Değişim Körlüğü…

“İnsan beyninin çalışma prensiplerini araştıran bilim, yağmurlu bir havada, arabada ilerlerlerken, ön camınıza gelen yağmur damlacıklarının ya da çamur parçacıklarının, silecekleriniz son hızda çalışsa bile, yolun ilerisinde devrilen koskoca bir kamyonu görmenize engel olacağını kanıtlıyor.”

“Beyin, çevresindeki durumu iki kademede algılıyor. Önce ilgi alanına giren görüntüyü algılayan insan, diğer görüntüleri arkaplan olarak görüyor. Tüm görüntüde meydana gelen değişiklik tam önümüzde cereyan etse bile biz görüp algılayamıyoruz. Bu duruma değişim körlüğü ( change blindness ) adı veriliyor. Sonuç olarak; görsel alanımızın beynimizdeki temsili, sandığımızdan daha karmaşık bir olay.”

“Aslında bu durum her türlü faaliyeti yaparken geçerli. Ön planda yer alan küçük değişiklikler ya da hareketler bizi devasa bir değişikliği algılamaktan alıkoyabiliyor.”

Konuyu daha iyi kavrayabilmek için lütfen aşağıda algı körlüğünü açıklayan resimleri inceleyiniz. ( Resimlerle ilgili açıklamayı yazının sonunda sunuyorum. Lütfen açıklamaları resimleri izledikten sonra okuyunuz. Dilerim resimdeki değişimleri açıklamaları okumadan bulabilirsiniz. )

 

 

“İşin korkutucu yanı; bu durumun sadece görsel algılama için geçerli olmaması. Çok iyi tanıdığımıza kanaat getirip artık hiç sorgulamadığımız, yargılamadığımız, davranışlarını değerlendirmeye gerek bile görmeyecek kadar güvendiğimiz bir arkadaşımızdan hiç beklemediğimiz bir davranış gördüğümüz zaman şok geçirmemizin nedeni de değişim körlüğü.”

Resimlerle ilgili açıklamalar:

1’inci Resim : Sağda duran bayanın arkasındaki sütunun rengi değişiyor.

2’nci Resim : Sağ arka fondaki ağaç yok oluyor.

3’üncü Resim : Ufuk çizgisi yükseliyor.

4’üncü Resim : Kale duvarının sağında yer alan toprak alan yok oluyor.

5’inci Resim : Sağ tarafta yer alan binanın rengi değişiyor.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

16 Cevaplar Kime:“Değişim Körlüğü…”

 1. fark edemediğimiz için de her şeyin birdenbire, aniden, pat diye, küt diye olduğu yanılsamasını yaşıyoruz sanırım.
  Bu arada ben de bayramını kutlamak istiyorum Oyumben….

  *************************

  Sanırım küçük gündem değişiklikleri büyük deyişimleri fark etmemizi engelliyor.
  Her gün bayram sanki. Ne hoş.

 2. Anjelika7 says:

  Yazının sonuna bakmadan önce görebilmek için bütün dikkatimi toplayıp baktım fotoğraflara ve inanamazsın, gerçekten hepsini gördüm. Ve çok şaşırdım. Demek ki öylesine bakıp geçtiğimizde, ne kadar çok ayrıntıyı kaçırıyormuşuz. Sağol oyumben, yine farkını gösterdin.
  Bayramın kutlu olsun… :))

  **************************

  İnsan beyni neye odaklanması gerektiğini bildiğinde ciddi bir performans sergileyebiliyor.
  Yaşasın beynimiz.
  Yaşasın bayram. ehi.

 3. marypoppins says:

  bayramlık gaglar
  ağlamaktan şiştim biraz önce!Gözüm görmüyor, algı da kalmadı..algı amnezisi diye bi şey var mı? iyi mi oldu ne.bir- bir buçuk senelik zehri akıtmışımdır, umuyorum. şimdi de kendimi bilgisayarın önüne attım.
  Bu mesajı sadece iade-i(arada y var mıydı ki) ziyaret olarak kabul ediniz lütfen.
  İyi Bayramlar- Hayırlı referandumlar..(en düzgün cümlemdi bu :nerd

  **************************

  Umarım rahatlamışsındır.

  Bu arada “iadeyi ziyaret” iade adındaki yeri ya da kişiyi ziyaret etmek anlamına gelir sanırım. :)

 4. mavikadife says:

  ,,,,söz konusu -Değişim Körlüğü-nü siyaset dışına aldığımda… bakmak ve görmek
  arasındaki bildik sıradan bilgiler yığını geliyor aklıma..ben bu ikilemeye bir baskın üçüncü eklemek gereğindeyim –düşünmek– Sonra bakmak ve görmek… siyasete dönersek olay basitleşiyor hatta ve hatta güzel ülkemi düşününce,hiçleşiyor… Çok önceleri başladı bizde düşünememe,dolayısyla bakamama ve en son görememe ..yeteneklerimiz yok edildi,, düşünme aşık ol,,düşünme tarkan dinle, okuma dinden çıkarsın bunlar bizlere yavaş yavaş aşılandı… dikkat edin TV proglarına özellikle T.R.T. ‘ye bir mutluluk pompası, bir sabret herşey iyi olacak pusulası,asilenmek şeytanlıktır piskozu,, anne reçel yapar babada soba kurar kışında kestane patlatırız, çocukları sevmelii, büyüklere saygı,,, no ide…. no look .. no see… bakarsan ölürsün…!!
  doğrusu uyursan ölürsün!!

  *****************************

  Hipnoz makinalarından uzak durmak gerek…
  Bazen değişim körlüğü yaşadığımızdan ziyade düpedüz kör olduğumuzu düşünmeden edemiyorum…

 5. Üzülüyorum…
  Güzel olsun her şey!
  İsteğim sadece bu…

  Kutlu olsun bayram.

  **************************

  Film gibi: Her şey çok güzel olacak.
  Bi de hayat bayram.

 6. müzeyyen says:

  işlememekte değil tabi işlemektedir. yanlış yazmışım..

  ***************************

  Bence yanlış yazmamışsın, sadece eksik olmuş. ehi.

 7. marypoppins says:

  özürr..
  T harfi Türkiye’nin T si idi,parmak sürçtü böyle oldu.

  *************************

  Hmm baya bir kısaltmışsın, zira sadece T var. ehi.

 8. Bir cümle duydum bu ara yazmak istedim,
  ” Benimle aynı şeyi düşünüyorsan aynı fikirdeyiz demektir.”…..
  Bir cümle daha var oyumben,” Eğer ( HAYIR ) oyu verirseniz vatan hainisiniz.”….
  dikkatimi çekti de bu cümleler yazmak istedim.
  Sonacım madde 145…gayet içler acısı
  Bir tane daha kadınların,çocukların ve engellilerin korunmaya muhtaç zavallı kimselermiş gibi yansıtan anayasa maddesi….
  ” Hamas bir Kurtuluş ve mücadele kurumudur” babında bir cümle Oyum ben yani bu da dikkatimi çekti paylaşasım geldi….
  İçimden geldi biliyon mu yazasım geldi…
  Açıkçası bu ve benzeri sözler beni kara kara düşündürüyor….Biliyon mu…
  Sonacıma sokakta vatandaşlara seçimle ilgili değişecek maddelerle ilgili kişilerin bilgilerinin olup olmadığı soruluyordu ve cevaplar cidden kapkara düşündürücüydü,çünkü çoğu kimse hangi maddelerin ne için ve ne amaçla değişeceğinden haberi yoktu…
  Böyle sana bunları yazasım geldi ….
  Sanırım ağlamak istiyorum….

  :bingung

  *******************************

  Sen böyle yazınca aklıma Nicollo Machiavelli’nin sözü geldi:

  “Eğer bir millet, iktidarda bulunan kişilerin şerefsizliğini, alçaklığını, hırsızlığını, yalnızca kendi siyasi görüşünden olduğu için görmezden geliyorsa, o millet erdemini yitirmiştir. Erdemini yitiren millet bir gün vatanını yitirir.”

 9. müzeyyen says:

  Sanırım doğuya doğru giden bir geminin güvertesinde batıya doğru koşarak seviniyoruz. Üstelik geminin adı Titanic. ehi.

  bu cümleye ve benzetmeye bayıldığımı itiraf edeceğim çok hoş ve komikti..ama gerçek değil.

  benimle dalga geçmen hoşuma gitmiyor.
  düşündüğün hiç birşeye ama hiç bir şeye katılmıyorum.
  bu kadar..

  ********************************

  İşin açıkcası ben de yazdıktan sonra bir miktar kikirdedim. Nerden de buluyorum bu lakırdıları diye iç geçirdim.
  Fakat bence komik olduğu kadar da gerçek bi betimleme oldu.
  Bu arada valla senle dalga geçmiyorum. ( Bak yemin ediyorum. )
  Düşüncelerime katılmaman ile ilgili hiç bir sıkıntım yok.
  Sadece senin düşünce boyutunu algılamaya çabalıyorum.
  Azimliyim başaracağım…

 10. meraklı says:

  Yazıyı değil ama yorumları okuyunca neye uğradığımı şaşırdım. Burası ne ilginç bir yer ya!?

  **************************

  Oluyo bazen. Ben de şaşırmıyor değilim. Fakat rahatlatıyor bünyeyi.

 11. müzeyyen says:

  Evet dediğim için.. samimiyetine inandığım iktidarı savunduğum için bana cumhuriyet düşmanı veya terör dostu denmeyecek insanlarla yaşamak isterdim.

  Amozonik yazdığınız şeyleri insani duygusu olan herkes destek verir bunları bizde paylaşıyoruz ve anlayamıyorsunuzki devletin attığı adımlar bunlara son vermek içindir..Devletin amacı kimsenin oğlu ölmesin, nasıl aksiyle suçlanabiliyor şaşkınlıkla okuyorum.Suçlamak istiyorsanız bugüne dek bu noktaya getirenler bakmak lazım. Bunu temizlemek isteyenlere değil.

  Bu kadar düşmanca yaklaşımda çok fazla.Siyasette farklı düşünülebilinir ama devlet için, cumhuriyetimiz için ve terör için nasıl bu ağır suçlamalar imalar yapılabilir biz evet diyenlere aklım almıyor.

  Anayasa değişikliği yapılan maddeler gayet açık, bir parti yararına hiç bir şey yok, milletin iradesiyle bütünleşen değişikliktir bunlar, dünyadaki bir çok gelişmiş ülkenin anayasasında demokrasinin gereği olarak değişen maddeler bu şekilde yer alıyor.

  ama oğlunun öldürülmesinden devleti sorumlu tutan.. bu anayasa değişikliği için cumhuriyet elden gidiyor diyen at gözlkleriyle bakan düşmanca tavırlar oldukdan sonra bu millet asla barışcıl bütün yaşayamaz. Neyseki azınlık sizin gibi düşünenler ülkemde..

  *************************

  İnsanları ak ve kara diye gruplandırmamak gerektiğine katılıyorum. Herkesin hür iradesiyle vermiş olduğu karar ne olursa olsun saygı duyulmalıdır. En başta bu demokrasinin ve çok sesliliğin gereğidir. Sağduyuyu kaybedersek sandıkta ne çıkacağının bir önemi kalmaz zaten.
  Sanırım polemikteki sıkıntı, siyasi iradenin attığı adımların terörü bitirmekten ziyade körükleyeceğine inananlarla bunun tam tersi olacağına inanan insanların yaklaşım farklılıkları.
  Fakat işin ilginç yanı şu ki bu güne kadar bunu bu noktaya getirenlerle temizlemek isteyenlerin yaklaşımları neticesinde değişen hiç bir şey olmadı. ( Bi yerlerde bi hata var sanırım. ) Dünyanın hangi ülkesinde onlarca yıl terör sürmüş bilmiyorum?
  Blogda yorum yazanların adına konuşmak istemiyorum fakat bence kimsenin evet diyenlerle bir derdi olmasa gerek. Fakat aleni bir şekilde demokrasiyi araç olarak kullanacağız diyenlerin şu anki referanduda evet denirse daha demokratik bir ortam yaratacağı söylemini kavramak inan çok zor. ( Benim için imkansız bir kavrayış bu. Zira ben sözden ziyade davranış ve sonuçla ilgileniyorum. )
  Diğer yandan dünyanın bir çok gelişmiş ülkesinde bu tür değişiklikleri bırakın halk oyuna sunmayı, meclisinde cümle içinde bile kurdurtmazlar adama. İnanmayan lütfen değişiklik maddelerini ve gelişmiş ülkelerin anayasalarını okusun.
  Fakat bu konuda kimin ne düşündüğü ve kimin azınlık olduğu konusunda beyanatta bulunmak için erken. ( Akşam belli olur sanırım. Bi de azınlık ancak % 10 un altına düşüldüğünde belki söz konusu olabilir %40-50 lik bir azınlık olmayacağını düşünüyorum. )
  Fakat daha önce sunduğum kesin ve net bir araştırmada azınlık ile ilgili istatistikler sunmuştum. Bu ülkede (kitap) okuyanlar net bir şekilde azınlıktır. Dolayısı ile sonuç aslında şimdiden bellidir. :)

  Sonuç: Futbol takımı tutar gibi parti tutmaya devam ettiğimiz sürece hangi parti başa geçerse geçsin sonuç değişmeyecektir.

 12. Posta yorum yazmaya kalksam iş çok derinleşecek, en iyisi kısadan:))
  fotoğraflardan geçer not aldım, ilk bakışda değişimi gördüm. Bakmakla görmek ayrı derim her zaman.
  Sevgilerimle…

  *********************************

  İlk bakışta görenleri tebrik ediyorum. Ben ilk bakışta şebelek gibi bakındım. :)

 13. hikayelerdirgeriyekalan says:

  ilk yorum n.genç in odatv deki söyleminden alıntı.özellikle belirtmedim artık belirtme gereğini duymuyorum…benim yaptığım gibi bi zahmet araştırsınlar kiii “araştırma”merakı ve bilgileri gelişsin bi zahmet:(

  ***************************

  İddialı bir istek. Ütopik bir yaklaşım :)

 14. hikayelerdirgeriyekalan says:

  KİRLİLİK…Esas kirlilik, dışta değil içte, kisvede değil kalpte olur.
  Onun dışındaki her leke ne kadar kötü görünürse görünsün, yıkandı mı temizlenir, suyla arınır.
  Yıkamakla çıkmayan tek pislik kalplerde yağ bağlamış haset ve art niyettir.
  Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen HİÇ ol. Menzilin yokluk olsun. İnsanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl çömleği tutan dışındaki biçim değil, içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir.Şayet Tanrı dendi mi öncelikle korkulacak, utanılacak bir varlık geliyorsa aklına, demek ki sende korku ve utanç içindesin çoğunlukla. Yok eğer Tanrı dendi mi evvele aşk, merhamet ve şefkat anlıyorsan, sende de bu vasıflardan bolca mevcut demektir…Mevlana

  *************************

  Kalpteki kiri, akıl bile zor çıkartır.
  Ancak korku yerine sevgi, aşk, merhamet ve şefkat ekebiliyorsak kalbimize kir azalacaktır.

 15. farkları hemencecik buldum ama resimlerdeki gelgitler tansiyonumu düşürdü:)
  hemen tuzlu ayraaaaannn :)

  ***********************

  Uzun süre resimlere bakınca insanın aklı pıtırdıyor.

 16. hikayelerdirgeriyekalan says:

  amozonik in zekasına hayranımmmm:)bi o biliyo???

  **********************

  Hö? Nasıl yani?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette