Albümdekiler / Gülsen VAROL

Anılarımızın ölümsüzleştiği bir albümün içini açıp her resme bakışımızda, nasıl ki o resmin çekildiği  ana ve duygusal boyuta sıçrama yaşıyorsak, Albümdekiler kitabının sayfalarını her çevirişinizde bir insanın yaşamı algılayış öyküsünün, farklı duygusal boyutlarının, acılarının, sevinçlerinin ve umutlarının oluşturduğu büyülü bir anafora kapılıyorsunuz.

Gülsen VAROL’un, kimi zaman beyinleri tokatlayan, kimi zaman korteks tabakasını kadifeyle cilalayan üslubuyla yazdığı ve kendine has farklı bakış açısıyla yarattığı dünyalara bizi davet eden Albümdekiler’i bir solukta bitirdim.

Bir kaç sayfaya sığdırılması mümkün olmayan anlatımların, bir kalem sihirbazı tarafından ustaca harmanlanıp damıtılması sonucu oluşan konsantre tadın, ruhumda yarattığı etkisinin benliğimi bir krema gibi kaplamasının zevkini yaşıyorum şu an.

Tool Booth; “Buradan bir kova su gibi görünüyor ama bir karıncanın bakış açısından engin bir okyanus, bir filin bakış açısından sadece soğuk bir içecek, bir balığın açısından ise elbette onun yurdu…” demiş.

Bu kitap okuyucu için sadece bir kitap olarak agılanabilir, fakat eminim ki onu yazan kişi için Albümdekiler, hayatın binbir türlü oyunlarına rağmen sürdürülen bir yaşam manifestosu.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

15 Cevaplar Kime:“Albümdekiler / Gülsen VAROL”

 1. Albümdekiler’in benim yaşamımda öyle özel ve öyle farklı bir yeri var ki… Bunu sanırım kelimelerle ifade edemem. Gerek kitabın içeriği ve gerçek yaşam öyküleri gerekse kitabın yazarının “çok özel” biri oluşu benim için hissettirdiklerinin ifade edilemez oluşuna sebep.

  Kitap üzerine pek çok yazı yazıldı, ben de dahil olmak üzere ama emin ol okuduğum en farklı yazı buydu. Albümdekiler sayesinde “BİZ” olabilmek de hem bir ayrıcalık hem de bu ailenin bir üyesi olabilmek çok mutluluk verici.

  *********************************

  Bazı kitaplar sadece okunur, çok nadir bazı kitaplar ise insanın ruhuna dokunarak beni, biz yapar.
  Büyü bu :)

 2. “Bir şeyin bitişi,aslında başka şeylerin başlangıcıdır.O anı yaşarken bunun farkında olamayız.Biten güzelliklerin acısıyla,belki de yeni başlayan farklı güzelliklerin,kıymetini bilmeden heba olmasına sebep oluruz”(Albümdekiler syf.165)
  Öğrendiğim o kadar çok şey var ki bu güzel kitaptan,gözün görmeden sevebildiği ender insanlardan O…
  Nihansu sayesinde sayfası hakkında çok güzel bilgiler edinmiştim.Kitabı okumakla duygularım daha da pekişti.
  Bu kitabı okuduğum için şanslı hissediyorum kendimi.

  ****************************

  Biten güzelliklerin acısı, yeni başlayan güzelliklerin farkına varmamızı engellediği zaman hayat patinaj yapar.
  Ve güzelikler kaçırıldığı zaman acıya dönüşür.
  Bir kitap sayfasından bunu öğrenebiliyor ve uygulayabiliyorsak eğer bu gerçek bir şanstır.
  Evet şanslıyız…

 3. İnanamadım gözlerime.. Yani senin kitabımı daha önce okuduğunu zannediyordum. O nedenle! Umulmayan ikram daha mı hora geçiyor nedir??? Senin tarzın olmadığını düşündüğüm anlatımları, yaşanmışları böylesine güzel ve profesyonelce sunuşuna hayran kaldım.. Zaten ben, kendi ifademden daha çok, kitabım için yapılan yorumlardaki müthiş ifadelere hayran kaldım sevgili oyumben..
  Umarım seni sınıf başkanı yaptım diye bana kıyak geçmedin!! :)

  Teşekkürler başkanım..

  **************************

  Güzel insan,
  Kitabı sana imzalatmadan önce okumuştum.
  Bir akşam başlamıştım Albümdekiler’e ve ertesi gün bir yolculukta bana eşlik etmişti kitabın. Yolun nasıl geçtiğini anlamamıştım.
  Genelde bilişim, felsefe, sosyoloji bazen de politik kitaplar okuduğum doğru. Fakat kitabın benim için farklı bir tarzın kapısını araladı…
  Seni tanımış olmaktan mutluluk duyuyorum.
  Valla kıyak geçmedim. :)

 4. Hiç hoşuma gitmeyen hatta son derece sinirlendiğim bir şey yapmak istiyorum şu an sayın başkanım.. izninle!! Sevgili Nihan’ıma ve Ezgi’me senin vasıtanla ve izninle teşekkür etmek istiyorum..Ve, az bi şey şımarmak istiyorum!! sonra…. çokça ağlamak!!!

  “BİZ” olmak ne güzel sevgili mimarım!

  ******************************

  Umarım teşekkürlerin buradan gönderdiğin kişilere ulaşır.
  Gerçekten aynı duygu yoğunluğunu hissedebilmek harika bir şey.

 5. :)
  Kitapla ilgili yorumu okuduktan sonra yorumlara baktım,ne güzel bir duygu yaşanıyor ve ben ne kadar içindeyim bilemedim ,
  ortak olmak için bu akşam bende kitabı alıp başlıyorum..
  sizleri tanımak ayrıcalık iyiki varsınız :)

  **************************

  Bu yazıyı okuyan herkes bir şekilde bahsi geçen anoforun içine girecektir…

 6. Tabi zevkle okudum.
  Yaşanmışlıkların bu kadar objektif anlatılmışlığı bende hayranlık uyandırdı.
  Yazarı ile tanışmaktanda gurur duydum.

  ***************************

  Aynı hissi paylaşan insanların varlığını duyumsamak ne güzel.

 7. Bu zarif hanımefendi ne zamandır dikkatimi çekiyordu zaten.
  Bloğuda çok güzeldi,inceledim :)
  Bloğa yorum yapmak için senden izin de aldım.
  Şimdi oyumbencim senin tavsiyen üzerine bu kitabı’da okumak isterim.Uzayıp giden kitap listeme rağmen.:)

  *******************************

  Pişman olmayacağını düşünüyorum…

 8. Ne güzelki bende biz deme mutluluğunu yaşıyorum sayenizde.. Bu güzelliğe ortak olmak mutluğunu bize yaşatan sevgili hasretsenfonileri, oyumben sayesinde bir kere daha teşekkürler size.. Kelimelerin büyüsünü bize bir kez daha gösterdiğin için..

  ******************************

  Kelimelerin büyüsünde biz olabilmek ne güzel…

 9. Anjelika7 says:

  Sevgili Oyumben, Albümdekiler ile ilgili yapılan yorumlar arasında, seninkinin yeri ve tadı bambaşka gerçekten. Doyumsuz ve müthiş keyif verici oldu benim için. İnanılmaz güzellikte yazmışsın. Hissedip de kelimelere dökemediğim her duyguyu ve ifadeyi buldum satırlarında, ellerine, aklına sağlık diyorum.

  Albümdekiler’i herhangi bir kitap gibi okumadım ben. Tanıdığımdan beri çok değer verdiğim, benim için çok özel bir yeri olan, ruhunu ve duygularını, geçmişini öğrenmek için can attığım, ayrıcalıklı bir insanın eseri olarak okudum.

  Özellikle onun yaşamındaki iniş – çıkışlar, mutsuzluklar, acılar çok sarstı beni. Kitabı ağlayarak bitirmiştim. Ve ben çok üzüldüğümde tamamen suskunlaşırım. Ne yazık ki Albümdekiler’in hak ettiği derinlikte bir yorum yapmaktan aciz kaldığımı düşünüyorum.

  Hissetiklerini, düşündüklerini bu derece başarıyla ifade edebilen, kelime sihirbazı insanlara hayranım. Böyle insanları mıknatıs misali çekerek, müthiş bir grup oluşturan Gülsen hocam başta olmak üzere, hepinize sevgilerimi gönderiyorum…
  :heart:

  ********************************

  Aniden oldu. Pıtır pıtır döküldü satırlar. Sanırım dökülmek için bekliyorlardı. :)
  Evet güzel bir grup olduğunu düşünüyorum.
  Yaşasın.

 10. Geliri öğrenci eğitimine mi gidecek.????
  hmmm ..sen onu desene bana hele oyumbencim.
  Yahu ben hemencecik gruplarımdan paylaşiverim feysten.
  :)

  ******************

  Hadi evrene yay. :)

 11. Dalgaları Aşmak says:

  Albümdekiler benim de bir solukta okuduğum ve çok etkilendiğim bir kitap olmuştu.Ve sevgili oyumben, okuduğum en sade,en anlamlı yorumdu…

  ******************************

  İnsan bazı kitapları okurken onun içine girer.
  İçine girdiği zaman da bir solukta biter kitap.

 12. meraklı says:

  Iste budur!

  ********************

  Hı hı.

 13. Ben de her iki bloğumda roman hakkındaki düşüncelerimi paylaşmıştım. Dönüp bir baktım da… Sürükleyici oluşundan, komadaki Gülse’nin beyninde canlanan anıların etkileyiciliğinden, Gülsen Hocamızın “umut” ve “hasret” tanımlarının lezzetinden, romanın çocuklara da uygun olduğundan ve en önemlisi gelirinin TEV’e bırakılacağından bahsetmişim…
  Ama gerçek şu ki; ne yazarsam yazayım, ne senin o yorumunun ne de bu yazının yerini tutamaz. Gülsen Varol özel bir kişilik, sen de öyle… Bu arada, sayfanı özlemişim:)

  *****************************

  Bence Albümdekiler’i okuyanların hepsi de özel :)
  Sayfama her zaman bekliyorum.

 14. Bulmakta çok zorlandığım,fakat sonunda edinip iki günde okuduğum,yalın bir anlatımla okuyucuyu içine alan,herkesin geçmişiyle ilgili bir şekilde bağ kurmasını sağlayan güzel,akıcı bir kitap.Sevgili Oyum Ben’e teşekkür ediyorum,bu kitapla tanışmama vesile olduğu için ve size teşekkür ediyorum sevgili Gülsen Varol bu kitabı bize kazandırdığınız için.(Bu arada Hasret Senfonileri adlı bloğunuzu da izninizi almadım ama zevkle takip ediyorum) Emeğinize,kaleminize,ömrünüze sağlık.

  ********************************

  Albümdekiler her dimağda farklı lezzetler bırakıyor. Kitap okuyasım geldi aniden…

 15. Iste budur!Ama kesmedi..Devamını dört gözle bekliyorum.Hani içkinin ve sohbetin tam ortasında -Hadi beyler kapatıyoruz denince gözünüz arkada buruk buruk ayrılırsınız ya işte öyle ayrıldım Albümdekiler’den.Elinize,yüreğinize, hafızanıza,müziğinize sağlık Gülsen Hocam VAROL’un.Urcay

  ***************************************

  Aynen dediğin gibi oldu: sohbetin tam ortasında “hadi beyler kapatıyoruz” dediler…

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette