Bir Manyağın Filozoflarla Konuşması / Konfüçyüs (3)

Ertesi gün aynı yer.

I- Üstat dedi ki: “O burada mı?”

II- Tzu yü “Kim efendim? Kimden bahsediyorsunuz?” dedi

III- Üstat dedi ki: “Oyumben’den bahsediyorum be adam… Burada mı?”

IV- Tzu yü “Hayır görünmüyor efendim” dedi.

V- Üstat dedi ki: “Peki o zaman konuşmamıza başlayabiliriz. Yiyecek pirincim, içecek suyum ve kolumu dayayacak bir yastığım var. Bunlarla ben mutluyum. Zenginlik, şan, onur doğru olmayan bir yolda elde edilirse, bunlar benim için uçan bulutlar gibidir.”

VI- Tzu-chang sordu: “Üstat şu gelen Tzu yü değil mi? Ne giyinmiş öyle O? Aman Tengrim yanındaki… Yanındaki, Oyumben! İstersen konuşmayı bırakıp çiçek topluyormuş gibi yapalım.”

VII- Üstat dedi ki: “Sus! Geldiler. Tzu yü! Bu kıyafetlerde neyin nesi? Üstelik kafanı da kazımamışsın bu gün? Açıkla bize.”

VIII- Tzu yü dedi ki: ”Ben… Şeyy… Ben artık etek gibi kıyafetlerle ve kel kafamla şebelek gibi olduğumu düşünüyorum. Dünden beri Oyumben’le konuşuyoruz. Bana güzel şeyler anlatıyor. Üstat artık ben saç uzatacağım.”

IX- Tzu-chang “Sakin olun üstat dinginleşin… Üstat! Beni duyuyor musunuz? Sabit bir noktaya bakıp, gözlerinizi pörtletmeyin! Korku veriyorsunuz.” dedi.

X- Üstat dedi ki: “O nasıl lakırdı Tzu yü? Sen neler diyorsun? O altına giydiğin şey de ne?”

XI- Tzu yü dedi ki: “Hocam Levi Strauss bulmuş bu giysiyi, sağlam ve bir o kadar rahatmış. Mavi cin bu, Kot da deniyormuş efendim. ”

XII- Üstat dedi ki : ”Suusss… Sus artık. Dayanılır gibi değil bu sözler. Bütün öğretiler yitmiş sende. Sonra o kulağına soktuğun şey de nesi? “

XIII- Tzu yü dedi ki: “Oyumben verdi onu. Kulağıma taktığımda hoş sesler geliyor. 2 gigabyte mp3 alıyormuş. Bu arada sakın gigabyte ve mp3′ün ne anlama geldiğini sormayın efendim. Oyumben bunu bana  açıklamaya çalıştığında beynim çırpıklandı, adeta aura oldum. Ehi…”

XIV- Üstat dedi ki:”Aağğğkkkk. Ehi mi? Sen de mi o garip ifade ile gülüyorsun artık? Ulu Tengri belanı versin Tzu yü. Chang gidelim buradan …”

XV- Oyumben dedi ki: “Fakat üstat, ben size erdemi nasıl yükseltebileceğimizi, kötü davranışları nasıl düzeltebileceğimizi, yanılgıları nasıl anlayabileceğimizi sormuştum”, siz de; “Gerçekten güzel bir soru!” demiştiniz ve  “Önce, gereken şeyi yapmak ve başarıyı sonra düşünmek. Bu, erdemi yükseltme yolu değil midir; kendisinin zayıf yanlarını anlatmak ve başkalarının kötülüklerini söylememek… İşte bu kötülüğü düzeltmek değil midir? Ufak bir öfkeyle yaşamına kıymak ve ailesini derde sokmak. Bu bir yanılgı değil midir?” demediniz mi? Ha! Demedim deyin hadi! Hadi desenize! ehi.”

XVI- Tzu yü dedi ki: “Üstat lütfen şu parçayı dinleyin. Tengrim harika bir şey.” Sonra kulaklığın tekini çıkartıp Üstat’a uzattı. Bir yandan kafasını ileri geri hareket ettirerek ritim tutuyordu.

XVII- Üstat dedi ki: “Artık ben bir düşünce kabızıyım. Şuracıkta inildemek, höykürmek ve usul usul titremek istiyorum. Yediniz lan beni. Ağk.”

XVIII- Oyumben dedi ki: “Titre Üstat, Titre ki, kendine gel. Titre ve oluşturduğun rezonansda varlığımızı duyumsayalım. Her şey titrer. Sen de titre.“

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

3 Cevaplar Kime:“Bir Manyağın Filozoflarla Konuşması / Konfüçyüs (3)”

 1. çok ama çok güldüm.
  başbakanlık konutunda da görmek isteriz sizi :) en çok oradakinin ihtiyacı var titreyip kendine gelmeye.

  **************************************

  Orada sadece titreme oluyor. :)

 2. Mist Ral says:

  güldüm (istemsiz ) Smile

  **************************

  Geçer. :)

 3. Beyindeki çırpıklanma acaba şu yemek programlarında anlatılan yumurtayla şekeri çırpıyoruz’daki çırpma eyleminden türeyen bir çırpıklanma mı yoksa rahmetlik anneannemin ”ayaklarım uyuştu” yerine ayaklarım çırpıklaştı dediği bir çırpıklanma durumu mu gerçi her iki durumda da beyinde bir çarpılma çurpulma söz konusu sanırım ama yazık yani Tzu yü’ya daha yeni aydınlanmışken ve taze çıkmış bir kot giymişken de bu yapılmaz yanii :) Ehi :))

  çok ama çok güldüm filozoflarla dialog yazısını görünce ciddi ciddi bir sorgulama ;hiçlik-benlik gibi kavramları irdeleyen bir yazı çıkacak karşıma diye beklerken böyle bir dialog beni benden aldı :)) bence komedi üzerine denemeler yazmalısınız ;bayıldım

  ***********************************

  Beğenmenize sevindim. Bu arada böyle bir kitap yazdım. :) Kitabın adı OYUMBEN :)
  Sitenin sağ yanında linki mevcut: http://www.benoyum.com/2016/05/30/oyumben-tamer-karslioglu/

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette