Pinna-Brelstaff Yanılsaması

Aşağıda yer alan şekilde, ortadaki mavi çarpı işaretine odaklanalım. Bir süre sonra, içe büzülüp dışa genişleyen çemberlerin sağa ya da sola doğru hareket ettikleri yanılsamasına kapılacağız.

Bu video Flash Player 9 gerektiriyor.

Yanılsama diyoruz çünkü gerçekte sağa ya da sola hareket yok. Tek yaptığımız şekli yaklaştırıp uzaklaştırmak. Peki, öyleyse yanlış algımız neyin sonucu?

Öncelikle sorumuzu bilimsel olarak tanımlayalım: Ne zaman ki 2 boyutlu durağan dokular gözümüzün çeperlerine doğru genişleyip büzülme hareketi gösteriyor, gerçek hareket yönüne dik bir başka hareket algılıyoruz. Tıpkı Pinna çemberlerinde olduğu gibi! İkinci basamakta da sorumuza yanıt arayalım:

Göz hücrelerimizin yalnızca kendi uzamsal alanlarına rastgelen özel uyaranlara yanıt verdiklerini biliyoruz. Özel uyaran ne olabilir? Örneğin, bir göz hücresi için ışık, ya da deri hücresi için ısı. İşte, tıpkı bunlara benzer özelleşmiş bazı hücrelerimiz de harekete duyarlı. Kapsama alanlarına hareket eden bir cisim girdiğinde, sinyal vermeye başlıyorlar. Ancak hareketin yönünü belirleyebilmek bir hücre için hiç de öyle kolay değil. Kimi zaman kuşkulu durumlar oluşabiliyor.

Animasyon: Sinan Erdem

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

4 Cevaplar Kime:“Pinna-Brelstaff Yanılsaması”

 1. 2 yaşındaki mıkırcık kahkahalar atarak izliyor.bendeyse hareket etmediler ortadaki mavi x de büyüdü küçüldü sadece

  *********************************

  Fakat nasıl olur? Hareket etmeleri lazımdı. :) Göz hücrelerin evrim geçirmiş olabilir.

 2. Anjelika says:

  Hıımmm! Çok bilimsel bir paylaşım oldu. Bu eğitimsel çabalarının karşılığını nasıl ödeyeceğiz bilemiyorum doğrusu. Question

  **********************************

  Karşılıksız çabalıyorum. Kendi kendime debeleniyorum. :)

 3. yanılsamaktan içim dışıma çıktı yahu! Hypnotized buna benzedim hafiften.
  Bu arada kuş nerede? Seviyordum ben onu ya Cry

  ****************************************

  Ben artık ne zaman yanılsadığımı ayırt etmekte zorlanıyorum.
  Neyin yanılgı neyin gerçek olduğuna da emin değilim.
  Belki de hepimizin aynı anda yanılsadığı şeyleri gerçek sanmaya devam ediyoruzdur.
  Diğer yandan kuş uçtu. Bir sabah baktım ki yok. Uçmuş olmalı. O artık özgürmüş. Mutlu olduğu söyleniyor. Göç etmiş. Öyleymiş. Belki tekrar döner. Bilmiyorum.

 4. Basim dondu cok kotu. Uzandim su iciyorum:)

  **********************************

  Belki de yanılsamalara karşı alınacak en güzel tedbir bu. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette