Gelecek Öngörüsü…

*Televizyon en geç altı ay içinde piyasadan silinecektir. İnsanlar her akşam böyle bir kutuya bakmak istemezler. (Daryik F.Zanuck –Twent Century Fox film şirketinin başkanı-1944)

*Bilgisayarlar gelecekte 1,5 ton ağırlığında olacaklar. (Popular Mechanics dergisi-1949)

*Artık yeni hiçbir şey yok. İcat edibilecek her şey icat edildi. (Charles H. Durll-Amerikan Patent Dairesi Başkanı 1899)

*Uçaklar hoş oyuncaklar. Ama askeri bir değeri yok. (Mareşal Ferdinand foch-Birinci Dünya Savaşı’nda Fransız Orduları Başkomutanı-1911)

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

11 Cevaplar Kime:“Gelecek Öngörüsü…”

 1. Türk öngörüsünün, hiç de azımsanmayacak bir değeri var listede :)

  **********************************

  Öngörü olsa bile görgü yok.

 2. Gelecekle ilgili ve aslında herşeyle ilgili bu kadar emin olmak nasıl birşey acaba… Bence öngörünün yanlış ya da doğru olmasından çok sürekli öngörüyor olmak patolojik… :)

  *************************

  Durduk yere öngörmek istiyorum.
  Öngördüklerim hep gerçek olduğu için, artık onlara öngörü diyemiyorum. Kurgusal geleceğin ana akışı oldu yaşam.
  (Bu yazıyı okuduğunda “kırmış bu” dediğini ön gördüm ehi.)

 3. bu öngörün pardon geleceğin gerçeğini görmek için çok mu beklemek gerek.. :)

  ************************

  “Çok beklemek” kavramı ölçeklendirilemez.
  Bir sene, iki yaşındaki bir çocuğun ömrünün yarısı iken 50 yaşındaki bir insanın ömrünün ellide biridir.
  Zaman her insan için farklı algılanır.
  Küçük bir çocuğun sabırsızlığı yanında, yaşca büyük insanların sabırlı olması, bizim zaman içerisinde algı boyutumuzun değişiminden kaynaklanmaktadır.
  “Çok beklemek”, senin zamanı algılayış şeklinle ilgili bir kavram.
  Sana değin bir şey. Dolayısıyla sorduğun sorunun cevabı sende.

  İleri doğru fırlattığın bir topun nereye gideceği topun fırlatıldığı mekan, fırlatılış hızı, yer çekimi kuvveti, sürtünme katsayısı vb. gibi kavramlar belirlendiğinde net bir şekilde hesaplanabilir.
  Topu fırlattığın anda, topun yere düşeceği zaman fırlatış anı referans alındığında gelecek zamandır. Fakat toptan hızlı koşmayı başarırsan ve bahsi geçen parametrelere hakimsen topun gideceği yeri öngörmekle kalmaz onu tutabilirsin de. Toptan daha hızlı hareket edebildiğin farz ve kabul edilirse o esnada gelecek geçmişin olabilir. Ne diyorum ben ya? ehi. Sen yaptın. ( Etrafa bakınır, top arar…;)

 4. zamanın göreceli olması ve hatta mekanın, hep beni dehşete düşürür… bulunduğum odada aslında üst üste yıgılmış insanlar hissederim ya da ben şu anda hem burda hem orada hem pek çok yerdeyim… (ah şimdi buna nasıl bir cevap gelecek diye gülümser ve hatta kikirder…;)

  *********************************

  Zamanın akıp akmadığı veya hangi yönde aktığı da aynı şekilde fiziğin en tartışmalı konulardandır. Uzay-zaman da olan her gelişmenin içindedir. Sebep-sonuç ilişkisi zaman akış oku ile ilgili olup, tersine zaman oku da teorik olarak mümkündür. Zaman, ışık hızı ile de dolaysız ilişki içinde olup, maddenin ışık hızına yaklaşması durumunda zamanının yavaş akması, ışık hızında durması ve ışık hızı ötesinde de tersine akması; takyonlar denilen atom altı parçacıkların ışıktan hızlı hareket ettiği ve zamanlarının gelecekten geçmişe doğru aktığı veya içinde bulunduğumuz uzay-zamandan başka sonsuz sayıda da ihtimalin olabileceği hipotezleri de modern fiziğin ve relativite teorisinin temelini oluşturan konulardandır.
  Organik bünyemizin ışık hızında hareket edebilecek seviyede evrimselleşmesini görebileceğimi sanmıyorum bununla beraber zihnimizin ışık hızında çalışabilmesinin söz konusu olduğunu düşünüyorum.
  Aklımızı sınırlandırırsak sınırsız kavramları algılamayız. Kemerleri bağlayıp zihnimizin roketlerini ateşleyelim. Beynimiz pörtlediğinde dururuz… ehi.

  Şimdiki zaman ve geçmiş zaman
  Belki birliktedir gelecek zamanda
  Ve gelecek zamanı kapsar geçmiş yaşam
  -T.S.ELIOT

  Ha bi de geçmiş ve gelecek yoktur sonsuz şimdi vardır diyorlar. Öyle işte. ( Saatine bakar, titrer…;)
  Paralel evrenlerde savrulsak istedim.

 5. öngörü sahibi değilmişiz öngürüsü sınırlı insanları tarihe yazmışız…

  **************************

  Bu şartlarda öngörü sahibi olamıyacağımızı öngörüyorum.

 6. Geleceği öngörmemek gerekiyor bence.

  *************************

  Deniyorum ama olmuyor. ehi. ( al işte gene gördüm ya. )

 7. Anjelika7 says:

  Paralel evrende yan tarafa atlamak istiyorum. Artık neresi ve hangi zaman dilimi denk düşerse… Kısmet!
  :clock:

  ******************************

  Ben de paralel evrenlerin döngüsünde sıçramalar yaşamak istiyorum. ( Bulunduğu yerde sıçrar… )

 8. öz hakiki misafir says:

  bir tane de benden; her şey çok güzel olacak. Big Smile

 9. Daha da güzel olsun lütfen. :)

 10. illuminati

 11. Hayatta her şey mümkündür. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette