Denemeler / Montaigne

* Her insanda, insanların bütün halleri vardır.

* Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile ancak kendi aklımızla akıllı olabiliriz.

* Kendinden söz etmeyi kötü görmek, yasak etmek adet olmuştur; çünkü kendinden söz etmek her zaman kendini övmek gibi görünür; kendini övmekse herkesin zıddına gider. Ama kendinden söz etmeyi yasak etmek, çoğunun burnunu silecek yerde, burnunu koparmak olur. Kendini olduğundan az göstermek alçak gönüllülük değil budalalıktır. Kendine değerinden az paha biçmek korkaklıktır, pısırıklıktır.

* Bu adamlar öyle sanıyorlar ki insanın kendi üzerinde durması, kendinden hoşlanması, hep kendisiyle uğraşması kendine fazla düşkün olması demektir. Oysaki aşırı benciller kendilerini pek üstünkörü bilenler, kendilerinden önce işlerine bakanlardır. Onlara göre kendi kendisiyle baş başa kalmak, sırtüstü yatıp vakit öldürmektir; ruhunu zenginleştirmeye, kendini adam etmeye çalışmak boş hayaller kurmaktır.

* Bilinecek, bilinince de daha fazla hatırı sayılacak diye iyi adam olan, insanların kulağına gitmesi koşuluyla iyilik eden kişi, kendisinden fazla yarar sağlanabilecek bir insan değildir.

* Aşk dediğimiz şey, arzulanan bir varlıkta bulacağımız tada susamaktan başka bir şey değildir. Sokrates’e göre aşk, güzelliğin aracılığıyla çoğalma arzusudur.

* Tavus kuşuna haddini bildiren ayaklarıdır.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

5 Cevaplar Kime:“Denemeler / Montaigne”

 1. Handan says:

  İnsanın halleri diye yazıya başlamışsın,nedense ismin halleri geldi aklıma.(e hali,i hali de hali,den hali)der gibi.Fiil çekimine göre değişiyomuşum gibi hissettim .

  *************************

  Uyum insanın en önemli özelliği bence.
  Ve keskin zekanın belirleyicisi.

 2. Montaigne’nin bu denemelerinde eğitimle ilgili o kadar mükemmel fikirler var ki bence dünyadaki eğitim bilimciler henüz o seviyeye geldi…Ha,bizde hala tık yok,o başka…

  ***********************************

  Biz de üç tane 4 ü toplayarak eğitimi geliştireceğimizi sanıyoruz.
  Oysa eğitimin kalitesini belirleyen şey süreden ziyade kalitesidir.

 3. Bu konuda çok doluyum, upuzun bir yazı döşenesim var blogumda. Da neye yarayacak…Umut ışığı, bi parça lütfen Tanrım… Shut Mouth

  ************************************

  Belki de umut en son kötülüktür…

 4. misafir says:

  budala, korkak ve pısırığım. bambaşka olmalıydım oysa.

 5. İnsan değişir, her şey değişir.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette