Holistik Öğrenme / Aydın ARITAN

Holistik Öğrenme, “aktarılan” ya da “alınan” bilgileri beynimizin sol ve sağ yarımkürelerinin çalışma tekniklerine uygun olarak düzenlemeyi, sonra da bu iki yarım kürenin birlikte en yüksek verime ulaşabilmelerinin, aralarındaki koordinasyonu ve uyumu sağlayan bağlantı köprüsünü (Corpus Callosum) devreye sokmayı sağlar. Beynimiz, bilgileri işlerken bilimsel yasayı kullanır ve onlara uygun olarak hareket eder.

Bütün beyinsel süreçlerin birbirleri ve dış dünya ile olan karşılıklı ilişki, iletişim ve etkileşimlerini değerlendirmeye, sürece katılan öğelerin her birisinin önemini, değerini, etkisini, katkısını ve değişim yaratma gücünü kullanmaya ve de bütün bu öğelerin arasında birleştirip-bütünleyici enerjitik bağlar bulunduğunun farkında olmaya “Holistik Öğrenme” adını veriyoruz.

Farenin tek bir göz hücresinin yaptığı bağlantıların sayısı, gözleri açıldıktan sonraki iki hafta içinde 8000’e kadar yükselmektedir. Ama doğumundan hemen sonra bir farenin gözlerinin açılması engellenecek olursa, örneğin gözleri bir bezle bağlanırsa, hücrelerin diğer hücrelerle olan bağlantıları ilk biçimiyle, yani yaklaşık 14 tane ile sınırlı kalmaktadır. Aradan bir ay geçtikten sonra gözlerindeki bağ çözülse bile, farenin artık hayatının sonuna kadar kör kalarak yaşamak zorunda olduğu gözlemlenmiştir. İnsanlarda da durum aynıdır. Doğumundan sonra belirli bir süre görsel algılama yapamayan bir insan, ömrü boyunca görmemeye mahkum olur. Sonuç itibariyle davranış özelliklerimiz, doğumumuzdan üç ay sonra tamamlanmaktadır. Daha sonraki yaşlarda ortaya çıkan bir takım hormonal reaksiyonlar bile, hayatın ilk anlarında elde edilen izlenimlere bağlı kalmakta ve onlar tarafından belirlenmektedir.

Her insanın, tıpkı parmak izlerinde olduğu gibi, beyinsel ağlarının farklı, bir kerelik ve sadece kendisine özgü olmasının nedeni budur. Beyin modellerinin farklı olmaları nedeniyle de, her canlı; dünyayı, olayları ve dış çevreyi diğerlerinden farklı bir şekilde algılar. Hatta renkleri ve kokuları bile herkesten değişik bir şekilde duyumsar.

Beyin hücreleri doğumdan sonra çevresel şartlara göre şekil alıp birbirleriyle bağlantı kurdukları için, canlılar, bebekliklerinin geçtiği çevresel koşullara daha rahat uyum gösterir ve bu gibi çevrelerde mutlu olurlar. Yani embriyo halindeyken ve doğum sonrasındaki ilk aylarda beyinde meydana gelen değişimlerin sonucunda oluşan nöron ağına Hardware (Temel Program), daha sonra yapılan programlama ve saklama işlemlerine ise Software ( Değişebilir Program) adlarını verebiliriz.

ABD’de yapılmış olan bir araştırmada, bir kurbağanın bağırsak hücresi, hücre çekirdeği çıkartılarak, çekirdeği çıkartılmış üreme hücresinin içerisine yerleştirilmiştir. Bu hücrenin bağırsak hücresi olarak fonksiyon göstermesi beklenirken bir üreme hücresi gibi görev yaptığı görülmüştür. Demek ki bir hücre içerisinde diğer tüm hücrelerin patansiyel bigileri mevcut olmakla beraber sadece kendi görevini yerine getirmektedir.

Şimdi, evrendeki bütün öğelerin aynı bütünün parçaları oldukları gerçeğinden hareket eden ve bu öğelerin birbirleriyle olan ilişki, iletişim ve etkileşimlerin kesintisiz olarak sürdüğünü bilen, bunun farkında olan ve sorumluluğunu taşıyan “Holistik Düşünce”nin egemenliği başladı. Buyurgan olmak yerine, izah eden; emir vermek yerine, ikna eden; zorlamak yerine, eşlik eden; itaat edilmesini beklemek yerine, anlaşılmayı ve idrak edilmeyi arzu eden bir anlayış biçimi hakim oluyor artık düşüncelerimize ve davranışlarımıza. Korku yok (Bu biraz iddialı oldu galiba. Ehi.) Güven duygusu ve akıl var. (Hö? Çevresine bakınır ve arar… )

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

4 Cevaplar Kime:“Holistik Öğrenme / Aydın ARITAN”

 1. misafir says:

  ” Buyurgan olmak yerine, izah eden; emir vermek yerine, ikna eden; zorlamak yerine, eşlik eden; itaat edilmesini beklemek yerine, anlaşılmayı ve idrak edilmeyi arzu eden bir anlayış biçimi hakim oluyor artık düşüncelerimize ve davranışlarımıza.”
  burası neresi ayol Neutral

 2. Sanırım gezegenin dışında bir yerler. :)

 3. misafir says:

  burası olması imkansızdı zaten :)
  biliyor musunuz, insanlar yüzünden köpek fobimi yendim ben. ha ama sen çok mu süper bi insansın da tenkit ediyorsun insanları derseniz, hayır değilim süper. yalnızca çoğunluk gibi değilim.

 4. Çoğunluğun sayıları arttıkça insanlıkları azalıyor. :(

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette