Felsefe Hayatınızı Nasıl Değiştirir? / Lou MARINOFF

Felsefenin Hayatınızı Değiştirmesinin Sekiz Yolu :

İyileştirme

Bir filozofun söyledikleri insanoğlunun acılarından hiçbirini iyileştirmiyorsa boşadır. Vücuttan hastalıkları atmıyorsa ilacın faydası olmayacağı gibi, zihinden acıları atmıyorsa felsefenin de faydası yoktur.

-Epikür

Geliştirme

İnsanların hayatlarının nasıl hastalandığını anlamış, ünvanını hak eden bir filozof- unvanını hak eden bir doktor gibi- yoluna onları iyileştirmek için devam edecektir. Tıbbi araştırmaların bütün amacı iyileştirmektir. Bu yüzden felsefenin de bütün amacı insanları geliştirmektir.

-Martha Nussbaum

Ulaştırma

Zamanın ölçülemez genişliğinde, hayatın nasıl hayvandan insana doğru ileriye ve yukarıya doğru hareket ettiğini görürsünüz ve hala insanlığı bekleyen daha ileri bir mükemmeliyetin sınırsız imkanlarını inkar edemezsiniz.

-Thomas Mann

Özgürleştirme

Hayat kesinlikle akıl almaz olasılıklar barındırıyor. çoğu zaman sözde sınırlarımız, kendimizi sınırlamak için kendimizin verdiği kararlardan başka bir şey değil

-Daisaku Ikeda

Uyandırma

Geçmişimizde neler olduğu ve geleceğimizde neler olacağı, içimizde neler olduğuyla karşılaştırıldığında küçük meselelerdir.

-Ralph Waldo Emerson

Sorumluluk

Felsefe, filozofların sorunlarını çözme aracı olmaktan, filozoflar tarafından insanın sorunlarını çözmek için geliştirilmiş bir yönteme dönüştüğü zaman kurtulacaktır.

-John Dewey

Arındırma

Hayattaki bütün fenomenler olacakların, yüce yaratıcılarının ve yaratıldıklarının bilgisine sahiptir. Eğer kişi arı bir zihinle konuşur veya davranırsa mutluluk onu bir gölge gibi takip eder ve bir daha hiç bırakmaz.

-Gautama Buda

Olmak

Yaşamaktan korkmayın. Hayatın yaşamaya değer olduğuna inanın. İnancınız gerçeği oluşturmaya yarayacaktır.

-William James

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

4 Cevaplar Kime:“Felsefe Hayatınızı Nasıl Değiştirir? / Lou MARINOFF”

 1. Hayat, kesinlikle akıl almaz olasılıklar barındırıyor.Çoğu zaman sözde sınırlarımız,kendimizi sınırlamak için kendimizin verdiği kararlardan başka bir şey değildir.Evet sanki kendimi buldum bu cümle içinde en çok hoşuma giden cümle oldu.Ve tüm yaşadıklarıma rağmen yaşamaktan korkmuyorum…..

  *****************************

  Ne yazık ki insan bazen kendine mahkum kalıyor. Arınmak ve keşfetmek gerek sanırım.

 2. imagine says:

  İşte bu!… Ruhuma xanax, benliğime prozac ohhh… yan etkisiz hem de…

  ************************

  Yan etkisi yan etkisiz olmasıymış. :)

 3. misafir says:

  arınmak… işte bütün mesele bu.

 4. Sanırım önce istemek gerek.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette