Adalet ve Özgürlük

Adalet ve özgürlük… Böyle büyük kavramların karadelik gibi olduğunu düşünmeden edemiyorum. Her şeyi yutmaya hazır bir karadelik, kendini bile.
Ormesson “Sorun, kişinin her zamankinden daha zorunlu, daha kutsal özgürlüğünü, yeni yaşam koşullarının gerektirdiği kolektif toplum düzeyine ulaştırmaktır.” demiş. İçinde yaşadığımız insan topluluğunun her geçen gün kolektiflikten uzaklaştığını, fakat bireyselliğe yaklaştığı için değil, soysuzlaştığı için bu mesafeyi kat etiğini düşünüyorum. Tarih bu denli soysuz ve insanlıktan uzaklaşabilen, umursamaz bir toplum yaratabilmiş midir acaba? Bu ne kadar aşağılık bir akıldır. Akılsızlığı böyle sefil bir akla yeğlerim ben. Çok dikkatle baktığında anlıyorsun; adalet ve özgürlük kavramlarının birbirinin kuyusunu kazdığını. İnce bir akıl sezebiliyor ancak bu düşmanlığı. Herkese özgürlük adaletsizlik olabileceği gibi katıksız bir adalet özgürlükleri kısıtlamıyor mu?

Fakat düşündükçe anlıyorum. Ne özgürlüğün kısıtlanması ne de adaletsizlik canımı yakan. Kesin inançla bilenmiş kör akılların, kendileri gibi olmayı kabul etmeyecek insanların boyunlarına dayadıkları bir testereye dönüşmüş bu bitmek bilmeyen yok etme arzusu beni kahreden. Dünyadaki en vahşi hayvandan daha acımasız şekilde ve yaşadığı coğrafyanın, o batılın, o kılık değiştirmiş bağnazın, o şark kurnazlarının Şeytan tarafından eğitilmiş zekasıyla saldırıyorlar üzerimize. Henüz bu seviyesizliği tanımlayabilecek bir kelime bulamadım sözlüklerde.

Fakat onurlu bir yürek. Tek bir yüreğin bile varlığı her şeye bedel işte. Adalet bir karadelikse eğer, umut evrenin kendisi bence…

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

2 Cevaplar Kime:“Adalet ve Özgürlük”

  1. misafir says:

    diyemiyorum bişey.

  2. Bazen en fazla şeyi bir şey demeyerek demiş oluruz. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette