Elektronik Benlikler – 1

“Bilinçdışı, bir insanın toplumsal etkiler tarafından belirlenenlerin dışında kalan her türlü bilinç haline verilen addır.” (Erich Fromm)

Yeni teknolojilerin bilinçdışına yöneldiğine dikkat çeken McLuhan’a göre de; “bugün, yeni elektronik ortamda, Descartes artık pek önemsenmemekte ve insanlar artık bilinçdışına, eskiden kartezyen bilincin parıltılı anlarına vermiş olduklarıyla aynı parçalı dikkat ve kabulü göstermektedirler.”

Yeni teknolojiler bilinçdışına yönelerek bu alanı da belirler olmuşlardır. Bilinçdışını kavramak, anlamak, gerçeği keşfetmek anlamına da gelir. Bilinçdışımıza yönelen yeni teknolojiler, gerçeği bizim yerimize keşfettiği gibi, bu keşfedilenler hipergerçeklik olarak bizlere geri dönüyor, bilinçaltımıza işleyerek bizi esir alıyor.

McLuhan, “Understanding Media” isimli kitabında “Medyanın çıkardığı kitlesel, siyasal, ekonomik, estetik, psikolojik, moral, ahlaksal ve sosyal neticelerle dokunmadığı, etkilemediği ve değiştirmediği bir yer ve bir şey bırakmaz”  tezini ele alır.

Bu, “insanın uzantısı olarak nitelenen medyanın insan ruhuna, duyusuna ve insan psikolojisine yaptığı özel etkilerdir. Yani kişilerin iç doğasını, iletişim teknolojisi yoluyla direk değişimini ele alan”  tezdir.

Akıl almaz bir hızla gelişen teknolojinin insan beynine yapmış olduğu tecavüzü ve sonucunda doğan sakat çocukları korkuyla izliyorum. Artık elektronik benlikli yarı insanlar haline geldik. Daha az hisseden, daha az duyumsayan, daha fazla tüketen ve ruhu zımparalanmış bir güruh olma yolunda hızla ilerliyoruz.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

3 Cevaplar Kime:“Elektronik Benlikler – 1”

 1. misafir says:

  hızımıza kimse yetişemiyor da üstelikThinking

 2. Hızımıza kimse yetişemiyor. Biz bile. :)

 3. terraxyz says:

  bazen insanların var olma sebebinin küçük birer biyolojik programcık veya devreler sistematiği ile ilgili olduğunu düşünüyorum.tek başına ele alındığında hiçbir anlam ifade etmeyen bir görevler dizgesinin bir parçası…bir insanın bütün ömrü zamanım sonsuzluğu içinde anlık ve devresel birer ışımadan ibarettir…Ömrümüze/benliklerimize ve insani(sosyo-kültürel) değerlere anlam katmakta üstümüze yok…Hepimizin ömrü Evrenin ve zamanın devasalığında anlık ışımalardan ibarettir…

  ******************************

  Bir ampüle amacını sormak anlamsızdır, ancak bir insana rahatlıkla sorabilirsin.
  Merak ettiğim bu anlık ışımaların bir amacı olup olmadığı?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette