Milton Modeli Dil Kalıbı: Çifte Açmaz

“Seçenek Aldanması” olarak da bilinir. İki ifade danışan kişiye bir seçenek sunuyor gibi gözükmekle birlikte ikisi de konuşan kişinin isteğini karşılayacak niteliktedir.

Örnek:

“Şimdi mi yoksa biraz sonra mı başlamak istersin?”

“Transa girmek için bu sandalyeye mi yoksa diğerine mi oturmak istersin?”

“Değişiklikleri hemen ya da birkaç gün içerisinde fark edebilirsin. Önemli olan şey nelerin farklı ve daha iyi olduğunu fark edecek şekilde uyanık olmak.”

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Tek Cevap Kime:“Milton Modeli Dil Kalıbı: Çifte Açmaz”

 1. Merhaba.Çatışma yaratmaktan kaçmak için de bilinçli ya da bilinçsiz olarak kullanılabilen bir methot sanırım.
  20 yıllık evliliğim boyunca çok defa bu yönteme başvurdum; ismini bilmeden.
  “Ben istersem onu yaparım/yaparız” mantığındaki eşime, “kendi istediğim ya da bana daha makul görünen konuyu/seçeneği” çatışmasız kabul ettirme yöntemimdi.
  “Ben böyle olmasını istiyorum” demek yerine; benim için uygun olan 2-3 seçeneğin içinden birini ona seçtirerek “win-win” stratejisi uygulamak sonuçta herkesi mutlu ediyordu. :)

  *******************************************************

  Yöntem amacı aşmadığı sürece insan hayatını kolaylaştırıyor sanırım.
  20 yıl her iki tarafın kazanacağı yolları aramış olmak ciddi derecede takdire şayan. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette