Ericksoncu Psikoterapi / Jeffrey K. Zeig

Amerikalı ünlü bir psikiyatrist ve psikolog olan Milton H. Erickson, aile terapisi ve özellikle medikal hipnozun en önde gelen ismidir. Hipnozu bir tedavi yöntemi olarak kullanan ilk isim olan Erickson, bu yönüyle de bir hipnoterapisttir. Aynı anda hem tıp hem psikoloji eğitimi almış olan psikolog, kendi hayatından edindiği deneyimleri bilimin teorik verileriyle en iyi şekilde bütünleştirmiş ve ortaya eşsiz bir terapötik yaklaşım çıkartmıştır.

Henüz on yedi yaşında çocuk felcine yakalanıp bunu psikoloji eğitimini destekleyecek şekilde lehine çevirebilmiş olan Ericson’nun kendine has terapisi, iki ayırıcı özelliğiyle öne çıkmaktadır: Her birey eşsizdir ve bu yüzden psikoterapi, bireylerin bu eşsiz yapılarının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmelidir. Her insan karşılaşacağı problemlerin üstesinden gelebilecek bir yeteneğe sahiptir; terapistin görevi insanın bu yeteneğini ortaya çıkartmaktır.

Erickson’nun psikoterapiyle ilgili betimleyici başka bir teori ortaya koymaktan kaçınmasındaki dehası, aynı zamanda onun bireye özel yaklaşımının da temelini oluşturmaktadır. Einstein’ın “bizim neyi gözleyebileceğimize karar veren teoridir.” Sözüyle dikkati çektiği noktayı bir ileriye taşıyarak ne yapacağımıza karar veren şeyin metaforik betimlemelerdeki buyruklar olduğuna dikkat çeken Erickson, yeni bir mitoloji veya betimleyici bilim yaratmak istememiş; her tülü bireysel durumda yapmamız gereken en uygun şeyi bulmamıza yardımcı olan yolu göstererek kuramsalcılığa ve otoriter yaklaşımlara karşı insanın biricikliğini öne çıkaran “teorisizlik teorisi”ni ustaca serimlemeyi başarmıştır.

Kullandığı zengin teröpatik teknikleri, en yaratıcı toplum liderlerinden biri sayılan Ghandi’ninkilerle karşılaştıran Erickson’nun bu eşsiz yaklaşımının, antropolojiden nöropsikofizyolojiye, transsız hipnoterapiden adli hipnoza kadar pek çok alandaki yansımalarının titizlikle incelendiği konular “ERICKSONCU PSİKOTERAPİ” kategorisinde ela alınacaktır.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Tek Cevap Kime:“Ericksoncu Psikoterapi / Jeffrey K. Zeig”

  1. Misafir says:

    Güzel,anlamlı ve popüler kişiselcileri düşündüğümde anlamlı bir paylaşım olmuş.

    ******************************

    Erickson bilgisi ve yaklaşımlarıyla dünyada ekol yaratmayı başarabilen nadir psikologlardan bir tanesi. Ülkemde yeteri kadar ilgilenilmediğini düşünüyorum.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette