Metaprogramlar…

Bilgisayarlarda yer alan yazılımlar gibi, davranışlarımızın temelini oluşturan ve dünyayı algılarken kullandığımız filtreleri şekillendiren beynimizin davranış yazılımlarına metaprogram denir. İnsanoğlu farkında olmadan bu yazılımlar doğrultusunda yaşar.

Metaprogramlarımızı keşfetmeden, dünyayı nasıl algıladığımız konusunda yeteri kadar bilgimiz olmayacaktır. Diğer yandan başkalarının metaprogramlarını bilirsek; onlarla iletişim kurma becerimiz artacak, insanların farklı bakış açılarını, bize değişik gelen tepkilerini anlayarak empati kurma yeteneğimiz gelişecektir. Üstelik onları ikna etmek için çok çaba harcamamıza da gerek kalmayacaktır.

Her insan kendine has düşünür. Davranış yazılımlarının kodlarını çözmeyi başarabilirsek, her insanın algıladığı gerçekliğe ulaşma imkanımız olacaktır. Bu imkanı kazandığımızda, iletişim kurma konusunda her kapıyı açmamızı sağlayacak sihirli bir anahtara sahip olacağız demektir. ( Gözlerini kırpıştırır, Matrix filmindeki anahtarcıyı düşünür, sık sık nefes alıp verir, titrer. )

Zaman içerisinde her bir metaprogram için bir test (İnsanları Tanıma Sanatı/Oğuz SAYGIN) yayınlamayı planlıyorum:

Dış Referans / İç Referans

-Ortak Nokta Odaklı  / Fark Odaklı

-Sık sık Kanıt / Tek Kanıt

-Tek Çalışma / Grupla Çalışma

-Acıdan Kaçan / Zevke Yaklaşan

-Genele Odaklı / Özele Odaklı

-İlişki Odaklı / Görev Odaklı

-Tertipli-Düzenli / Bağımsız

Evet her kapıyı açmamızı sağlayacak sihirli anahtara sahip olmak için metaprogramları keşfedin!..

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

9 Cevaplar Kime:“Metaprogramlar…”

 1. İnsan denilen bilinmez…
  Ah ah kendini bile bilmez. Kendini tanımla, anlat deseniz birisine, tam olarak o andaki durumunu anlatır. Yarım saat sonra o, o değildir artık. İnsan gece başkadır, gündüz başka, toplum içinde başka, yalnızlığında başka.
  Derim ki son söz, tut ki bir program yaptık, çaktık adamın beynine. Yemin ediyorum formata gelmesin kimse, atmam zira…
  Arkadaşım, blogcudaki misyonumuz vizyonumuz tarih oldu. Vakti zamanında sizler gibi yaptım bende. Kendi etki alanımda nadiren bir iki şey paylaşır çıkarım. Üç beş müziğim var, kendim çalar kendim oynarım. Blogcu arkadaşlardan bir sana bir de ona bakar, nasiplenir giderim.

  Görüşmek ümidiyle, hoşçakal…

  **************************************************

  Kendimi ararken kaybettim. :)
  Bi de aynı nehirde sadece bir defa yıkanılabilir. Öyleymiş.

 2. insan ilişkileri bir bilimdir.
  kader denir ya; ana karnında başlar yazgı..
  yazılmış kodları çözmek mi?………belki yüzde beş…
  gerisi oğuz saygın gibilerin, cebini doldurmak için..
  saygılar..

  **************************************

  Bilimin sınırları bizim hayal gücümüzle çevrelenmiştir.
  Evet Einstein’in dediği gibi: “Hayal gücü bilgiden daha önemlidir.”
  Yazılmış kodları çözemeyeceğimize inandığımız an çözmek imkansızlaşır.
  Belki de en büyük acizliğimiz neyi bilmediğimizi bilmiyor oluşumuzdur.
  Bu arada Oğuz Saygın’ın kitabını indirimden 3,90 TL’ye aldım. Bence maliyeti kurtarmaz valla. :))

 3. Anjelika says:

  Sen hepsini yayınla, ben test çözmeyi seviyorum.
  Bu arada belki kendimle de tanışırım…
  Başkalarını tanımaktan öte, en zor şey insanın kendini tanımasıdır, bence. Belki de değildir.
  Ne diyorum ben ya?

  :bingung

  ****************************

  İnsanın kendini tanıma süreci galiba tüm ömür boyu sürüyor. :) Olsun zevkli bi şey.

 4. filiz says:

  empati pekte güzel bir şey değil kullanmayı bilmek lazım.hareketin altında yatan nedenleri görünce herkesin kendince haklı olduğunu kebul ediyor sonunda kendin haksız duruma düşüyorsun.benim empati yeteneğim bu yönde gelişti hep.hıım belkide yolun başı bu…iyi bir dinleyiciyim artık empatimi kullanmayı öğrenmem lazım hadi bakalım yazının devamını bekleyelim.bu arada oğuz saygın okumana şaşırdım…

  *************************************

  Bence empatinin amacı, empati yapmakdan daha önemli.
  Amaç kimin haklı olduğuna karar vermekten ziyade, karşımızdaki kişinin algı boyutunu keşfederek olayları onun gözüyle görmeyi başarabilmek olsa gerek.
  Bu arada çoğu kez önce kitaba sonra yazarına bakıyorum. Çok sevdiğim yazarlar hariç.
  Bi de; O da bir şey mi? Nusret Kaya bile okudum ben. :)) ( Umarım yazarlar bu yorumu okumazlar ya. Niye gülüyorsam. ehi. )

 5. Geçen sene yaşam koçluğu hakkında bilgi vermek için gelmişti.Sohbet etmiştik Oğuz SAYGIN ile.İnsan tanıma konusunda uzman evet,mesela beni çok sevmişti:)

  ********************************

  Gerçekten uzmanmış.

 6. ZONTAR says:

  saçmalamak istiyorum.hem de desteksiz bir şekilde ..ahanda saçmalıyorum…bu da bir metaprogram sayılır mı?şöyle ki:

  insan doğduğunu anlayamadığı içindir ki bir gün öldüğünde öldüğünü de anlamayacaktır. ölümünün acı şiddeti ne kadar yoğun olursa olsun.öyleyse tümevarırsak tüm diye bir şey olmadığını sadece anlamsız bir hiçe vardığımızı görürüz ve anlarız anlamakla kalmaz bunu hissederiz.ama şu aşikardır ister tanrı olsun ister başkaca vereceğiniz bir isimle nitelendireceğiniz bir güç olsun,siz hiç biriniz “0” dan başlamadınız.yani, kuralları çoktan konulmuş bir dünyayı bir kainatı veya daha ötesini; önce anlamanız sonra ele geçirmeniz ve daha sonra da kurallarını kendiniz koymanız gerekiyor.fakat burada da bir problemle karşılaşılıyor ki o da şudur:acaba bu kainat dedikleri düdük sahiden var mı?ayrıca olsa ne olur olmasa ?insan farkındalığı hep mekan ve zaman odaklı yaklaşımlarla algılıyor.bence herkes bir gün o varolan teklik olgusunu derinden sarsıntılı bir şekilde hissedecek ve insanoğlunun,hayvanoğlunun ve de bitkioğlunun ve diğer canlıoğullarının ve cansızoğullarının ayrı düştüğü şey her neyse bir türlü ulaşmak isteyip de ulaşamadıkları ve bu uğurda birbirleriyle kıyasıya yarıştıkları o ilkel tözlük, o hegemoniklik ve aynı zamanda tutarsızlığın tutarlılığınDA baş gösteren “o” bir boşa koysam dolmuyor doluya koysam taşıyor dünyasında ne yapmaya çalışıyoruz bizler arkadaş.delimiyiz biz?insanlığın konjonktürel olarak çizdiği ideolojik bir hedef veya hedefler yok sanırım.olsa bile henüz bunu uygulamak için önce insanlığın zaruri ihtiyaçlarının prangasından kurtulması gerekir.soruyorum her yeni güne random başlayan bir güruh nasıl oluyor da bu kadar kendinden emin olabiliyor. böyle bir dünyadan neden bu kadar çok şey beklenir ki bilinmez.olmazdan önce yoktunuz ki.ve de bilinmezden önce hiç bir şey bilmiyordunuz.çün kü gene yoktunuz.hoş olsaydınız da yine de bir şey bilemeyecektiniz çünkü bilinmezde olacaktınız.

  **********************************************

  “İnsanlar zorunlu olarak öylesine delidirler ki, adeta, deli olmamak deliliğin bir başka biçimidir.” – Eric Hoffer

 7. henüz tambir bilgiye sahip olamasamda kafayı yoracak bir yazılım sanıyorum başarılar diliyorum ben uyum derken onu açıklarsanız mutlu olurum

  ****************************************************

  Bence uyum tabiata entegre olmaktır.
  Basit olduğu kadar da zor aslında. :)

 8. bazı insanların algı boyutuna tükürmek istiyorum. en okkalısından

 9. Bu işe yarayabilir. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette