Augustinus

Augustinus, 354-430

 


Kuzey Afrikalı filozof ve teolog
Tema: İlk günah
Tekrarladığı Fikir: Kurtuluş bu dünyada değildir.
Başyapıtları: İtiraflar, Tanrı’nın Şehri

Hippo Piskoposu ve bir Platoncu olan Augustinus, 410 yılında Roma’nın Vizigotlar tarafından yağmalanması sırasında tesadüfen orada bulunuyordu. Oysa Roma çoktan Hıristiyanlığa geçmişti ve dolayısıyla Tanrı’nın koruması altında olması gerekiyordu. Augustinus, ilk günah doktrinini geliştirerek bu sorunu ortadan kaldırdı. Ayrıca itiraflar eserindeki duasıyla da ünlüdür. “Beni iffetli kıl… ancak henüz değil.”

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

4 Cevaplar Kime:“Augustinus”

  1. “Beni iffetli kıl… ancak henüz değil” bencilliğiyle “emekli olduktan namaza başlayacağım” yalanı başa baş yarışır bence.

  2. “Beni sabırlı kıl, hemen” de var aralarında. :)

  3. misafir says:

    çok güldüm buna. bir Oyumben sözü olmasın bu ? :)

  4. O devirde yaşamış olsaydım sanırım önce ben söylerdim. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette