A-N Sistemi [Bej] Seviye Bir (Tepkisel)

Kural: Şimdi hayatta kalabilmek için özünü ifade et. Kendini ifade etmesinin nedeni hayatta kalabilmektir.

Bakış Açısı: Dünya belirsizliklerle doludur ve biyolojik ihtiyaçlara dayalıdır. Yaşam içgüdüseldir ve pasiflik, boyun eğme, doğanın isteklerine uymayı gerektirir.

Yaşam Hedefi: Türün devamını sağlamak için periyodik fizyolojik ihtiyaçlar (Yemek, su, barınma, cinsel birleşme, ısınma) tatmin edilmelidir.

Düşünme: Uyarı tepkisi. Koşullara otomatik tepki.

Amaç ve Araç Değerleri: Bilinçli değer sistemi yoktur. Değerler salt tepkiseldir.

Varoluş Şekli: Otomatik.

Varoluş Sorunları: Fizyolojik dengeyi koruma ve hayatta kalma.

Uyum Mekanizması: Hayatta kalabilmek için çevreye tepki verir. Doğa veya diğer insanlardan gelecek yaşam destek sistemlerine bağımlıdır. Benlik ve başkaları hakkında minimum düzeyde bilinçlidir. Sosyal birimler, yemek bulmak, tehlikeden korunmak ve üremek için birlikte hareket eden grup veya sürülerden oluşur. Davranışlar biyolojik uyarı/tepki modelini içerir.

Dışa Vurma: Tarihte Mağara Ayısı Klanı’ndaki gibi kabile öncesi gruplarda var olmuştur. Günümüzde bebeklerde, bunamış kişilerde ve bazı uyuşturucu bağımlılarında görülmektedir. Aşırı stres veya hayatı tehdit eden koşullar altında da tetiklenebilir.

İşlev Aralığı:

    Düşük: Çaresizlik. Yaşam ve ölüm arasında gidip gelme. Gerçeklik konusunda minimum düzeyde bilinçlilik.

    Yüksek: Kendi kendine yeterlilik minimum düzeydedir. Gerçeklikle pasif düzeyde uyum. Temel varlık değerleri.

Örgütlenme Yapısı: Grup-Topluluk benzeri davranış; güçlü üyeler zayıf olanları korur. Çiftleşmek, yemek bulmak ve göç etmek için bir araya gelir. Hareketler hava şartlarına ve yemek ve suyun bulunup bulunmadığına göre şekillenir.

Alışkanlık: Birey, belirli şeylere alışma süreci yoluyla çevresine adapte olur. Örneğin bir bebeğin annesinin sütüne, giysisine, yüzüne, sesine vb. alışması.

Öğrenme Şekli: Genetik programlama. Alışkanlık. İçgüdüsel belleğin aktive edilmesi. Belirgin kişilerin gözlemlenmesi yoluyla bazı hayatta kalma becerilerinin geliştirilmesi. Dokunma ve tat yoluyla kilit girdi. Kavramsal öğrenme yok.

Motivasyon Kaynağı: Zorunlu fizyolojik ihtiyaçlar.

Yönetim Açısından Yaklaştırıcı ve Uzaklaştırıcı Ögeler:

(+) Yemek ve su vermek; girdileri temel duyular aracılığıyla vermek; güven oluşturmak için (eğer uygunsa) dokunmak ve okşamak.

(-) Yemeği geri almak; tehdit edici hareketler yapmak; sıcaklık, susuzluk vs. gibi nedenlerle fiziksel acı veya rahatsızlık vermek.

Geçişe Neden Olan Soru: Daha kalabalık olursa güvenlik de artar mı?

Bu insan tamamen fizyolojik bir varlık olarak yaşar. İnsanoğlu ya da birey, kendi türünün devamını sağlamak için bu düzeyin üzerine çıkmak zorunda değildir. Yaratım sürecinin tamamen fizyolojik yönü sayesinde türünü devam ettirebilir. Bu insan A-N düzeyinde kendisi için üretkenlik ve çoğalmaya dayalı bir ömür sürebilir. Fakat modern dünyada bu varoluş düzeyi patolojik vakalar dışında nadiren görülür.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette