Mikro Yüz İfadeleri

Yüz ifadeleri sessiz dilimizdir. Konuşarak yalan söyleyebiliriz fakat yüzümüzden yalan söylediğimizin anlaşılmaması için bu konuda uzmanlaşmış olmamız gerekir. Aynı şekilde bir kişinin yüz ifadelerine bakarak onun yalan söylediğini anlamak da ciddi dikkat, bilgi ve tecrübe gerektirmektedir.

“Yalan Söylediğimi Nasıl Anladın?” Kitabının yazarı Dr. Paul Ekman, hayatını yüz ifadelerini incelemeye adamış bir bilim adamıdır. Hatta “Lie to Me” isimli dizi, onun yaşam hikayesinden etkilenerek ortaya konmuştur. ( Beden dili meraklılarının bu diziyi seveceklerini düşünüyorum. ) Klinik psikolojisi mezunu Ekman, hala insanların yüz ifadelerinden yalan söyleyip söylemediğini anlamak üzerine çalışmalarına devam ediyor.

Ekman’a göre; bilinçli bir şekilde duygularını gizlemek isteyen bir kişinin yüzünde saniyenin 1/15 den 1/25’ e kadarlık bir süre içerisinde fark edilmesi neredeyse imkansız mikro ifadeler oluşmaktadır. Ekman bu ifadelerin tespit edilmesini sağlayarak, insanların yüzlerinden gerçek duygularını okuma yeteneğini kazandırmak için Amerika’da eğitimler vermektedir.

Evet gerçek biz farkına varmasak bile yüzümüzde şekilleniyor. Fakat yüzümüzde oluşan bu mikro ifadeleri algılamak için uzun süre bu konuda çalışmak şart.

Aşağıdaki resimler “Lie to Me” dizisinden alınmıştır:

Not: Mikro Mimikleri okuma konusunda ne kadar başarılı olduğunuzu tespit etmek için linkte yer alan testi uygulayabilirsiniz!

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

12 Cevaplar Kime:“Mikro Yüz İfadeleri”

 1. :) -> mutluluk
  Grin -> Aşırı mutluluk, neşe
  Frown -> kızgınlık
  Thinking -> kafası karışmış
  Disdain -> küçümseme
  IDK -> şaşkınlık
  Blush -> utanma
  :pain: -> acı
  Sleepy -> uykulu
  Lying -> yalancı

  ihhihih :p

  ***********************************

  Bunlar makro ifadeler. :) Mikrosu çok zor görünüyor.

 2. Bunların mikrosu görülmez, hissedilir.

  **************************************

  Valla görenler varmış. Ben denedim ve pötürdedim.
  Konu ile ilgili bir test yaptım ve 10 üzerinden 6 aldım.
  Yakında testi yayınlamayı planlıyorum. :)

 3. 10 üzerinden 6 fena mı? Ben de pötürdermiyim merak ettim. :)

  *********************************

  Aslında iyi bir sonuç. İtiraf etmek gerekir ki; şıkları sezgisel olarak işaretledim.Fakat olay çok hızlı gerçekleşiyor. Oracıkta pötürdüyor bünye. :)

 4. Şimdi biri çıkacak ‘konumuz pötürdeme değil’ diyecek :p pötürdemenin mikrosu varsa ondan mı bahsetsek? :D

  *******************************

  Zaten resimlerde mikro ifadeler oluşunca mikro mikro pötürdüyorsun. :) Hoş bi şey.

 5. 10 üzerinden 8 aldım iyi bir derece sanırım :)

  ********************************

  Çok başarılı. :)

 6. @saykut40 says:

  lie to me’yi izleyin bu konudaçok önemli bilgiler içeriyor

 7. Evet ilk çıktığında hevesle izlemiştim. Öneri için teşekkürler.

 8. ohhoooo bir bakışta okurum Lying

 9. Ciddi bir yetenek. :)

 10. sadece benim değil, sizin de burnunuz uzadı :)

 11. Daha iyi koku alabiliriz artık. :)

 12. İlgi-bilgi döngüsü değerlidir. :)

Trackbacks/Pingbacks

 1. “Lie To Me” ingilizce kelime çalışma dizisi | Lütfullah ŞAHİN - […] tam tersi demektir.*mikro ifadeler gerçek niyeti ele verir. şuradan ön bilgi sahibi olabilirsiniz.*kişinin ses tonu değiştiyse, tizleştiyse, yükseldiyse, düştüyse…

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette