen karşılığını almak üzere fedakârlık

Bakış Açısı: Dünya determinizm nedeniyle insancıllıktan uzaklaşmıştır ve teknoloji yüzünden lekelenmiştir. Dolayısıyla ancak temel insancıl değerlerin yeniden keşfedilmesiyle doldurulabilecek manevi bir boşluk yaratılmıştır.

Yaşam Hedefi: İnsanların kendilerine ihtiyaç duyulduğunu bilme ihtiyacında olduklarına inanarak kendi içinde ve başkalarıyla ruhsal huzur aramak. Başkalarının içsel benlikleriyle temasa geçmek. İnsan ruhunu istismardan, rejimleştirmeden ve tüketimcilikten kurtarmak. Evrensel insanlık ailesi deneyimi yoluyla yoksulluğu, ırkçılığı, şovenizmi, bölücülüğü ve ötekileştirmeyi ortadan kaldırmak.

Düşünme: Belirli koşullara ve durumlara bağlıdır.

Amaç ve Araç Değerleri: Toplumsal ve halk odaklı.

Varoluş Şekli: Bireysel etkileşim.

Varoluş Sorunları: İnsan faktörü ve insan doğasının çeşitliliği ile yaşamak.

Uyum Mekanizması:

  Bireysel: “Biz” kavramına odaklanarak gerçek ilişkilerin ortaya çıkarılması. Kendisinin ve başkalarının duygularına duyarlı olmak ve duygu ve maneviyat ile ilgili konulara odaklanmak.

  Kültürel: Eşitçilik ve insancıllık yoluyla ideal bir toplum için çabalamak. Bunu mümkün ise ikna ve gereken yerlerde de yasal yetki ile başarmak. Eşitlik, her bireyin kendi tüm potansiyelini geliştirebilmesi için eşitliğin garanti altına alınması. İnsancıllık, insan türünün bütün ihtiyaçlarını karşılayacak ahlaki kurallar. Fikir birliğine dayalı kararlara, grup çabası ve uyumuna ve barışın korunmasına vurgu yapar.

Dışa Vurma: 60’ların sonu 70’lerin başına doğru karşıt kültür ile ortaya çıkmıştır. Savaş karşıtı hareket ile kendini gösterir. Liberal politik gündemin ve insanın potansiyel hareketinin köküdür. Yardım odaklı mesleklerde, eğitimde ve duygu odaklı iş kollarında bulunur. Dokunsal, hissel aktivitedir. Refaha ulaşma başarısının bir ürünü ve teknikleşmeye ve toplumun kişiliksizleştirilmesine ve ötekileştirmesine bir tepki olarak ortaya çıkar. Eşit haklar, sosyal hizmetler ve hayırseverlik programlarının başlıca ilgi alanını oluşturur.

İşlev Aralığı:

  Düşük: Aşırı hoşgörülü ve gerçekçilikten uzak idealler. Sevgi, duygular, mutluluk, vb. kavramlarının dengesiz olarak vurgulanması. Somut sonuçlar ortaya koyma ihtiyacının gözden kaçırılması.

  Yüksek: Samimi olarak insanlara odaklanma. Gerçeklik bazında iç huzur arayışı. İnsanlar arasında sıcak ilişkiler ve sosyal sorumluluğun vurgulanması. İçsel sakinliği gerçek bir temel üzerine yerleştirir.

Örgütlenme Yapısı: Sosyal ağ, karşılıklı fayda için denk olanların organizasyonu. Statü veya ayrıcalık ile ilgili kaygı beslemez. İnsanlar hep birlikte karar alırlar. Bütün yönlerde sık iletişim kurulur. Fikir birliği vurgulanır. Hislere ve insan ihtiyaçlarına duyarlı davranır.

Öğrenme Şekli: Gözleme dayalıdır. İnsan ilişkileri ve tepkilerini izleme. Başkaları yerine öğrenme ve kendisiyle ilişkilendirme. Duyguları keşfeder. Duygular çoğu zaman içerikten daha önemlidir. İnsanları izleyerek ve bunların başkaları üzerinde yarattığı etkileri gözlemleyerek öğrenir. Kişiler arası becerileri geliştirmek için şimdiki zamanda ve mevcut yerde paylaşım ön plandadır. Öteki zamanda ve yerdeki gerçekler yerine şimdi zaman ve yerdeki gerçekliği işler. Öğretmen kontrol eden değil kolaylaştırandır. Öğretmenin rolü, öğrenenler arasındaki etkileşimi teşvik eden olaylar yaratmaktır. Grubun bir parçası olmadıkları, grup tarafından kabullenilmedikleri ve grup normlarını takip etmedikleri sürece otoriteyi temsil eden kişiler reddedilir. Rekabet yoktur. Aşırı hoşgörü tuzak olabilir.

Motivasyon Kaynağı: Teşvikler, grup dışında değil, karşılıklı pekiştirme ve destekten gelir.

Yönetim Açısından Yaklaştırıcı ve Uzaklaştırıcı Ögeler:

(+) Sevgi ve yakınlık, herkes için insan hakları ve onuru, daha fazla katılım, uzlaşmaya dayalı kararlar, baskı altındaki insanların kurtarılması, insanların zayıflıklarının ve kusurlarının kabul edilmesi.

(-) Grubun hedef ve ideallerine saldırı, merkezi kontrol elde etmeye çalışmak, gruptan kopmak, bireysel güvenirlilik için suçlamayı reddetmek, saldırganlığı desteklemek, sevgi ve duyguları reddetmek.

Geçişe Neden Olan Soru: Neden buradayım? Yaşamdaki amacım ne?

Ortak amaç ve karşılıklı kazanç paylaşımı. Bireyler kendilerinden daha büyük olan bütünün parçaları haline gelir. Bir tek kişiye bağlı olmayan yönetim. Kararlar çoğunluk tarafından alınır ama uzun sürer. Duygular ve ilişkiler bazen pratik unsurların önüne geçer. Uzlaşım yoluyla bağlılık ve karşılıklı destek ortamı yaratılır. Grup kendi kendisini denetler ve iyi niyetli hataları hoş görür. Son derece interaktif yaklaşım güçlü bir iletişim sağlar. Güvenlik ve özel yaşam grubun bazı ihtiyaçlarıyla çelişebilir. İlerlemenin ön koşulu farkındalık ve bilinçlenmedir.

Kişisel düzeyde kendi iç benliğiyle barışıklığa ve kendi benliğiyle başkalarının iç benlikleri arasındaki ilişkiye odaklanır. Ahenkli olabilmek, birey olarak insanların kendileriyle ve böylece dünyayla da barışık olmaları için ait olmak, kabul edilmek ve kendini tanımakla uğraşır. Bunu elde ettiği zaman da kendisiyle ya da başka benliklerle uğraşmanın ötesinde bazı şeylerle ilgilenmesi gerektiğini anlar çünkü dış dünyayı dışlama pahasına iç benliğe odaklanırken, dış dünya mahvolmuştur. Böylece şimdi de dış yaşama ve bütüne, evrenin bütününe döner. Bu sırada varoluşun birinci merdiveninden çıkarken bireye odaklı kendini arayışı yüzünden yaşamın altüst olmuş dengesini yeniden sağlamanın sorunlarını görmeye başlar.

İnsan, altıncı ya da kişisel düzeyden (kendi benliğiyle ve diğer insanlarla beraber olma düzeyinden) yedinci düzeye (idrak düzeyine) geçerken, anlam açısından inanılmaz derinliği olan bir uçurum aşılır. Altıncı düzey (F-S düzeyi) ile yedinci düzey (G-T düzeyi) arasındaki fark, alıcı olmak ve verici olmak, almak ve katkıda bulunmak, yıkmak ve inşa etmek arasındaki farktır. Eksiklik ya da eksik motivasyon ile büyüme ya da bolluk motivasyonu arasındaki farktır. Hayvanlara benzemek ile benzememek arasındaki farktır çünkü yalnızca insanoğlu gelecek kavramına sahiptir.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette