Yürüyen Beyin

Yürüyen Beyin

 

Soldaki resim, beynin hareketsiz bir oturuştan sonraki görüntüsü

Sağdaki resim ise, 20 dakikalık bir yürüyüşten sonraki görüntüsü..

Görüldüğü üzere yürüyüş beyin aktivitesini hatırı sayılı derecede artırıyor ve hareketliliğin olduğu bölge genellikle mutlulukla ilişkilendiriliyor.

2009 yılında İsveç’te yapılan araştırmalar da kalp atışlarını hızlandıran egzersizlerin beyin gücünü artırdığını kanıtlamıştı.

Aynı şekilde 2011’de ABD’de yaşlılar üzerinde 1 yıl süreyle yapılan deneylerde; kalp atışlarını belli bir ritimde tutarak günde 40 dakika yürüyüş yapan kişilerde beyindeki hiokampüsün büyüyüp, hafızanın arttığı; pasif gruptakilerde ise hipokampüsün küçüldüğü gözlemlendi.

İşte size beyninizi geliştirmek için basit bir çözüm,

Bol bol yürüyün veya yürüyüşlere katılın.

Kaynak: www.fwmail.net

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

18 Cevaplar Kime:“Yürüyen Beyin”

 1. imagine says:

  yürüdükçe, her adımda atarım kederimi, sıkıntımı… coşkumu da katlarım… beyinden gelen sinyallerle duygu-durumu da değişiyor insanın…

 2. İşte budur. :)

 3. imagine says:

  ve mekanın önemi çok yok aslında yürürken… kalabalık bir kaldırımda bile Torosları adımladığını hayal edebilir insan. bir de konuyla ilgisi yok pek ama, otobüste veya metroda otururken dışarı izler ya insan, heryer tanıdıktır, ben bazen sanki başka bir ülkedeymişim, oranın tamamen yabancısıymışım gibi bakmaya çabalarım, zorlarım kendimi ve başardığımda bunu herşey değişir,hayatımda ilk kez görür gibi bakmak müthiş keyifli olur… algımla oynamayı seviyorum yahu… :)

 4. Bence en güzel deneylerden biri bulunduğun yerde bir an için gözlerini kapatıp açtığın zaman “Şimdi fark ediyorum” la başlayan bir cümle kurabilmektir.

 5. yürüyorum, öyleyse varım!:)

 6. Bence var olduğun için yürümekten daha önemli bu. :)

 7. Eksenini kaydır biraz, sıkılmadın mı bu yazılardan?
  Nedense hep aynı!,,

 8. Sıkılmıyorum. Beyin ile ilgili her şey ilgimi çekiyor. Dikkatle bakılmadığı ve analiz edilmediği takdirde bazı yazılar arasındaki farkı herkes göremiyor. Yine de eleştiri için çok teşekkür ediyorum.

 9. Klasik Tamer cevabı şaşırmadım :)

 10. Nedense canım bu gece seninle uğraşmak istedi.

 11. Klasikler iyidir. :) Şaşırmamış olman daha da iyi.

 12. Umarım hoşuna gitmiştir. :)
  :bingung:

 13. Fazlasıyla….
  Tanımışım seni demekki yada sen alışkınsın bu tür yorumlara
  Çok eğlenceli ya kim olmadığımı bilmeden yazman

 14. Bence en güzel kısmı bu. :) ( El çırpar, mutludur. )

 15. Deli…
  Uykum geldi iyigeceler

 16. İyi geceler.

 17. misafir says:

  başlık çok güzel, gülümsetti beni :)
  ben de yürüyüş yapmaya başlayacağım, umarım işe yarar Heh

 18. İşe yarayacağına eminim. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette