Lateral Thinking (1970) / Edward de Bono

“Yanal düşünme bir arabanın geri vitesi gibidir. İnsan sürekli geri viteste gitmeye kalkışmaz. Yine de çıkmaz sokaklardan geri dönebilmek için veya manevra yapabilmek için geri vitese ihtiyacımız vardır.”

“Düşünmenin amacı haklı olmak değil, etkili olmaktır.”

“Daha etkili düşünmeyi öğrenmek zor değildir ve sorunları çözme becerimizi çarpıcı şeklide geliştirir.”

Edward de Bono

Edward de Bono

1933’te Malta’da bir tıp profesörü ile bir gazetecinin oğlu olarak doğan Bono, St. Edward Koleji’nde öğrenim gördü ve 21 yaşında Malta Kraliyet Üniversitesi’nden tıp diploması aldı. Rhodes Bursu ile Oxford Christ Churc Üniversitesi’ne giderek burada psikoloji ve fizyoloji alanlarında yüksek lisansını tamamladı. Daha sonra Cambridge’de tıp alanında bir doktora programını bitirerek felsefe doktoru ünvanını kazandı. Oxford, Cambridge, Londra ve Harvard üniversitelerinde çalıştı. 1976’da bütün zamanını yazmaya ayırmaya başladı.

De Bono birçok büyük şirket, devlet kurumu, öğretmen ve öğrenciyle çalıştı. Tanınmış bir konuşmacıydı. 60’ı aşkın kitap yazdı. Bazıları: Kendine Düşünmeyi Öğret (The Mechanism of Mind) (1969), Po: Beyond Yes and No (1973), The Greatest Thinkers (1976), Altı Şapkalı Düşünme Tekniği (Six Thinking Hats)(1986), I am Right, You are Wrong (1990), How to Be More Interesting (1997) ve Güzel Akıl Nasıl Edinilir? (How to Have Beautiful Mind) (2004)

 

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

2 Cevaplar Kime:“Lateral Thinking (1970) / Edward de Bono”

 1. misafir ? says:

  Teşekkürler .?? Birikimler sonucu oluşturulan kavramlar ve algılamalar dünyasının sınırlarını aşmalıdır belki de. ??☺️

  **************************

  O sınırların ötesinden kolektif bilinç dışı bize el sallıyor. :)

 2. misafir ? says:

  ?? Heyooo. ???

  **************************

  :bingung:

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette