B-O Sistemi [Mor] Seviye İki (Kabileci)

Kural: Şef, ruhlar ve kabile istekleri uğruna kendisini feda eder

Bakış Açısı: Kabilesel Perspektif: Dünya gizemlidir, iyi ve kötü ruhlarla doludur, tehditkar ve tehlikelidir. Güçlü şahsiyetler, semboller ve klanlar güvence ve koruma sağlar.

Yaşam Hedefi: Kabile geleneklerine bağlı kalarak, klanı tehlikelere karşı savunarak ve grup ve/veya şefin iyiliği için kendini feda ederek güvenlik ve güvence sağlanır. Kendini kabileye, kabile reisine, kabile geleneklerine ve kutsal kabile hedeflerine adamaya istekli olmak.

Düşünme: Grubun kuralları ve şartlarıyla sınırlıdır.

Amaç ve Araç Değerleri: Gelenekselcilik ve güvenlik.

Varoluş Şekli: Kabile

Varoluş Sorunları: Göreceli güvenliğin sağlanması.

Uyum Mekanizması: Totemler, tabular, ritüeller, uğursuzluk işaretleri, ruhlara, sihire, alametlere ve sembollere güvenir. Şaman veya şefin kontrolü altındadır. Aile, klan veya kabile içinde rahatlık ve korunma bulur. Ruhların isteklerini yaparak onları yatıştırır. Rahatlığı ve güveni ailede, klanda veya kabilede bulur. Kabilede kendisine biçilen rolü kabul eder ve kabilenin kimliği ve sembolleri ile gurur duyar.

Dışa Vurma: Reise bağımlı. Klana/kabileye bağımlı. Mistisizme bağlılık. Yazı öncesi kültürler içinde düşünmeye hükmeder. Saf haliyle Afrika, Güney Amerika, Okyanusya ve Kuzey Kutup Bölgesi’nin bazı kısımlarında, biraz daha değişikliğe uğramış haliyle ise tarikatlarda, cemiyetlerde, yakın aile birimlerinde, spor takımlarında, kültürel festivallerde ve yaygın batıl inançlarda görülebilir.

İşlev Aralığı:

    Düşük: Şef ve/veya kült bağımlısı. Aşırı ölçüde bağımlılık. Kısıtlayıcı tabular, ritüeller ve mistisizme karşı hassaslık.

    Yüksek: Sadık ve güvenilir. Şef ve/veya ailenin kanatları altında güç ve güvenlik bulur. Kahramanlardan esinlenir.

Örgütlenme Yapısı: Kararları almakla görevli yaşlı, şaman veya reis önderliğindeki kabile. Kan bağı, cinsiyet, yaş ve güce göre tayin edilen roller. Kabilenin seçtiği yollar kutsaldır ve katı bir şekilde korunmaktadır. Lidere itaat edilmesi beklenir.

Öğrenme Şekli: Klasik şartlandırma, “beyin yıkama”, sosyal kanıt, kabile kurallarına uyma baskısı. Refleksif. İhtiyaçları hedef alır. Öğrenenler gözlemlenen davranışlardan bazıların taklit eder. Adım adım talimat. Prosedürel, doğrusal sıra. Neredeyse otomatikleşmiş davranışlar belleğini desteklemek için ritüel ve ayinlerin oluşturduğu ortam. Tekrar ve rutinler. Küçük grup güvenlik ve birbirinden destek almak için bir aradadır. Sihir ve hayal kullanımı. Okuryazarlık az olduğu için sembol ve resim kullanımı. Uzun süreli belleğe yardımcı olacak tekrar eden müzik. Şarkılarla, kokularla ve görüntülerle çapa atma.

Motivasyon Kaynağı: Öğrenme için somut onay verme. Güvenlik ve emniyet duygusunu artırma. Biyolojik dürtüleri tatmin etme.

Yönetim Açısından Yaklaştırıcı ve Uzaklaştırıcı Ögeler:

(+) Ritüeller; güçlü şahsiyetlere saygı; güvenlik, sihir ve mistisizme başvurma; geleneksel yöntemler ve adetler; ev ve ocak; ruhların istekleri, işaretler ve belirtiler.

(-) Şef veya kabile hakkında kötü konuşmak; kutsal yerlere girmek veya saygısızlık etmek; tabu ve ritüelleri ihlal etmek; belirsizlik yaratmak; yalnız bırakmak ve hızlı bir değişim veya belirsizliğe zorlamak.

Geçişe Neden Olan Soru: Peki, ya ben ne olacağım? Ben de güçlü olmak istiyorum.

İkinci varlık düzeyi, yani otistik düşünce tarzı olan B-O düzeyinde insanın ihtiyacı olan tek şey istikrardır. İnsan anlamadığı ama sonuna kadar desteklediği bir yaşam biçimini sürdürmeye uğraşır. Bu düzeydeki insan var olma mücadelesini daha yeni vermiş, şimdi de kurulu bir yaşam biçimine kavuşmuştur. Bu yaşam biçimi aslında bilinç, düşünce ve amaçtan yoksundur çünkü Pavlov’un klasik koşullanma ilkesine dayanmaktadır. Dolayısıyla, B-O düzeyindeki insan, kabile yaşamını çok doğal karşılar. Sonuç olarak, bu yaşam biçimine sıkıca sarılıp devamı için delicesine uğraşır.

Bu düzeyde mevsimsel ya da doğaya dayalı zaman kavramı hüküm sürmekte, mekan kavramı ise atomistik bir tarzda algılanmaktadır. Nedensellik henüz algılanmamaktadır çünkü insan çalışmakta olan güçlerin doğal olduklarını algılar. Bu noktada efsane ve geleneğe dayalı bir yaşam biçimi ortaya çıkar; varlık ise ruhlar, büyüler ve batıl inançlarla dolu mistik bir olgudur. Burada varoluşun görevi sadece kabileyi ayakta tutan şeylerin devamını sağlamaktır.

Ama bu noktada planlamadan çok şansın yardımıyla bazı insanlar açıklanamayan bir üst güç tarafından yönlendirilen ve geleneğe dayanan yaşam biçimleri – içeriden ya da dışarıdan rahatsız edilene kadar nispeten değişmeden kalan yaşam biçimleri – sayesinde ruh dünyalarının görece kontrolünü sağlarlar. Kurulu kabile hayatı, N sorunlarını nörolojik A yöntemiyle minimum enerji harcayarak çözerek kabilenin devamını garanti altına aldığında, var olmanın yeni ve farklı bir durumuna geçmek için gerekli olan genel koşulların ilkini yaratmış olur. Bu hayat tarzı, sistem içerisinde enerji fazlası üretir ve böylece sistemi değişime hazırlar. Fakat uyumsuzluk ya da meydan okuma gibi bir başka bir etken devreye girmediği sürece değişim başka bir varoluş düzeyi yönünde ilerlemez. Tersine, değişim maksimum entropi ve kendi mantığı yönünde gerçekleşir çünkü gittikçe daha fazla gelenek ve ritüelle aşırı yüklenmiş hale gelir. Eğer hazır olma durumuna ulaşıldığında bir şekilde uyumsuzluk ortaya çıkarsa, bu düzenli varoluş durumu başka bir değişim yönünde ivme kazanır. Bu uyumsuzluk genellikle gençlikte ya da geçmişteki anılardan rahatsızlık duymayan ve insan varlığının doğasına yeni ve daha uzun soluklu açıklamalar getirebilme yeteneği olan belli zihinlerde ortaya çıkar. Ya da dışarıdan birileri kabilenin yaşam biçimini bozduğunda bu yetenekli zihinler uyumsuzluğu algılar.

Değişimin koşulları B-O düzeyinde hazır olduğu zaman, insan başka varlıklardan ve kabiledeki diğer üyelerden ayrı ve farklı bireysel bir varlık olarak kendisi hakkında düşünmeye başlar. Mücadele ederken başkalarının – başka insanların, başka hayvanların ve hatta kendi fiziksel dünyasındaki ruhların – ona karşı olduğunu görür. Böylece hayatta kalma ihtiyacı ön plana çıkar.

Bilincindeki bu değişimle birlikte, insan yırtıcı hayvanlardan, tehditkâr bir fiziksel evrenden ve kurulu varoluş düzeni için savaşan ya da geliştirmeye çalıştığı yeni varoluş düzeni yüzünden kendisine savaş açan öteki insanlardan farlı bir yapıda olduğunun farkına varır. O şimdi herkese benzeyen bir birey değildir çünkü evrenin karanlık güçlerine karşı sürdürdüğü hayatta kalma mücadelesinde yalnızdır. Bu yüzden kendisinin birey olarak hayatta kalabilmesini sağlayacak bir varoluş düzeni kurmak için kahramanca çalışır.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette