D-Q Sistemi [Mavi] Seviye Dört (Mutlakçı)

Kural: Dava için fedakarlık (Daha sonra ödüllendirilmek için fedakarlık.), otoriteye itaat.

Bakış Açısı: Dünya rastgele oluşmamıştır, determinizme dayalıdır. Mantıklı bir düzen içerir. Newton’un zaman ve mekân varsayımlarında olduğu gibi görüşler, insanlar, nesneler ve olaylar sağlam kategorilere ayrılır.

Yaşam Hedefi: İnsanı yönlendiren ve kaderini belirleyen üstün güçlerin yönetim düzenine uymak. Dünyayı iyi ve kötü diye ayırarak dünyaya düzen ve istikrar kazandırmak. Fevriliği kontrol altında tutmak ve şeytani amelleri cezalandırmak. Amaç bu günün  istikrarını korumak ve buna bağlı olarak gelecekte elde edilecek ödülü garanti altına almaktır.

Düşünme: Mutlakiyetçi, kurallar, politika ve dogmalar açısından düşünme.

Amaç ve Araç Değerleri: Daha sonra kurtuluş ve öbür dünya ödülleri için şimdi fedakarlık yapmak.

Varoluş Şekli: Ermiş gibi yaşamak, düzeni sürdürmek için doğru olan şeyleri yapmak.

Varoluş Sorunları: Kalıcı huzur elde etmek.

Uyum Mekanizması: Kurallara” uyar, yüksek otoritenin tayin ettiği şekilde düzenli bir varoluşu sürdürmeye çalışır ve sebatkâr bir şekilde “doğru” davranışlar peşinde koşar. “Yanlış” davranışlardan ve bunları yapan insanlardan kaçınır. Fedakârlık ve disiplin göstererek sistem, inanç ve davayı destekler. Adil bir toplum yaratmak ve sürdürmek için hiyerarşik yapılar, kurumlar ve kurallar oluşturur. Kötüye, haksızlığa, kanunsuzluğa ve uygunsuzluğa karşı savaşır.

Dışa Vurma: İtaat oryantasyonu. Tarihte bu ziraat devriminin ve sözde medeniyetin temelidir. Milli sınırların ve siyasi birimlerin oluşumda kendini gösterir. Gelişmekte olan milletlerde düzene dayalı ve progresif bir toplumun oluşturulması için esas teşkil eder. En saf romu aşırı doktrinci dinlerde ve mutlakçı felsefik ve politik sistemlerde görülür. Askeri ve dini hiyerarşilerde görülür. Cezalandırıcı ve rejime dayalı toplumsal ve eğitimsel kısıtlamalarda görülür.

İşlev Aralığı:

Düşük: İnsanlıktan uzak, kayıtsız, katı, hoşgörüsüz, otoriter, fanatik ve ceza yanlısı.

Yüksek: İstikrar ve sorumluluk. Güçlü bir kanun ve adalet anlayışı. Sistem, kurallar, düzen ve geleneğe bağlılık. Sistemli ve düzenli yaşam, iyi organize olma.

Örgütlenme Yapısı: Pasif hiyerarşi. Yapı ve rütbeye yönelik katı kurallar. Kararları veren uygun konum veya yetkiye sahip olan kişidir. İlahi otorite laik otorite yoluyla konuşur. İletişim sınıflar arası aşağı ve yatay yönlüdür. İnsanlar hak ettikleri yerde kalırlar.

Öğrenme Şekli: Daha fazla bilen tarafın diğer tarafa bir şeyler öğrettiği öğrenme şeklidir. Öğretmen çizilen çerçevenin dışına çıkmaz. Öğrenciler kendilerini sunulan gerçeği öğrenmekle yükümlüdür. Hak ederek ve kanıta dayalı öğrenme. Siyah-beyaz yanıtları tekrarlayarak öğrenme. En etkili öğrenim hatalar cezalandırıldığında gerçekleşir.Ahlaki yönlendirme ve önceden tayin edilmiş etik kurallar vardır. Otoriteyi sorgulamaya yer yoktur.

Motivasyon Kaynağı: Güvenlik. Suçluluğa dayanır. Düzen ve anlam olmalı. Ödülün sonraki tarihlere ötelenmesi ihtimali olabilir.

Yönetim Açısından Yaklaştırıcı ve Uzaklaştırıcı Ögeler:

(+) görev, şeref ve sadakat; doğruluk; yüksek otoriteye itaat; hazırlanma; fedakarlık ve disiplin; öbür dünyada gelecek ödüller için kendini adamak.

(-) din, yurt veya etnik geçmişe saldırı; sembollere veya Kutsal Kitaplara saygısızlık; Doğru Yolu aşağılamak veya alay etmek; emir, komuta zincirini ihlal etmek; kural ve talimatlara uymamak; seçim yapmaya zorlamak.

Geçişe Neden Olan Soru: Yaşamın tadını şimdi çıkarmak istiyorum. Ben ne olacağım?

Aile veya kasta dayalı rütbe ve sınıf hiyerarşisi. Görev, hak ve sorumlulukların kategorik tanımlaması. Sınıflara ortak standartlar ve beklentiler empoze eder. Suç anlamına gelen geçiş ve ihlaller cezalandırılır. Göreve bağlılık ve sorumlu yaşama öbür dünyada ödüllendirilir. Hatalar ve ihmaller unutulmaz ve başarı desteklenmeyebilir. Emir, komuta zinciri üstlere karşı itaat ve saygı gerektirir. Evrensel ilkelere göre herkese eşit muamele göstermeye çalışır. Çabukluk, düzgün giyinme ve dakiklik desteklenir.

“Öteki dünyaya layık olduğunu kanıtlamak için var olmanın acılarına bu dünyada katlanacaksın” düşüncesine dayanan bir hayat tarzı geliştirir. Ermiş formundaki varoluş, bu dünyada yaşamanın sonsuz zevkleri getirmediğini görmekten kaynaklanır. Bu, önüne geçilemeyen şehvetlere ve tehditkâr evrene karşı daha önceden verilen mücadeleye dayanan bir algılamadır. İnsan bu noktada, her sınıf için belli kurallar konmuş olduğunu ve bu kuralların her sınıfın nasıl davranması gerektiğini tanımladığını düşünür. Bu kurallar insanın, aradığı uzun soluklu hayat ve huzur için ödemesi gereken ve yaşarken karşılığında hiçbir zevk vermeyen bedellerdir. Kişinin değeri hayatını yerleşik kurallara göre sürdürmesiyle ölçülür. Ama bazı insanlar bu mutlak kurallar yoluyla güvenliklerini sağladıklarında bedeli sorgulamaya başlarlar. Bu olduğunda ermiş yaşam tarzı çürümeye mahkûm olur çünkü bazı insanlar bu dünyada biraz da olsa zevk alarak yaşamamalarının sebebini sorgulamaya kararlıdır.

O zaman insan bir başka düzeye geçiş döneminde hedefini arayarak düşe kalka mücadeleye devam eder. Ermişçe varlığının insanlık dışı yanını bir kenara attığı zaman yine fazladan enerjiyle şarj olur çünkü güvenlik sorunları çözülmüştür.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

2 Cevaplar Kime:“D-Q Sistemi [Mavi] Seviye Dört (Mutlakçı)”

 1. mutadis mutandis says:

  Mavi maviliğinden hiç bu derece utanç duymamıştır sanırım. Tanrı’nın kabusunu “f*ck the system” diyerek bambaşka bir hikayeye dönüştürmek mümkündür belki de. ☺️???

  Ps: Sayın admin görünen o ki, Graves’in Maslow’dan sizin ise, işlek zekanızla Graves’den üstün olduğunuz aşikar. İllaki. ??

  ********************************************

  Her şey mümkün bence. :) 9. seviyeye doğru kanatlanmalı…

 2. Sorguluyorum ve sorgulamakta kararlıyım.

  :)

  ******************************

  Sorgulanmayan hayat hayat değilmiş zaten. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette