Sadece Beklentilerimizi mi Görüyoruz?

Beklentilerimizin gördüklerimizi etkilediklerini düşünür müsünüz? Eğer düşünmüyorsanız bu yazıdan sonra düşünmek için bir sebebiniz olacak sanırım.

Herhangi bir şeyi görebilmeniz için beklentileriniz ile gelen verilerin eşleşmesi zorunludur. İşin daha ilginç tarafı, çevremizin farkına ancak duyusal girdilerin beklentilerle çeliştiği zamanlarda varmamızdır. Kısacası çevremizde her şey beklediğimiz gibiyse aslında hiçbir şeyin farkında değiliz.

Şimdi algılamada beklentinin rolünü deneyimlemek için aşağıdaki şekle bakabilirsiniz. Şeklin içeriğini belirlemeye çalışın. Bu tür lekelere ilk bakışta genellikle herhangi bir anlam atfedilemez; içeriğin algılanması ancak bir ipucunun algılanmasından sonra mümkün olur.

Beklenti1

ipucu için tıklayınız!

Beklenti2

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

5 Cevaplar Kime:“Sadece Beklentilerimizi mi Görüyoruz?”

 1. Bu blog’da eminim ki herkes,beklentilerinin en üst seviyesini görecek :) Bu muazzam bilgi denizinde boğulmak istiyorum…

  *******************************************

  Okurken keyifle yüzmeli. :)

 2. evet sadece beklentilerini görüyorlar,Siz bir kere olsun ÖSO’nun savaş suçu işlediğine dair haber yapıldığını duydunuz mu???(ÖSO’lular CENNETTEN SEÇİLEREK YERYÜZÜNE SAVAŞMALARI İÇİN GÖNDERİLEN MELEKLERDEN OLUŞUYOR) Aylan Bebek üzerinden kopartılan fırtınanın ardından Macar gazeteci bir çocuğu çelme attı…sonra ispanyada bizim Türk Kadınlara (hangi yollarla,imkanlarla oralara kadar gittiler bu hala muallakta,bırakın bir avrupa ülkesini suudi arabistanda bile inşaat işcisi olarak çalışma vizesi alabilmek için bin dereden su getirttiklerini duymuştum ) bozuk para atan namussuzları ghördük,daha sonra ev kundaklayanları gördük…ama şu anda SIRF ESAD’a KARŞI olduğu için(ne yazık ki BOMBA ADRES SORMUYOR) yeniden bir kampanya başlatıldı…Evet ESAD’da eğer bilerek isteyerek hedef gözeterek bir savaş suçu/suçları işlediyse bunun hesabını bir gün mutlaka verecektir…vermesi şarttır…Fakat geçenlerde Akdeniz Anemisi bir çocuk ÖSO tarafından Boğazı Kesilerek Vahşice öldürüldü…Neden dünya bu çocuğa ağlamadı???Ümranı gördüğümde kendi kızım olsa belki bu kadar üzülürdüm…bu görüntüleri izleyip de gözleri dolmayan yoktur…ama Ümran’ı ne bekliyor…Öso tarafından boğazlanan çocuk daha mı şanssızdı sanki!!!hayır ikisi de şanssız…Ümran kurtulmadı! Eğer “Şark Kurnazı” doğuda kalacak olursa Büyümeye fırsat bulamadan zorla evlendirilecek ,zorla belli kıyafetlere sokulacak ve evinden çıkması yasaklanacak…Eğer “ikiyüzlü ırkçı ” batıya gidecek olursa Büyüyüp genç kız olduğunda Batıdaki ,Yabancı düşmanlığı ile karşılaşacak hiçbir batılı BEYAZ YÜZLÜ ona iş vermeyecek o da Üniversiteye harç ödeyebilmek için ve hayatını idame ettirebilmek için Mecburen kötü yola,Mağrip kökenli Fransalı kızlar gibi (Exotic kategorili Porno Sektörü) düşecek…Bilerek isteyerek kasıtlı olarak “11 yaşındaki bir çocuğun” boğazını kesen “ÖSO” ile özellikle Hedef gözetilmeden öldürülen “Ümran” aynı değildir…Ümran eğer ESAD askerleri tarafından yakalansaydı öldürülmeyecekti(en azından bunu bilmek insanı rahatlatıyor)….bana Esad’ın askerlerinin kadın ve çocuk rehineleri katlettiği tek bir video gösterin,ben de ESAD’a Esed diyeceğim…Mesela ben Mısır’da öldürülen Esmaya da sevinmedim…Siviller öldürülünce ancak İŞİD zihniyetli insanlar sevinir…Fakat Ümran Dünya siyaseti için kullanılan bir FİGÜR olmaktan öteye geçemeyecek…Çünkü; Emek Sömürüsü ,İnsan Ticareti ,ve diğer bütün pislikler Batı kaynaklı…DOĞU’nun CEHALETE batmış İNSANLARI BİRBİRİNE DÜŞMANLAŞTIRAN tarihsel köklerini ve İnanışlarını YENİDEN GÜN YÜZÜNE çıkartıp kendi ÇIKARLARI doğrultusunda kullanıyorlar…Eyyy GÜZEL ÜMRAN ,EYYY ALLAH’ın MELEĞİ ,EMPERYALİZM sürdüğü sürece GÜVENDE DEĞİLSİN!!!

  *******************************************

  Bilgi bankamızı ne kadar genişletirsek baktığımız şeylerde göreceklerimiz de o kadar gerçeğe yakın olacaktır sanırım. Gösterilmek istenilen ile görülen arasındaki farkta akıl yatıyor olsa gerek.

 3. Hangisinden başlayacağımı bilemedim :) konular muhteşem…Yüzmenin en güzeli bu olsa gerek :nerd: Wink

  **********************************

  Keyifli yüzmeler. :))

 4. Bu arada seçtiğim ifadeyle karşıma çıkan ifade tam tersi oldu ??? konuyu canlı yaşadım ???

  ************************************

  Canlı yaşamak deneyim demektir. Deneyim çok değerli. :)

 5. Abimiz,Rahmetli Annem hayattayken ,eskilerden (bizim köyün yerel türküleri ve de 45’lik taş plak şarkıları) müzik dinlediğinde gözleri dolar ağlardı ya da şen şakrak bir şekilde şarkıya türküye ritm tutardı…ben de derdim ki şaşırarak :”Anne ne anlıyorsun bu saçma şeylerden!!!???” İnanır mısınız aynı şarkıları türküleri duyduğumda, şimdilerde ben daha fazla duygulanıyorum…bunun sebebi sadece zaman olabilir mi???zaman bir insana kendini yanlışlatabilir mi?

  ***********************************

  Zaman tekamül ettirir. :) Yeter ki onu iyi kullanalım.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette