Konuşmalar -4 / Yen Yüan/ Konfüçyüs ve bir deli…

I- Üstat dedi ki : “O burada mı?”

II- Tzu yü “Kim efendim? Kimden bahsediyorsunuz?” dedi

III- Üstat dedi ki : “Oyumben’den bahsediyorum be adam… Burda mı?”

IV- Tzu yü “Hayır görünmüyor efendim” dedi.

V- Üstat dedi ki : “Peki o zaman konuşmamıza başlayabiliriz. Yiyecek pirincim, içecek suyum ve kolumu dayayacak bir yastığım var. Bunlarla ben mutluyum. Zenginlik, şan, onur doğru olmayan bir yolda elde edilirse, bunlar benim için uçan bulutlar gibidir.”

VI- Üstat dedi ki: “‘Üstün insan’, başkalarının iyi yanlarını geliştirmelerini ister; kötü yanlarının gelişmesini istemez. Düşük bir insansa, bunun tam tersini yapar.”

VII- Tzu-chang sordu: “Üstün bir bilgin olarak tanınan bir kimsenin nasıl olması gerekir?” – Üstat dedi ki: ” ‘Üstünlük’le ne demek istiyorsunuz?”

VIII-Tzu-chang yanıt verdi: “Bütün ülke içinde ve kendi boyunda tanınmış bir kimse.” – Üstat dedi ki: “Bu ünlü olmaktır; üstünlük değildir.” “Üstün bir insan, sağlam özyapılı, dürüst ve doğruluğu seven bir kimsedir. O, insanların sözlerini ölçer, kişiliğini inceler ve başkalarına karşı alçakgönüllü olmaya çalışır. Böyle bir adam, ülkesi ve boyu içinde tanınır.” “Ünlü bir insana gelince; o, görünüşte erdemlidir; ama, bunun tersini yapar ve kendisinden hiç kuşku duymaz. Böyle bir insan da, ülkesi ve boyu içinde bilinir.”

IX- Tzu-chang sordu : “Üstat şu gelen Tzu yü değil mi? ve ne giyinmiş öyle O? Aman Tengrim yanındaki… Yanındaki, oyumben üstat. İstersen konuşmayı bırakıp çiçek topluyormuş gibi yapalım.”

X- Üstat dedi ki : “Sus! Geldiler. Tzu yü ! Bu kıyafetlerde neyin nesi? Üstelik kafanı da kazımamışsın bu gün? Açıkla bize.”

XI- Tzu yü dedi ki : ” Ben… Şeyy… Ben artık etek gibi kıyafetlerle ve kel kafamla şebelek gibi olduğumu düşünüyorum. İki gündür Oyumben’le konuşuyoruz. Bana güzel şeyler anlattıyor. Üstat artık ben saç uzatacağım. ”

XII- Tzu-chang “Sakin olun üstat dinginleşin…Üstat ! Beni duyuyor musunuz? Sabit bir noktaya bakıp, gözlerinizi pörtletmeyin! Korku veriyosunuz.” dedi.

XIII- Üstat dedi ki : “O nasıl lakırdı Tzu yü? Sen neler diyorsun? O altına giydiğin şey de ne?”

XIV- Tzu yü dedi ki : “Hocam Levi Strauss bulmuş bu giysiyi, sağlam ve bir o kadar rahatmış. Mavi cin bu, Kot da deniyormuş efendim. ”

XV- Üstat dedi ki :” Suusss… Sus artık. Dayanılır gibi değil bu sözler. Bütün öğretiler yitmiş sende. Sonra o kulağına soktuğun şey de nesi? “

XVI- Tzu yü dedi ki : “Oyumben verdi onu. Kulağıma taktığımda hoş sesler geliyo. 1 gigabyte mp3 alıyomuş. Bu arada sakın gigabyte ve mp3’ün ne anlama geldiğini sormayın efendim. Oyumben bunu bana  açıklamaya çalıştığında beynim çırpıklandı, adeta aura oldum. Ehi…”

XVII- Üstat dedi ki :”Aağğğkkkk. Ehi mi? Sen de mi o garip ifade ile gülüyorsun artık? Ulu Tengri belanı versin Tzu. Chang gidelim burdan …”

XVIII- Oyumben dedi ki : “Fakat üstat, ben size erdemi nasıl yükseltebileceğimizi, kötü davranışları nasıl düzeltebileceğimizi, yanılgıları nasıl anlayabileceğimizi sormuştum”, sizde; “Gerçekten güzel bir soru!” demiştiniz ve  “Önce, gereken şeyi yapmak ve başarıyı sonra düşünmek. Bu, erdemi yükseltme yolu değil midir; kendisinin zayıf yanlarını anlatmak ve başkalarının kötülüklerini söylememek… İşte bu kötülüğü düzeltmek değil midir? Ufak bir öfkeyle yaşamına kıymak ve ailesini derde sokmak. Bu bir yanılgı değil midir?” demediniz mi? Ha ! Demedim deyin hadi ! Hadi desenize ! ehi.”

XIX- Üstat dedi ki : “ Artık ben bir düşünce kabızıyım. Şuracıkta inlemek, höykünmek ve belli bir süre titremek istiyorum. Yedin beni oyumben. Ağk.”

XX- Oyumben dedi ki : “ Amanin, ben hayatın anlamını keşfettim… Abovvv. “

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Tek Cevap Kime:“Konuşmalar -4 / Yen Yüan/ Konfüçyüs ve bir deli…”

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette