Hangisi kiki, hangisi bouba?

Aşağıda yer alan resimlere bakarak size göre hangisinin “kiki” hangisinin “bouba” olduğunu söyleyiniz.

KikiBouba

 

Şekiller hangi dili konuştuklarına bakmaksızın insanlara bazı sesleri hissettirebilir mi?

Profesör Vilayanur Ramachandran, Reith Konferansı’nda yaptığı açılış konuşmasında Kraliyet Enstitüsü’ndeki dinleyicilerden kafalarında iki nesne canlandırmalarını istemişti. Bunlardan bir tanesi kenarları çentikli halde olan kırık bir cam parçası, diğeri ise yuvarlak hatlı kenarları dalgalanan ve bulutu andıran nesne idi. Bunlardan bir tanesine bouba diğerine ise kiki adını vermiş olduğunu söyledi. Ardından dinleyicilere hangi ismi tanımlanan hangi nesneye verdiklerini sordu. Ramachandran, insanların % 98 otomatik ve kendiliğinden gelişen bir şekilde kiki ismini çentikli cam parçasıyla ilişkilendirdiğini ortaya koymuş oldu.

Bazı insanlarda sineztezi olarak adlandırılan bir durum görülmektedir: bu kişiler duygusal algılarında tuhaf karmaşalar yaşarlar. Örneğin sesleri tadabilir ya da kelimeleri hissedebilirler. Bu kabiliyet, yukarıda da belirtilmiş olduğu gibi, bir ölçüde hepimizde vardır; aksi takdirde sanatın ya da müziğin cazibesi karşısında kayıtsız kalırdık.

.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

13 Cevaplar Kime:“Hangisi kiki, hangisi bouba?”

 1. traVEL says:

  ama 2 3 sn kararsızlık yaşadıktan sonra bildim…

  **************************

  Bilmedin. Hissettin. :)

 2. traVEL says:

  belki ikisi de …

  **************************

  Neden olmasın? :)

 3. traVEL says:

  ya da attım tuttu Razz

  *****************************

  Atma dediğimiz şey hislerimize göre seçmektir. :)

 4. traVEL says:

  hislerimi hissetmiyor hissindeyim..

  ****************************

  Evet hissettim.

 5. Hıııı, bu şey gibi.. İsimleri ve soyisimleri insanların karakter ve hayatlarını etkilermiş ya.. Adınız kiki ise kenarları çentikli bir cam kırığı olabilirsiniz.

  *********************************************

  Türkiye de Sıtkı Sıyrılmış diye isim var. Bu adam ne yapsın? Şekle falan gerek yok direk sıyırıyorsun. :)

 6. ben kiki ve bouba yı çizgi film karakteri olarak canlandırdım gözümde.Kiki,zayıf ve uzun;bouba,tombul ve sevimli..Ya da şekiller de bunu düşünmemi sağlamış olabilirler..
  Yazılarını okumayalı çok oldu..

  *************************************

  Belki de ileride şekillerle yazışacağız. :)

 7. siteni bir yerde gördüm tıkladım siten güzelmiş ve bu sitenin esas amacı nedır acabaa . bu arada yuvarlak hatlı olana kiki dedim :)

  *********************************

  Değerlendirme için teşekkür ediyorum.
  Sitenin amacı bir amacı olmaması. :)

 8. Kiki komik bir kelime, yuvarlaklardan oluşan şekil de komik bence, ben onunla benzeştirdim… % 2 mi oluyor? Neyse yalnız değilim ;)

  ****************************************

  Oysa herkes yalnız değil midir?

 9. Daha saniyesinde hissettim ve doğru hissetmişim. Hislerim çok kuvvetlidir bazen de bu hislerle başım belaya giriyor ya neyse :)

  *************************************

  His navigasyon gibidir. :)

 10. ben sıralamaya göre seçtim. yani isimler yer değiştirse, şekiller de yer değiştirecekti. manipülasyona açık olduğumu mu gösteriyor acaba bu Question

 11. Sıraya göre değiştiğini sanmıyorum. :)

 12. bildim hemen :D

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette