Kara Gün.

Mümkün olduğunca siyasetten uzak, bilgilendirici, felsefi ve sosyal ağırlıklı paylaşımlar yapmaya özen gösteriyorum. Fakat bu gün şirazem kaydı. Miğdem bulanıyor. Tiksinti kelimesine sığdıramayacağım bir ruh hali içerisindeyim. 
Bazı organizmalar maden faciası üzerinden siyaset yapmayın demiş. Şimdi o varlıklara sesleniyorum. Arkadaş, bu tür problemleri müzikle mi çözeceksiniz! Milletin çıkarını ilgilendiren konuları hangi partinin faydasına olacak diye düşünmek ruh hastalığıdır. Bırakın artık parti tutmayı. Sebep sonuç ilişkilerini değerlendirin. Ülkede neler oluyor bir bakın. Partizanlığı bırakın. Ordu hapiste, kumpas deniyor kimsenin kılı kıpırdamıyor, yargı ele geçmiş deniyor öylece seyrediyorlar, milyarlarca dolar havalarda uçuşuyor umursayan yok. Kimse ne söylendiğine bakmıyor kimin söylediğine bakıyor. Eğer tuttuğu parti ( takım ) bir şey söylüyorsa doğru, başka biri söylüyorsa yanlış.
Soma’daki madenlerin incelenmesi için Meclis komisyonu kurulması talebi 20 gün önce red edilmiş. Şimdi soruyorum; bu önergeyi red edenler sorumluluğu alacaklar mı? Tabi ki almayacaklar. Bence kömür dağıtmaya devam edecekler. Daha nükleer santraller kurulacak. Bakalım ondan sonra ne olacak? Sorumluluk almak haysiyet ister, oysa her olayda başka birini suçlamak çok daha kolay. Eminim asıl sorumlular, alıştıkları gibi başkalarını suçlu çıkartarak bir sorumluyu hemen bulacaklardır.
“Bir ülkeyi tanımak istiyorsanız, o ülkede insanların nasıl öldüğüne bakın.” demiş Albert Camus.
Benim bu konudaki son diyeceklerim : Çoğunluk, demokrasiyle beslenerek, kalabalığın diktatörlüğü haline geldiğinde; bunun bedelini azınlıkla beraber ödemeye hazır olmalıdır!..
Evet hazır olun, çünkü zamanı geliyor.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

6 Cevaplar Kime:“Kara Gün.”

 1. sayın benoyum,eğer hükümet 1 mayısta gösterdiği yüksek titizlikle ve beraberinde tavizsiz bir şekilde, fevkalade katı bir şekilde işcilere karşı uygulattığı güvenlik önlemlerinin veya tedbirlerin onda birini ,Taksimde toplanacak işcileri dağıtmak için kullandığı kadar, işcilerin çalışma koşullarını denetlemek ve iyileştirmek için için,iş adamlarını denetlemek için uygulatsa kolay kolay, bu türden kazalar yaşanmaz diye düşünüyorum….hani 1 mayıs öncesi, camdan çerçeveden bahsedenler,bu vebali dile getirenleri ,hükümeti yıpratmaya çalışmakla suçlamaya devam mı edecekler….birilerinin niyeti hükümeti yıpratmak olsun ,fakat bu görünür gerçeklerin niteliğini değiştirir mi???Evet bu kaza her türlü Siyasi çekişmeye alet edilmeyecek kadar elim ve vahim bir olaydır ama bu olay “aynı zamanda SİYASETİN DİZAYN ETTİĞİ yani, yasalar ve yürütme organları eliyle kullandırdığı yetkiler ve düzenlemeler ile MÜSEMMA’dır” yani bu olay direkt olarak SİYASETİN KONUSUDUR..sayın benoyum bu konuda çok haklısınız…. aynı olay gelişmiş demokrasilerde olsaydı ,hangi hükümet acaba bu tür ucube laflar edebilirdi???işin garibi Bir Takım “basın yayın kuruluşları” manşetlerinde bu olaya yer bile vermemişler ,hala cumhurbaşkanlığı veya paralel yapı konuları ve benzer şekilde iç siyasete dair diğer konuları Gündemlerine almışlar,onları görmüşler manşetlerinden…Muğla Yatağan’daki LİNYİT İŞLETMESİNİ ÖZELLEŞTİRME çabaları, zaten her şey ortada, HALA DEVAM EDİYOR,ANCAK BİR ÜÇÜNCÜ DÜNYA ÜLKESİNDE ÖRNEĞİNE DENK GELEBİLECEĞİMİZ BİR KAZA(Hindistan,Çin,Pakistan,Afganistan,Somali,Sudan vb)…emek yoğun üretim yapan bir ülkeyiz,üstelik ABD gibi nitelikli Emek-Yoğun değil vasıfsız emek yani “Modern Kölelik”….köküne kıran mı geldi,olmadı Suriyeden İşci ithal ederiz,bir de hep övünüyorlar,neymişşşşşş, GSYH’mız artmış!!!! bir sorun bakalım Türkiye’de elde edilen GSYH’yı oluşturan mallar’ın kıymetlerinin(ARTI DEĞERLERİNİN) ORANI, ÜRETİM FAKTÖRLERİNİN DAĞILIMINDA(Bileşiminde) Emek Faktörünün payı kaç Sermaye faktörlerinin payı kaç,EMEK İSTİSMARI BİR İNSANLIK SUÇUDUR…Çinde gündeliği 1 dolara çalışırken parmakları yara bere içinde kalan fabrika işcilerinin,tarım işcilerinin ter,gözyaşı ve sabrı ile ürettiği mallar ile büyümesi benim içimi kanatan bir şey…maalesef,böyle bir büyüme şekli ile iftihar edelimez…6 gün bir maden işcisi çalıştırılır mı ARKADAŞ….!!!6 gün yahu!!!!SICAK PARA(Faiz geliri elde etmek için gelen geçici/kısa vadeli Yabancı sermaye)gelir,Bir madenin hisselerini satın alır,maden değer kazanınca satar ve gider,DOĞRUDAN YABANCI SERMAYE İSE DAHA ÇOK AVM,MARKET VE RANT ALANLARINDA(yani üretim değil tüketim) yani TİCARİ ŞİRKETLER KURARAK YA DA HALİHAZIRDAKİ’ni satın alarak yatırımlar yapar…VODAFONE ,AVEA,MİGROS,VE BENZER DİĞER BÜYÜK MARKETLER gibi…peki biz NASIL BÜYÜYORUZ,SERMAYE İLE BÜYÜMÜYORSAK “EMEK İLE BÜYÜYORUZ DEMEKTİR” yani KANLA,GÖZYAŞIYLA,YORGUN BEDENLERİN ÜZERİNDE TEPİNEREK,,,,,,,,,,…..VASIFSIZ EMEK YOĞUN TEKNOLOJİLERİ KULLANARAK BÜYÜDÜĞÜNÜ İDDİA EDEN BİR ÜLKEYİZ MAALESEF…

 2. Kömür dağıtarak gelen kömürle dağılır.

 3. misafir says:

  insanca, pek insanca.

 4. Bedelimize doğru hızla yol alıyoruz.

 5. Bu siteyi yaklasi iki haftadir takip ediyordum bu yazinizi okuyunca artik takip etmeyi birakicam

 6. İnsanlar sadece hoşlandıkları değil bazen hoşlanmadıkları yazılardan daha fazla şey öğrenebilirler. Gelişmiş insanların en belirgin özelliği sağduyularıdır. Takip etmeme kararınıza saygı duyuyorum. Bu arada her türlü eleştiriye açık bir insanım. Yazımda yanlış olduğunu kanıtlayabileceğiniz bir bilgi varsa derhal düzeltmeye hazırım, karşı olduğunuz bir düşünce ya da fikri ise tartışmaya hazırım.
  Apolitik bir insanım. Hiçbir cemaat ve partiyi tasvip etmiyorum. Çünkü ülkemde beni temsil edebilecek tek bir parti, tek bir yapı, kuruluş vs. bulamadım şu ana kadar. Fakat herhangi bir grubu ya da düşünceyi kendime göre hatalı görürsem sebebiyle beraber belirtiyorum. Çünkü tez-antitez ve sentez sürecine büyük saygı duyuyorum. Antiteziniz varsa sentez yapılabilir.

  Şimdi, paradoksal bir soru soruyorum: Gelişmiş bir ülkede 300 den fazla kişi maden kazasında ölse ne olurdu? Aslında basit gibi görünen sorunun içinde bir cevap gizli: Gelişmiş bir ülkede 300 kişinin ölümüyle sonuçlanan bir maden kazası olması dünyaya göktaşı düşmesinden daha düşük bir olasılıktır. İddia ediyorum gelişmiş bir ülkenin madenine sabotaj yapın bu sayının yarısına yaklaşamazsınız. Ancak hava saldırısı yaparsanız belki 300 kişiyi öldürebilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette