Horus’un Gözü

Beynimizdeki bilgi akış yollarının keşfi, görsel beyni anlamada devrim yaratmıştır. Görsel beyin dış dünyadan gelen bilginin içeriye doğru aktığı tek gidişli bir cadde gibi değildir. Beynin derinliklerinden gelen ve geri beynin derinliğine dönen yoğun miktardaki depolanmış bilgi, çift yönlü bir cadde gibidir. Dolayısıyla dünyayı algılamamız, gözümüzün önünde durandan değil, görmeyi umduklarımızdan etkilenmektedir.

Beyniniz basit anlamda size çevreyi olduğu şekli ile görmenize izin vermiyor, onun yerine sizde kayıtlı olan hafızayı kullanarak kestirmeden gidiyor. Mesela baktığınız bir odanın görüntüsünü yaratmak diğer tüm odaları nasıl görmeyi umduğunuza bağlı.

Görsel hafızamızın gözümüzün önünde duranı algılamamızı nasıl etkilediğine şahit olmaya hazır mısınız?

Öyleyse Ames’in odasını ve The Escherian Stairwell’i seyredin. :)

Ames Odası

The Escherian Stairwell

İlk aşamayı geçtiniz. Şimdi Dünya’yı Horus’un gözüyle görmeye hazırlanın. :)

Horus Gözü

Horus‘un gözü, Antik Mısır tasvirlerinde ilâh Horus’un “Ay gözü” de denilen sol gözüne verilen addır.

Horus’un gözü, biçimsel anlamıyla, Tanrı’nın “bir”liğini (tekliğini) matematiksel olarak gösteren bir semboldür. Bu anlam şöyle açıklanır: Bir bütün ikiye bölündüğünde 1/2 elde edilir. Bu da ikiye bölündüğü takdirde 1/4 elde edilir. İşleme bu şekilde hep ikiye bölme ile devam edilirse sırasıyla, 1/8, 1/16, 1/32 ve 1/64 elde edilir. Bunların tümü toplandığında ise 63/64 bulunur. Buradan şu sonuç çıkar: Bir bütün, sürekli olarak ikiye bölünmeye devam edilirse, toplam değerde, sonsuzluk hariç, hiçbir zaman bire, birliğe ulaşılamaz; yalnızca Mutlak (Tanrı) bir’dir. Horus’un gözü “glifler” denilen parçalardan oluşur ki, bu altı parça, sırasıyla, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32, 1/64’ü ifade eder.

Horus Duyu

Altıya bölünmüş bu gözün her bir parçası insanın sahip olduğu düşünülen altı duyuyu simgelemektedir. Bunlar koku alma, görme, düşünme, duyma, tat alma ve dokunmadır.

6 Duyu

Horus’un gözü, manevi anlamıyla, vicdanın gözünden hiçbir şeyin kaçmayacağını, insanın iç âlemindeki her niyetini ve yaşamdaki her davranışını gözden kaçırmayan bu merhametsiz yargıcın keskin bakışını sembolize eder. Bu vicdanın 24 saat kapanmadan açık kalan gözüdür. Bu yüzden Güneş ve Ay, Horus’un gözleri olarak ifade edilir. Çünkü Güneş ve Ay’ın her ikisi nöbetleşe, gece ve gündüz insanın üzerinden eksik olmaz, Horus’un 24 saat açık kalan gözleri gibi. (Bu nedenle Horus’un gözü güneşle temsil edilen Ra’nın gözü olarak da ifade edilir.)

Dilerseniz bu kadar bilgiden sonra Ra’nın Gözü’nün sembolü ile İnsan beyninin resmini karşılaştıralım.

Horus ve beyin

Horus ve Beyin Bölümleri

Bu keskin benzeşmeye rağmen Mısırlıların beyin hakkında şu an bizim bildiğimiz kadar bilgi sahibi olduğuna inanmak gerçekten güç. Fakat mitolojik sembollerin farklı bir bakış açısıyla incelenmesi, bilgi edinmekten öte bilginin ne olduğu bilgisini edinmemize de katkı sağlayabilecektir bence.

Sonuç olarak; gözümüzle bakarak çevremizde gördüğümüzü sandığımız her şey, aslında beynin bilgi repertuarında yer alan şekiller, imgeler ve düşüncelerden oluşan bir algıdan başka hiçbir şey değildir. Neyi görmek istiyorsak onu görüyoruz ve gördüğümüz şey bilgi repertuarımızın kapasitesi kadar zengin olabiliyor.

Belki de eski Mısır uygarlığından hala öğreneceğimiz çok şey vardır. Çünkü günümüz insanının beş duyu olarak sınırladığı duyu yeteneklerine Mısırlı’lar altıncı duyu olarak bundan yaklaşık 5000 yıl önce düşünme yeteneğini eklemişler.

Yıl 2014 ve Dünya’daki fiziksel olaylar, sebep sonuç ilişkisi içerisindeki her hareket, sadece beş duyu organımızla tanımlanıyor. Fakat ben bu beş duyunun ötesi olduğunu düşünüyorum. Belki de bir kaç nesil sonra insanoğlunun dünyayı kavrayışı tamamen bu beş duyunun ötesine geçecek ve geçmişe bakıp, bizim ilk insanlar hakkında söylediklerimizi şu an sadece beş duyusu ile yaşayanlara söyleyecekler. Belki de hayatta karşımıza çıkan her zorluk, çektiğimiz her acı ve her çaresizlik durumu, bizi beş duyunun ötesine taşımak için karşımıza çıkmış birer fırsattır. Yaşadığımız her güçlükte frekansımız değişiyor ve bir üst basamağa çıkıyoruz. Hayatı anlamlandırmak, doya doya yaşamak, huzur ve dinginliği bulmak için bir insanın aşması gerekenleri yaşıyor olmamız evrenin bize bir hediyesi olsa gerek.

Belki de her şey sonsuz bir döngüden ibarettir ve bir küre içerisinde 5000 yıl önce yaşamış Mısır uygarlığından uzaklaştığımız kadar onlara yaklaşıyoruzdur.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

5 Cevaplar Kime:“Horus’un Gözü”

 1. kaynakbu says:

  Çok güzel ve ilginç bir yazı, yorumların da öyle.

 2. Değerlendirme için minnettarım. Ne yazık ki insanların büyük bir kısmı uzun yazıları okuyamıyor. Okuyanları takdir ediyorum. :)

 3. misafir says:

  “Yaşadığımız her güçlükte frekansımız değişiyor ve bir üst basamağa çıkıyoruz. Hayatı anlamlandırmak, doya doya yaşamak, huzur ve dinginliği bulmak için bir insanın aşması gerekenleri yaşıyor olmamız evrenin bize bir hediyesi olsa gerek.”
  ağlayasım ve hiç susmayasım geldi…

 4. Hediyeyi kabul etmek huzur verir.

 5. 63/64 Sümer rakamlarıyla bir cetveli 360 derecelik bir cenber hesabı oluşturur /pi/ altın orani/ pisagor/ ve nice formüller bariniyo. 😊

  ******************************

  Belki de geçmişe doğru ilerliyoruzdur. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette