Süpermen Türk Olsaydı Pelerinini Annesi Bağlardı. / Ahmet Şerif İzgören – III

*Cristoph Grosser’e derler ki “Türkiye’de çalışmak ister misin?” Türkiye hakkında bir şey bilmedikleri için eşiyle birlikte önce bir görmek isterler ülkeyi. Bundan otuz yıl öncesi; gelirler, bir araba kiralarlar. Kapadokya civarında araç arıza yapar. Gece zifiri karanlık. Şehirlerarası bir yol, in cin top oynuyor, yabancı bir ülke. Tek bir ev görüyorlar, çalıyorlar kapıyı. Aile yabancı dil bilmemelerine rağmen durumu anlıyor, bir tavuk yemeği yapıyorlar Alman çifte. Yoksulca bir eve, iki de çocukları var. Sabah Cristoph eşini bahçedeki kümesin başında ağlarken buluyor. Gidiyor yanına. Eşi kümesi gösteriyor, kümeste hiç tavuk yok. Fakir aile, o yoksulluğun içinde tanımadığı Alman çifte kümeslerindeki son tavuğu kesip ikram etmiş…

*”Hocam, İsviçre’de bir kapıyı çaldığınızda kapıyı beş cm açıp, büyük bir güvensizlikle aralıktan bakarlar. Türkiye’de hangi kapıyı çalarsanız çalın sonuna kadar açıyorlar. En büyük fark bu…”

*Temel diyormuş ki “Anlamıyorum, bu kadınlar bu parayı nereye harcıyor? İçki desen yok, kumar desen yok, kadın desen kendileri zaten kadın!”

*Üç tür adam vardır.

Birinci tür, hep başkalarının üzerinden geçinir.

İkinci tür, sırf kendisi için çalışır. (Sistemin yetiştirmeye çalıştığı insan grubu bu.)

Üçüncü tür, kendisi ve ülkesi için çalışır.

En rahatı üçüncü gruptur, çünkü orada rekabet çok azdır.

*Vatanını sevmeyen birinin, kendisini sevmesine imkan yoktur.

Kendini sevmeyenin de mutlu olmasına imkan yoktur.

*Tanıdığınız en ünlü Amerikalı generaller kimlerdir?

Eskiler General Patton der.

Benim yaş grubu, çöl ayısı, General Schwarzkopf’u hatırlar.

Şimdikiler General Zaid falan diyebilir. Yanlış.

General Electric ve General Motors.

Tüm savaşı ekonomiye kaydırdılar.

*”Bize özelleştirmeyi  öven, pompalayan, bunun önüne engel koyanların tepesine binen ABD’de, Amerikan Silahlı Kuvvetleri’ne herhangi bir ürün satmak istediğinizde şirketinizin % 51’inin Amerikan ortaklığına sahip olması ön koşulu var. Bizde böyle bir kural koy, ortalığı ayağa kaldırırlar. Amerikan büyükelçisi bile bütün meclisi ayağına çağırır. Eskiden ziyarete gidiyorlardı, şimdi milletvekillerini ayaklarına çağırıp fırça atarlar.”

*Geçenlerde televizyonda  “Memurlar iş yavaşlatma eylemine girecekler” diye bir haber vardı, şimdikinden daha yavaşı da varmış demek ki. Şu uzay istasyonlarında, yerçekimsiz alanlarda yürüme durumu var ya, herhalde öyle çalışacaklar.

*Ayaklarınızın yere bastığından emin olun. Gerçekten uçabilirsiniz.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

10 Cevaplar Kime:“Süpermen Türk Olsaydı Pelerinini Annesi Bağlardı. / Ahmet Şerif İzgören – III”

 1. Metropoller de bu misafirperverlik ne yazık ki pek kalmadıysa da Anadolu da hala geçerliliğini sürdürüyor,bazı geleneklerimizin yok olduğunu düşünüyorum,birazda teknolojinin gelişmesine bağlı olarak insanların yaşam tarzları da değişti.Temel’e gelince bu güne kadar kadınları kendileri de dahil hiç kimse çözememişken o nasıl çözsün?Üç tür adama gelince üçüncü türden adam günümüzde diğer iki türe göre bir elin parmakları kadar ancak var.Diğer iki tür daha baskın durumda belki de böylesi işlerine geldiği için.Amerika lı generalleri ve Amerika yı burada yazmak istemiyorum çünkü başlı başına ayrı ve uzun konu.En sonunda da uçmak istediğmi söyleyip yorumumu burada bitiriyorum.Sevgiler…

  *************************

  En güzeli uçmak olsa gerek.
  ( Flap, flap, flap.)

 2. Önce yazının başlığını merak ettim. Daha sonra yazının tamamını okudum ve galiba başlığı çözdüm. Evet gerçekten Süpermen Türk olsaydı, pelerini annesi bağlardı. Türk olmadığı için, herhalde kendi bağlamak durumunda mı kalıyor? Acaba, keşke Türk olmasa mıydı? Hiç olmazsa kendi ayakları üzerinde durmasını öğrenir miydi?

  Misafirperver bir milletin ve ülkenin insanlarıyız. Kapımıza gelene bırakın kümesteki tek tavuğu, misafire hürmet olsun ve iyi ağarlansın diye emin olun yatırır kadınımızı bile keseriz!..

  Her ne kadar kadınlarımızın içkisi, kumarı, hovardalığı yok parayı nereye harcar diye ben asla merak etmem. Neden? Ben kadınları çözdüm de ondan!.. Kadınlarımıza para asla yetmez ki, kadın gözünün gördüğünü alır, gözünün gördüğü de ; hovarda kocanın, içkici kocanın, kumarcı kocanın masrafını beşe katlar.

  İnsanlarımıza gelince doğru ve güzel bir sınıflama yapmışın. Asalak insanlar, kendisi için çalışanlar ve hem kendisi hem de ülkesi için çalışanlar.

  Benim yaşım 55 ama, ben hiç Amerikalı general falan tanımadım. Amerikanın bir kovbaylarını bilirim.

  Memurların çalışma ve iş bitirme alışkanlıklarına katılıyorum. ben de devlet memuruydum ama emin olun ben öyle değildim. İsterseniz memurluk yaptığım birimlerin adreslerini vereyim, size cevap verebilecek hala beni tanıyan ve büroda çalışan memurlar vardır.

  Ayaklarımızı yere her zaman sağlam basmalıyız, yoksa elin oğlu yakandan tuttuğu bille, ayaklarını yerden kesebilir.

  Bu güzel ve zevkli paylaşımın için çok teşekkür ederim. Bu tarzı çok sevdim.

  Kalemine, emeğine, bilgine, aklına sağlık ve mutluluklar dilerim.

  Esen Kalın…

  *************************

  Sanırım anlatılmak istenen şey; süpermen Türk olsaydı koruyucu Türk ahtapot annesinin onda kripton etkisi yaratacağı. ( açıklama metinden daha karmaşık oldu ya.)
  Küçük yaştan beri çocukların üzerine titrendiğinde çocuklar büyüdüklerinde erişkin çocuk oluyorlar ne yazık ki.
  Kendi başına iş başaramayan ve annesinin koruyuculuğu ile büyümüş yetişkin kişi, çocuktan farksız ve pasif bir yaşantı sürüyor.
  Bazen çocuklarımızın iyiliği için yapmış olduğumuz davranışlar ilerde onların körelmesine yol açıyor.
  Bu konuda çok bilindik bir hikaye var:
  Çocukların, âile içindeki hâlleri, koza içindeki kelebeğe benzer. Bir kelebek için “koza yaşantısı”nın her saniyesi çok önemlidir. Hatta kelebeklerin kozadan çıkışı bile çok özeldir.
  Koza içindeki hayatını tamamlayan kelebek, yumuşacık başı ile önce kozayı deler. O nârin ve hassas vücudu ile kozada açtığı küçücük delikten dışarı çıkmaya çalışır. Ama bu çok da kolay olmaz. Çünkü delik küçük, kelebeğin vücudu büyüktür. Yavru kelebek, önce kafasını, sonra vücudunu o incecik delikten dışarı çıkartmak için mücadele eder. Rengârenk ve hassas kanatları “ha yırtıldı, ha yırtılacak” korkusu ile bir sağa, bir sola yalpa yaparak dışarı çıkmaya başlar.
  Eğer siz, bir anne kelebek olarak, yavru kelebeğinizin bu kıvranışlarına üzülür ve “yavrum dışarı daha kolay çıksın” diye, deliği genişletirseniz, sizin kelebeğiniz bir ömür boyu uçamaz. Çünkü yavru kelebek, o daracık delikten dışarı çıkmaya çalışırken, koza içinde, vücuduna bulaşmış olan bir sıvıyı da kanatlarından sıyırmaya çalışmaktadır.
  Kozadan zorlanarak çıktığını zannettiğiniz yavru kelebeğiniz, aslında, kanatlarındaki sıvıdan kendini kurtararak, uçuşa hazırlamaktadır. Eğer yavru kelebeğiniz, kozadan çıkarken, kanatlarındaki sıvıyı, kozadaki o dar delik vasıtası ile sıyırmamış ise, kelebeğiniz artık hiçbir zaman uçamayacaktır. Her kanat çırpışında, ıslak kanatları ya birbirine yapışacak ya da kanatlarını ağırlıktan taşıyamayacaktır.
  Kozadan çıkmaya çalışan kelebeğin çırpınışlarına acıyan anne kelebek, yavru kelebeğinin bütün bir hayatının kararmasına sebep olabilir. Böylesi bir kelebek, artık kendi hayatını devam ettirebilmesi için “başkalarına bağımlı” hâle gelecektir. Kendisini tehlikelerden koruyamayan bu kelebek, devamlı sûrette tehlike ânını önceden haber veren veya sürekli kendisine yiyecek getiren bir başka kelebeğe ihtiyaç duyacaktır. Böylece hayatını birine yapışarak ve bir asalak gibi sürdürmek zorunda kalacaktır.
  “Kelebek ve koza” örneğinde olduğu gibi, “aşırı koruma hissi” ile çocuklarına sahip çıkan anne-babalar, çocuklarına iyilik yaptıklarını zannettikleri hâlde, zarar vermektedirler. Onların hayata hazırlanmasına izin vermeyerek, sosyal hayatlarını başkalarına bağımlı hâle getirmektedirler. Aşırı koruyucu âile içinde yetişen çocuklar, kozadan sun’î müdâhale ile çıkartılan kelebek gibi, sosyal hayata atılmak için gerekli donanımı hazırlayamamaktadırlar.

  Her şeye rağmen ülkemi ve insanlarını olduğu gibi kabul ediyor ve onları seviyorum…

 3. Anjelika7 says:

  Bugün havamda değilim, yorum kısmını es geçiyorum. Ayaklarım da fazlaca yere bastığı için, ben sadece uçmak istiyorum.
  :malu2

  ***************************

  Uçasım geldi benim de.
  Mümkünse atmosferi terk edim.

 4. Anjelika7 says:

  Öncelikle Recep Altun bey’e kadınlar hakkında yaptığı genelleme için teessüflerimi belirtmek istiyorum. “Ben kadınları çözdüm” ifadesi kadar içi boş bir ifadeyi çok az duymuşumdur herhalde. Duyduklarımın arasında ise 1.liği Recep Altun bey’inkine veriyorum.

  Kadınları çözmek bir erkeğe nasip olacak bir şans değildir. Çünki biz onlara bu şansı vermeyiz. Sadece öyle sanmalarını isteriz. Çözdük sanırlar ama, yanıldıklarını anladıklarında damdan düşmüş gibi olurlar. Çoğunlukla anlayamazlar ya neyse. Ayrıca kendi çevresinde tanıdığı kadınlarla, bütün kadınları bir tutmak kadar büyük bir yanlışı nasıl yapabildiğine de hayretle bakıyorum.

  Örnek olarak ben, etrafta gördüğüm ve sinir olduğum basiretsiz, beceriksiz tiplere bakarak “Bütün erkekler beceriksiz ve acizdir, kadınlara muhtaçtır, kendi başlarına yumurta bile yapamaz” desem, kendi kendine yeten çevremdeki nice erkeğe haksızlık etmez miyim?

  Kısacası genelleme yapıp, tüm kadınları ve erkekleri bir kategoriye sokmak kadar anlamsız bir düşünce tarzı olamaz. Her insanın aile, çevre ve eğitimle oluşturduğu kişilik ve düşünce tarzı çok farklıdır. Bebekken ayrılan ikiz kardeşlerin değişik çevrelerde büyüdüğü zaman, aldıkları eğitim ve yaşam tarzının etkisiyle nasıl farklı kişilik, düşünce ve davranış tarzı geliştirdikleri bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir.

  Ülkemiz erkeklerinin pek çoğunun, kadınlara bakış tarzının Recep bey’inki gibi olduğunun farkındayım. Ama gerçek bu değil de, görmek istedikleri bu olduğu için, belki de sadece çevrelerinde sadece öyle kadınlarla yaşadıkları için, başka türlü kadınlar olduğunu da öğrenmeye fırsat ya da şans bulamıyacak oldukları için, onlar adına üzgünüm. Çünkü çağdaş ve kendi değerinin farkında olan bir kadının, böyle düşünen erkekleri değil hayatına, yakınına bile sokmayacağını çok iyi biliyorum.

  Senin yazdığın çocuk yetiştirme konusundaki ifadelerine kesinlikle katılıyorum. Kelebek örneğine gelince: Muhteşemdi. Bazen iyilik yapmaya çalışmak, en büyük kötülüğü doğurabilir.

  Bu güzel yazı ve yorumlar için teşekkürler!

  **************************

  İnsanları kadın erkek diye ayırmak yeterli değil bence.
  Nasıl ki canlıları temel olarak; Monera Alemi, Arkeler Alemi, Protista Alemi, Fungi Alemi, Bitkiler Alemi, Hayvanlar Alemi ayırıyorsak.
  Ayır ayır nereye kadar. ehi.
  Sonuçta organiğiz işte.

 5. Anjelika7 says:

  Hah hah hah! Hiç güleceğim yoktu valla. Bütün gerginliğim gitti bu cevapla…

  :ngakak

  ************************

  Oh. Gerginlik yoksa huzur vardır.

 6. Bir arkadaşım yere sağlam bassın diye ellerinden tuttum.Bıraktığımda uçtu:)Ama yere:)
  Yerde kar varken uçmak çok zevkli:)
  Oyumben der ki:
  Kar olsa da uçsak:)

  ************************

  Ülkemde yaşanmış gerçek bir hikaye:

  Şantiyelerden birinde meydana gelen bir kaza sonunda kazaya maruz kalan duvarcı ustasının yazdığı tutanak:

  İş kazası tutanağına planlama hatası diye yazmıştım. Bunu yeterli görmeyerek, ayrıntılı anlatmamı istemişsiniz. Şu anda hastanede yatmama neden olaylar aynen aşağıda anlattığım gibi olmuştur:

  Bildiğiniz gibi ben bir duvarcı ustasıyım.İnşaatın 6. katındaki işimi bitirdiğim zaman biraz tuğla artmıştı, yaklaşık 250 kg . kadar olduğunu tahmin ettiğim bu tuğlaları aşağıya indirmek gerekiyordu. Aşağıya indim! bir varil buldum, ona sağlam bir ip bağladım, 6. kata çıktım ipi bir çıkrıktan geçirip ucunu aşağıya salladım.Tekrar aşağıya indim ve ipi çekerek varili 6 kata çıkardım.İpin ucunu sağlam bir yere bağlayıp tekrar yukarı çıktım. Bütün tuğlaları varile doldurdum.Aşağı indim, bağladığım ipin ucunu çözdüm. İpi çözmemle birlikte birden kendimi havada buldum. Nasıl bulmayayım ben yaklaşık 70 kiloyum. 250kg lik varil süratle aşağıya düşerken beni yukarı çekti. Heyecan ve şaşkınlıktan ipi bırakmayı akil edemedim. Yolun yarısında Dolu varille çarpıştık. Sağ iki kaburgamın burada kırıldığını sanıyorum. Tam yukarı çıkınca 2 parmağım
  iple beraber çıkrığa sıkıştı. Parmaklarımda bu sırada kirildi. Bu esnada
  yere çarpan varilin dibi çıktı ve tuğlalar etrafa saçıldı.Varil hafifleyince bu sefer ben aşağıya inmeye varil yukarı çıkmaya
  başladı ve yolun yarısında yine varille çarpıştık. Sol bacağımın kaval
  kemği de! bu sırada kirildi. Can havli ile ipi bırakmayı akil ettim.Başı mı yukarı kaldırdığımda bos varilin süratle üzerime geldiğini gördüm.
  Kafatasımın da böyle çatladığını sanıyorum. Bayılmışım, gözümü hastanede
  açtım.Cenabı Hak’tan tüm kullarını böyle görünmez kazalardan korumasını
  diler, hürmetle ellerinizden öperim.

  Duvarcı Ustanız LAZ OSMAN

 7. Anjelika7 says:

  Bu arada söylemeyi unuttum, şu “Türkçe Konuş” kutucuğuna da bayıldım. Türkçe’yi katledenlere çok gerekli bir hizmet. Her sayfa yenilemede yeni kelime çıkması da çok tatlı. Seni kutluyorum. Tanıdığım en renkli ve yararlı organiksin.
  :recsel

  ***********************

  Türkçe ses bayrağımız. Onu kaybedersek özgürlüğümüzü yitiririz.

 8. Anjelika7 says:

  :ngakak
  Duvarcı ustası Laz Osman’nın tutanağını okuyunca böyle oldum…

  ***************************

  Üstelik hikayenin gerçek olduğu iddia ediliyor. Böyle bir olay yaşansa olaya şahit olanlar gülmekten yardım edemez. Bi de hastanede ziyarete gidilse ve geçmiş olsun nasıl oldu diye sorulsa adam da cevap verse dostluk biter. ehi.

 9. Anjelika7 says:

  :mewek

  ***********

  :bingung:

 10. Anjelika7 says:

  Ne tatlı şey ya! Bayılıyorum onun bir o yana, bir bu yana yürüyüşüne…

  :bingung:

  Konuyla hiç ilgisi yok biliyorum ama çok beğendiğimi söylemeden geçemedim.

  ***********************

  Çok sevimli. Onu beslemek istiyorum ben.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette