İstenilen Sonucun Değiştirilmesi

İstenen sonucu, dikkati başka bir durum veya etkileşime çekecek şekilde değiştirmek, o durum veya etkileşim için neyin ilgili ve anlamlı olduğuna dair algı ve değerlendirmelerimizi de değiştirecektir.

Dil İllüzyonları içinde yer alan “Başka Bir İstenen Sonuç” kalıbının amacı, bireylerin dikkatini, yargılama ve genelleme ile ifade etmiş oldukları herhangi bir istenen sonuçtan başka bir istenen sonuca yönlendirebilecek cümle kurarak bu genelleme ve yargılama ile mücadele etmektir.

Örneğin: Bir seminerdeki katılımcılardan birinin beklenen sonuçla ilgili olarak sürekli “bir şeyi mükemmel olarak yapmak” gibi bir hedefle hareket ettiğini düşünelim. Bu kişi kendi ulaşmak istediği sonucun “mükemmelliğe erişmek” olmasından ötürü sıklıkla kendisini huzursuz ve eksik hissedecektir. İstediği sonuca bu çerçeveden bakan biri için “bir şeyi mükemmel olarak yapamamak” da yeterince işin ehli olmadığı veya yetersiz olduğu gibi bir genelleme veya yargılama ile sonuçlanacaktır.

Oysa seminerde yapılan çalışma ile istenen sonucu “bir şeyi mükemmel olarak yapmaktan”, “yeni bir şeyler öğrenme ve keşfetmeye” dönüştürdüğümüzde, çalışma sırasında oluşan deneyim, yorum ve yaklaşım biçimi de önemli oranda değişecek, bir şeyi mükemmel olarak yapmama konusundaki başarısızlık algısı yeni bir şeyler keşfetme yolunda başarılı olma şekline dönüşüp başarı olarak algılanabilecektir.

Sonuç olarak böyle bir durumdaki kişi için Dil İllüzyonları’ndaki “Başka Bir İstenen Sonuç” kalıbını uygulamak istediğimizde, “Bu çalışmanın amacı bir şeyi mükemmel olarak yapmaktan çok yeni bir şeyler keşfetmek ve öğrenmektir,” dememiz veya farklı bir istenen sonucu ortaya atacak buna benzer farklı bir cümle kurmamız gerekir. Diğer yandan istenen sonucu değiştirmek neyin ilgili veya ilgisiz olduğu konusunda çerçeveyi de değiştirecektir. Bu kalıbın “Yeniden Çerçeveleme (Reframing)” ile yakından ilgisi vardır.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette