Bağlılık

Bağlılıktan üzüntü doğar… Hiçbir şeye bağlılığı olmayan için üzüntü yoktur.

-Gautama Buda

Çocukların neşeli olmasının ve kolayca neşelenebilmelerinin bir sebebi, çok fazla insan ve olaya karşı derin bağlılıklar geliştirmemiş olmalarıdır. Bunun yerine yaşam neşesiyle doludurlar.

Beklenti de aslında bir tür bağlılıktır. Hemen her durumda en iyi şekilde yaşamanın yolu; başının çaresine bakmaya hazır olmaktır.

Bağlılıklar beklentilerin aksine uzay ve zamanda çok daha fazla yayılırlar. Örneğin, başka insanlara olan ve genellikle uzun sürelere  yayılan bağlılıklarınızı düşünün. Uç noktaya taşınırsa, bir insana bağlılık, sahip olma duygusuna dönüşebilir. Sevgisine sahip olduğunuzu düşündüğünüz kişi, sevgisini bir başkasına sunarsa, yaşayacağınız kaygının sebebi sahibi olduğunuzu sandığınız sevgiye bağlılığınızdır. Bunun yerine aşırı bağlılık göstermeden size sunulduğu zaman alırsanız, artık sunulmadığı zaman pişmanlık duymadan vazgeçebilirsiniz.

Bağlı olmamak, zevk almamak değildir. Buradaki düşünce, bir şey oradayken ondan zevk almak, orada olmadığında sızlanmamak ve  yokluğunda şiddetle arzulamamaktır.

-Lou Marinoff

Manevi olarak uyanık kişi:

Hiç beklentisi yoktur, zihnini ve kişiliğini kontrol eder, açgözlülük etmez, sadece bedeni eyleme geçer; eylemde bulunsa da bozulmamış kalır… Bağlılıkları yoktur, özgürdür, zihni bilgeliğe odaklanmıştır, fedakarlık olarak yaptığı eylemler arkalarında iz bırakmaz.

– Bhagavad Gita

 

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

5 Cevaplar Kime:“Bağlılık”

 1. Gita uçmuş kanımca :gila:

  ***********************

  Üstelik konmuyor bir türlü.

 2. imagine says:

  bu neyin kafası dediklerinde;
  Gita kafası deycemm Silly

 3. misafir ? says:

  “Çocukların neşeli olmasının ve kolayca neşelenebilmelerinin bir sebebi, çok fazla insan ve olaya karşı derin bağlılıklar geliştirmemiş olmalarıdır. Bunun yerine yaşam neşesiyle doludurlar.” Çocuk ruhumu seveyim ehiSmile

  *****************************

  İçimizdeki çocuk yaşam neşemiz olsun. :)

 4. Hepsine katılıyor, uyguluyor ve kendilerini saygıyla selamlıyorum:)

  Şaka bir yana oldukça haklılar. Fakat bunun da bir sınırı var, umursamazlıkla karışmamalı.

  Karışsa da olur belki, bi’ dakka bi’ düşüneyim ben bu kısmı:)

  *****************************

  Umursamazlıkla bağımsızlık arasındaki farkın kavranmasını sezgilere bırakıyorum. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette