Çi-çi Yabgu’nun Türk Ordusuna Nutku

Hun hükümdarlarından Çi-çi Yabgu’nun, M.Ö. 36 yılında Çin kuvvetleri ile yapacağı savaştan evvel ordusunu cesaretlendirmek amacıyla yapmış olduğu tarihî nutuk:

Cesarete karşı hayranlık duymak ve bağımlı olmayı yüz kızartıcı saymak bizim geleneğimizdir. Atalarımızdan toprakla birlikte devraldığımız istiklâlimizi feda edemeyiz. Mücadele edecek savaşçılarımız hâlâ mevcut iken istiklâlimizi korumalıyız.

Boyun eğmeyeceğiz, çünkü bu, şan ve şerefle yaşamış olan ecdadımıza karşı yapılması mümkün hıyanetlerin en büyüğüdür. Atalarımız bize geniş ülkelerle birlikte hürriyet ve istiklâl emanet ettiler. Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde yabancıları titreten bir millet olduk. Korumakla mükellef olduğumuz bütün bu emanetleri adi bir ömür uğruna feda edemeyiz. Hepinizin de bildiği gibi savaşta yiğitlerin kaderi ölümdür. Biz ölsek de kahramanlığımızın şanı yaşayacak, çocuklarımız ve torunlarımız diğer kavimlerin efendisi olacaklardır.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

12 Cevaplar Kime:“Çi-çi Yabgu’nun Türk Ordusuna Nutku”

 1. şahane budur

  *******************

  Yalnız kemik sızlaması olabilir. :) Ha bi de bıçak kemiğe dayanmış.

 2. Laf aramızda, bu anlatıla anlatıla bitirilemeyen Çin Seddide Hun kavmi için yapılmıştır ….

  ********************************

  Her güç karşısında kendini dengede tutacak başka bir gücü yaratıyor sanırım.

 3. Bugündekilere bir çift lafım var ama demeyeceğim.
  “Biz ölsek de” : hala ölmeye devam ediyorlar..

  =(

  **************************

  Bazen bir ölür bin doğar. Yeter ki ruh olsun.

 4. Anjelika says:

  OOF OF! :(

  Duygusal ikonlar nerde yaa? :(

  ********************************

  İkonları kaldırdım. Aniden oldu. Hiç bir şey hatırlamıyorum. Ben yaptım ama niye yaptım hiç bir fikrim yok. ehi. :)

 5. Bi de bizimkiler boyna bir korkutma modundalar.Boyna korkutuyorlar ne alakadır anlamadım.Biz ulus olarak neden kendini beğenmiş bir ulusuzdur bilmem.Hayır neyimizi beğenir de neyin büyüklenmesine gireriz bende bilemiyom.Ya da kibir ve asalet tantanalarının peşinde koşupta vakit kaybedeceğimize…şu ülke de at başı giden büyük sorunlar çözülse….İşsizlik,Enflasyon vb….habire…korkutuyoruz kibirleniyoruzz abi, habire korkutuyoruz hayır neden korkutuyoruz….Korkuyla hangi gemi yürümüş.Bazı şeyler içten gelmeli….Şu ülke de çok işler var yapılması gereken.Anladık soylu soplu bir ulusuz biz…de bir icraat yok.Kimsenin de kuru kuru soy sop dinlicek hiç vakti yok.Habire batı çalışmakta habire….Ne siyasetimiz siyaset ne o ne bu….herşey dibe vuruyor….Ama bu din üzerinden siyaset hiç bitmiyor hiç.Herkesin dini kendine….Ben de anlamadım gitti…..

  ************************

  İstiklal Marşı’mız Korkma! diye başlıyor. Sanırım gerçekten korkulacak şeyler var. :)

 6. Anayasal Hükümler başım üstüne ..eyvallah…!
  daaa….:D
  ya karşıda ki kişi veya kişiler ( batı vb) ” korkak ” ayağıma yatıp EGO’YA TIK YAPIP ” haklısın abicim buralara senden sorulur ” ayağına yatıp, saman altından su yürütüyorsa ?….
  bu duygu en asil(!)tuzaktır oyum bencim , ” hehehehe benden korkuyor benden korkuyor ve o egonun oluşturduğu gurur dolu benlik ”

  ve pkk ‘yi ve din üzerinden siyaseti körükleyip şöle dışardan dışardan kısaca tazıya tut tavşana kaç…tutumunu güdüp….sonra da seyre dalmak….

  evet biz,osmanlıyız,artuklular,danişmendler,selçuklular,hunlar,göktürkler,tulunoğulları evet türkçeyi ilk kullanan türk boyu Karamanlar….eveeeeeet yoga yapıyoruz oyum ben ……:D……………….

  **************************************

  Yüzyıllardır egomuz sömürüldü ve aşağılık kompleksimizi örten şişkin egomuz yüzünden sonunda bu hale geldik.
  Ancak geçmişteki yazıtlar eylemlerle sabit. Egodan ziyade yaşam manifestosu gibiler.
  Günümüzde ise çürümüş komplekslerimiz kokuyor sadece. Hem de leş gibi.
  Amacım ne büyüğüz ne uluyuz söylemlerini dile getirmek değil.
  Amacım; tarihimize bakıp geçmişte ne olduğumuzu anlamak. Belki üzerine ölü toprağı serilmiş insanlar uyanır. Uyanmasın kıpırdasınlar yeter.
  Kâzım Paşa’nın dediği gibi:
  “Bir çınar için toprak altındaki kökleri ne ise -ve bu kökler kurudukça çınar nasıl kurumaya başlarsa- bir millet için de tarih odur. Tarihini bilen millet, kökü sağlam çınar gibidir. Zamanla eski âdet ve anânesini, yaşayış tarzını unutan, tarihini bilmeyen, ecdâdının neler yapmış olduğundan haberi olmayan bir millet, kendini ayakta tutan köklerinden birkaçını kurutmuş demektir. Tarih okuyarak onu sulamak lâzımdır.”

 7. Son cümle muazzam… hatta yazı muhteşem….insanın nutku tutuluyor.Senin amacın zaten biliniyor.Ben böyle bir geçmişe sahip olupta hala daha….hala daha işlerin kötü gitmesini kahroluyorum…Bu yazıyı fırsat bilip paylaşmak istedim benim de amacım buydu zaten ….hafif ironik bir dille anlattım…..
  Amaçlar ortada tespitler ortada kolay gelsin uyanmayanlara :)

  **************************************

  Uyanmayanlar gün gelip uyandıklarında her şey için çok geç olacak sanırım.

 8. beyaz zambak says:

  bunlar ne biçim yorumlar ya utanıyorum ne ikonu filan o bizim atamız böyle mi vatan sevilir bu vatan sevmek için değil uğruna ölmek içindir.lafı alınan alınsın diğerlerini tenzih ederim.

  *****************************************

  Farklı bir bakış açısı sunmuşsun.

 9. Kocahan says:

  Atasına saygısı olmayan insanlıktan nasibini almamış demektir.

  *****************************

  Atamızı tanıdığımızda zaten saygı kendiliğinden gelecektir. Yeni nesillerin atalarını tanımaları umuduyla…

 10. Nedir bu efendi olmak sevdası anlamam, biri diyor ki övünmeyen insan değildir :) yok yani okuyup okuyup boş boş gurur duymak aslında asıl atalarına saygısızlıktır kardeşim layık ol önce sonra konuş, bırakın bu işleride ülkeyi kalkındırmaya eve ekmek götürmeye bakın adamın kıçında don yok kimseninde adam yerine koyduğu yok ama gurur duymaya çalışıyor zavallı….

  Bırakın kimse sizden korkmasın, korkmasın ama isviçtre gibi belçika gibi yaşayın, yoksa senin topraklarında bodrumda marmariste gelir o adamlar tatil yapar, sen onların ülkesinde nah tatil yaparsın hatta bırak kendi ülkende bile tatil yapmayı çok görürler neden mi paran yetmezse al sana Türklük der kalırsın mal gibi….

  Laf aramızda kimseninde bizden tırtığı falan yok bunu beyninize sokun, ülkemizi arap ülkesi sanan çok var hala yurt dışına gidin görün Türk mü o ne la….o yüzden gerçekçi olun arkadaşlar, israil askerimizi öldürüp, suriye uçağınızı düşürüp, Amerikada askerimizin kafasına çuval geçirebiliyorsa sende gurur duy hiçbir şeyde yapma ancak otur dombili dombili gururlan, ne ülkende ne dünyada paran yoksa adam yerinede koyulmuyorsun bu kadar basit…ülkemizin başarısı çağa ayak uygurmakla gerçekleşeceltir, osmanlı gerileme dönemi bakınız neden yıkıldı osmanlı………Ben bunları okuyunca gurur duymuyor aksine layık olamadığımız için utanç duyuyorum üzülüyorum, ama siz gurur duyun donsuz kıçlar sizi, bileksiz gurursuzlar..:) herkes korksun bizden lan ölüp gidecen bir kes be..

  *****************************************

  Sevgili Okan,
  Yazdıklarından anladığım kadarıyla dolmuşsun. İçinde birikenlerle ilgili diyeceğim hiç bir şey olamaz. (Ülkemde kim içinde bir şeyler biriktir miyor ki?) Bu birikimin miktarı ve seni nasıl etkilediği şahsınla alakalıdır.
  Ancak sadece kendi perspektifinden duruma bakıp bir blogda okuduğun yazının ne maksatla yazıldığı hakkında yargısız infaza, hatta hakarete varacak ifadeler kullanman yakışık alan bir hal tarzı değil bence.
  İnsanlar kalitelerini ifadeleriyle, düşünceleriyle gösterirler.
  Merak ettiğim konu; bu yazıyı okuduğunda; efendi olma sevdalısı olmak, boş boş gurur duymak, diğerlerinin bizden korkmasını istediğimiz sonucuna nasıl vardığın?
  “Ülkemizin başarısı çağa ayak uygurmakla geçerlidir” demişsin. (Sanırım uydurmak demek istedin. ) Senin çağa ayak uydurma anlayışın; sebep sonuç ilişkisini göz ardı ederek, kendi sandığın ya da anladığın şeyler üzerinden yaptığın çıkarımlar sonucu başkalarına hakaret edip aşağılamak mıdır? Bu şekilde davranarak, aşağıladığın insanlara da senin hakkında bu şekilde davranma hakkı tanıdığının farkında mısın? Böyle davranarak mı çağa ayak uydurduğunu düşünüyorsun? Sence çağdaş insanlar tahammülsüz ve kendi fikirlerine uymayan konularda hakaret eden kişiler midir?
  Sonra “Neden yıkıldı Osmanlı?” demişsin. Bence yazmış olduğun yazı Osmanlı’nın yıkılış sebebinin harika bir örneği.
  Bu coğrafyada yaşayan insanlar birbirinin düşüncesine saygı duymayı bilmiyor. Farklı fikirlere, farklı inanışlara, farklı kültürlere tahammülü yok.
  Kendi gibi düşünmeyenleri ötekileştiriyor, hatta başına bir şey gelmeyeceğini düşünüyorsa bu insanları oturduğu yerden aşağılayıp, hakaret ediyor.
  Eğer tehlike sezerse, yada menfaatlerinin zarar göreceğini düşünürse söyleyemediklerini, gösteremediği tepkileri içine tepiyor.
  Sonuç itibariyle ötekilerin olduğu bir ülkede yaşayan vatandaşlar millet olamazlar. Zamanla ayrışır, bölünür, yıkılır ve tarihin derinliklerine gömülürler.
  Ne yazık ki cahilleri sadece güdebilir, okumuşları ise ikna edersen yönetebilirsin.
  Ancak okumuş cahillerin çoğunlukta olduğu bir ülkede ne güdebilir ne de yönetebilirsin. Çünkü bu insanlar ellerinde sadece bir çekiç olduğu için her şeyi çivi olarak görürler.
  Bu arada bu yazıyı paylaşmamın sebebi, mesnetsiz bir şovenizm anlayışını desteklemek, ırksal bir milliyetçilik duygusunu körüklemek, efendiyiz, biz uluyuz, eniz, uçarız kaçarız, dünya bizden korkusun demek olmadı asla.
  Bu yazıyı ilk okuduğumda; geçmişte yaşayan liderlerin özgürlükleri ve gelecek nesillerin refahı için hayatlarını seve seve feda etmeye hazır mücadeleci kişiler olduğunu ve cesareti yücelttiklerini duyumsadım. Sanırım geçmişteki bu gibi liderler sayesinde hala özgür ve bağımsız bir hayat yaşıyoruz. Gelecekte de çocuklarımızın özgür ve tam bağımsız bir ülkede yaşamaları için, belki günümüzün gerektirdiği daha farklı teknikler ve argümanlar kullanmak gerekebilir ancak bu yeni teknikleri ve argümanları kullanmak için bile cesaret vaz geçilmez bir özellik bence.
  Sonuç olarak; bir yazıyı okuduğumuzda o yazıyı yazan ya da paylaşanın maksadını ve düşüncelerini bilmeden, kendi yapmış olduğun çıkarımlar sonucunda içimizdekileri kusmak kısa bir süre için bizi rahatlatabilir. Ancak kustuktan sonra çevreye verdiğin rahatsızlık ve etrafı pisletmiş olmanın yarattığı ruh halinin telafisi çok zordur.
  Son söz: Ötekilerin var olduğu bir ülke, patinaj yapmaya mahkümdur.

 11. Sayın admin zaman ayırıp detaylı ve güzel bir cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim, elbette haklısınız sizde, hepimiz ülkemizi severiz ancak amaca giden yolda farklı yolların uygun olduğunu düşünebiliriz, ancak hepimiz aynı gemideyiz, düşünün ki kaçtane Türk impataratorluğu birbiriyle bile savaştı..
  Emin olun ki çiçi yabgu yazısını yazana laf etmedim tam tersi yazıyı beğendim ve kaydettim..yanlış anlaşılma olduysa özür dilerim…iyi akşamlar..

  Güzel siteniz için ayrıca teşekkür ederim..

  Saygılar..

  ***************************************

  Bu arada önceden yazmış olduğun yorumda “Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır” demek istediğini düşünüyorum. Sadece farklı bir tarz kullanarak demiş olabilirsin. :)
  İlgin ve alakan için şükranlarımı sunuyorum.

 12. Çi-Çi Hunların 2.Metesidir. Milli birlik anlayışının ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptığı yazıya katılmamak elde değil. Hunlar’ın Türk olmadığını Türklerin atası olduğunu da belirtmek isterim. Sadece kendi tarihimiz değil diğer milletlerin tarihinden de çıkarılacak çok ders var. Biz zaten tarihi gururlanmak için değil yorumlamak için okuyoruz. Birde dikkat ederseniz ne Mete ne Çiçi hatta ne de Yü Han çok milliyetçililerdir ama asla Irkçılık gütmemişlerdir. Mete milli birlik ve beraberliğinin bozulması endişesi yüzünden kolayca ele geçirebileceği bir çin’i bile almaktan vazgeçmiş. Bu tüm Çin tarihi yazılı belgeleriyle ispatlı ve kanıtlıdır. Bizim şu andaki genel durumumuz ise çok net olarak Mete’nin yapmak istediği şeyin tam tersi. Her önümüze gelen nimeti eyvallah deyip alıyoruz. Bu tarz bir hayat ve yönetim şekli, her daim yok olmayı haketmiş. Tarihte şu anda ismi kalmamış o kadar millet var ki. Ya muhafazakar olursun ya da yok olursun çok net söyleyim.

  **********************************

  Kazım Paşa’nın dediğini tekrar etmekte fayda var:
  “Bir çınar için toprak altındaki kökleri ne ise -ve bu kökler kurudukça çınar nasıl kurumaya başlarsa- bir millet için de tarih odur. Tarihini bilen millet, kökü sağlam çınar gibidir. Zamanla eski âdet ve anânesini, yaşayış tarzını unutan, tarihini bilmeyen, ecdâdının neler yapmış olduğundan haberi olmayan bir millet, kendini ayakta tutan köklerinden birkaçını kurutmuş demektir. Tarih okuyarak onu sulamak lâzımdır.”

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette