Sınırsız Beyin Gücü / Nejat SEZİK – III

Çok kısa süreli hafıza engelini aşmayı başaran bilgiler, yeni bir ortama kavuşurlar. Yeni bir ortama kavuşmakla kalmaz, ortamın yapısını da değiştirir. “Çok kısa süreli hafızamızdan kısa süreli hafızamıza geçen elektrik akımı bu hücrelerin yapısını değiştirerek bu hücrede ribonükleik asit (RNA) oluşumunu sağlarlar. Ribonükleit asit bu kısa süreli hafızamızda 10 ile 30 dakika arasında kalır. Bu bilgi ilgi alanımıza girmiyorsa bu süre sonunda RNA bozulur ve hücre eski haline döner. Eğer ilgi alanımıza giriyorsa o zaman RNA kısa süreli hafızadan uzun süreli hafızamıza geçer. Uzun süreli hafızamıza geçen RNA doğrudan uzun süreli hafıza içinde var olan DNA’mıza bağlanır. DNA, RNA’nın bağlanmasıyla şekil değiştirirken RNA’nın taşıdığı bilgiler aminoasitler olarak bu hücreye kaydolur ve bu bilgiler artık sonsuza kadar bizimle beraber kalacaktır, hiç unutulmadan sonsuza kadar, biz unuttuğumuz zannetsek bile. İşte hafıza konusunda en önemli mesele budur. Çünkü yeni bilgi insanın DNA’sını değiştirmektedir. Yani bilgi beyne geldiğinde gerçek anlamda varlığı yokken, protein sentezi sonucu DNA’yı değiştirip varlığa bürünmektedir.

Yazıdan anladığım kadarıyla; soyut bir kavram olan bilgi, kalıcı hafızamıza yerleştiği an somut bir yapı olabilmektedir. Bu gerçekten üzerinde düşünülmesi gereken bir konu bence. Sır kutusu olan beynimizin keşfedilmeyi bekleyen bir çok gizemi bulunmakta. Onun kıvrımlarında saklanmış inler, cinler, periler dışarı çıkmak için birilerinin bu sırları çözmesini bekliyor.Nefes aldığımız sürece elde ettiğimiz bilgiler, DNA’mızın bir parçası olmak için beynimizin dehlizlerinde bilinmedik dansına devam ediyorlar. Belkide bu yazıyı okurken size aktardığım bu bilgiler benden bir parça olarak beyninize yerleşiyor. Aslında bilgi alışverişinde bulunan kişiler birbirinden aldıkları parçaları kendilerine ekliyor farkında olmadan. Haberleşme kanalları genişledikçe, daha fazla bilgiyi daha hızlı aktardıkça, geçen her an daha fazla bizleşiyoruz. Diyorum da inanmıyorsunuz; toplu halde delircez. :)

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

2 Cevaplar Kime:“Sınırsız Beyin Gücü / Nejat SEZİK – III”

  1. Çünkü yeni bilgi insanın DNA’sını değiştirmektedir.
    vış demek isterim.

  2. Hatta abovv da denebilir. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette